ادامه اعتراضات در هند، اعتراض سازمان ملل به قانون تبعیض آمیز علیه مسلمانان

به گزارش مجله بیزبینگ، در حالی که اعتراضات به تصویب طرحی در زمینه حقوق شهروندی در هند ادامه دارد، سازمان ملل تاکید نمود این طرح اساسا تبعیض آمیز است و باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

ادامه اعتراضات در هند، اعتراض سازمان ملل به قانون تبعیض آمیز علیه مسلمانان

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به دنبال تصویب طرح متمم حقوق شهروندی در مجلس اعیان هند اعتراضات گسترده ای در بخشهایی از این کشور در اعتراض به این قانون در حال اجرا است.

خبرگزاری رویترز روز آدینه گزارش داد که تجمع اعتراضی دانشجویان هندی در دهلی نو در اعتراض به این قانون، به درگیری با پلیس ضدشورش منجر شده است.

براساس این گزارش، صدها دانشجوی دانشگاه اسلامی جامیا میلیا در اعتراض به این قانون در خیابانهای دهلی نو تجمع نموده بودند که منجر به استفاده از گاز اشک آور از سوی پلیس شد.

براساس این طرح که در زمینه حقوق شهروندی است، دولت هند قرار است به شهروندان اقلیت کشورهای همسایه که غیرمسلمان هستند حقوق شهروندی اعطا کند.

طبق این مصوبه که به تصویب مجلس اعیان هند رسیده، به اقلیت هایی در کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان که به ادعای این لایحه تحت ظلم هستند، امتیاز شهروندی هند اعطا می گردد اما مسلمانان، مشمول این قانون نمی شوند!

نمایندگان مجلس هند چهارشنبه شب با 125 رأی موافق در مقابل 105 رأی مخالف، این لایحه را تصویب نموده بود.

قانون فوق به هندوها، سیک ها، بودایی ها، جین ها، پارسیان و مسیحیانی که قبل از 31 دسامبر 2014 (10 دی ماه 1393) از سه کشور پاکستان، افغانستان و بنگلادش به هند مهاجرت نموده اند، شهروندی اعطا می نماید که مجموع این افراد چندین میلیون نفر می شوند.

بسیاری از منتقدان دولت مودی معتقدند که این طرح در راستای انزوای بیشتر مسلمانان هند تهیه و تصویب شده است.

پیش از این نیز دولت هند در مناطق مسلمان نشین از جمله ایالت آسام رویه ای را برای سلب حق تابعیت مسلمانان به راه انداخته است که با اعتراضات بسیاری روبرو شده است. طبق این طرح، حدود دو میلیون مسلمان که اصلیتی بنگلادشی دارند از حق شهروندی هند محروم و احتمالا از این کشور اخراج خواهند شد.

غیر از دهلی نو، ایالتهای آسام و تریپورا نیز طی چند روز گذشته عرصه اعتراضات علیه تصویب این قانون بوده است. روز پنج شنبه در اعتراضات ایالت آسام حداقل دو نفر با شلیک پلیس کشته شدند.

واکنش سازمان ملل

سازمان ملل متحد روز آدینه در اولین واکنش، از تصویب این طرح ابراز نگرانی کرد و تاکید نمود قانون جدید حقوق شهروندی هند اساسا تبعیض آمیز است و خواهان بازنگری در آن شد.

جرمی لاورنس سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل گفت: قانون جدید از مسلمانان همانند آنچه که برای دیگر اقلیتها درنظرگرفته است محافظت نمی نماید بنابراین باعث تضعیف تعهدات این کشور به برابری در برابر قانون مطابق آنچه که در قانون اساسی این کشور آمده است، خواهد شد.

وی از دادگاه قانون اساسی هند خواست این قانون را مورد بازنگری قرار دهد و در این زمینه ابراز امیدواری کرد.

پیش از این روزنامه جی جی پرس ژاپن نیز گزارش داد که سفر آبه شینزو نخست وزیر این کشور به هند که قرار بود روز یک شنبه انجام گردد به دلیل وقوع اعتراضات در هند لغو و به تاخیر افتاده است.

آبه شینزو قرار بود با نارندرا مودی در شهر گواهاتی ملاقات و رایزنی کند. شهر گواهاتی از جمله شهرهایی است که به همین دلیل دستخوش اعتراضات گسترده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 621

به "ادامه اعتراضات در هند، اعتراض سازمان ملل به قانون تبعیض آمیز علیه مسلمانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه اعتراضات در هند، اعتراض سازمان ملل به قانون تبعیض آمیز علیه مسلمانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید