اردوغان: اتحادیه اروپا برای قدرتمند شدن به ترکیه نیازمند است

به گزارش مجله بیزبینگ، رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه در سخنانی گفت که اتحادیه اروپا بدون مشارکت و حمایت ترکیه قادر نخواهد بود به صورت قدرتمند حضور یابد.

اردوغان: اتحادیه اروپا برای قدرتمند شدن به ترکیه نیازمند است

بهترین تجربه سفر را با ترکیه بدون ویزا در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه به مناسبت روز اروپا تاکید نمود که اتحادیه اروپا نیازمند ترکیه بوده و آنکارا با وجود موانع، همچنان منتظر عضویت در اتحادیه اروپاست.

اردوغان افزود: مانع عظیم در برابر اتحادیه اروپا برای تبدیل شدن به بازیگر جهانی قدرتمند، عدم صبر و نبود دیدگاهی راهبردی است.

رئیس جمهور ترکیه تاکید نمود که اتحادیه اروپا نیازمند ساختار سازمانی نو و موثر بوده و سازوکار های تصمیم گیری در اتحادیه اروپا باید مورد بازبینی قرار بگیرد.

اردوغان اضافه نمود: کاملا آشکار است که اتحادیه اروپا بدون مشارکت و حمایت ترکیه، قادر نخواهد بود به صورت قدرتمند حضور یابد.

وی گفت که ترکیه همچنان به هدف راهبردی خود برای عضویت در اتحادیه اروپا با وجود موانع و معیار های دوگانه ای که با آن روبرو است، ادامه می دهد.

در ماه های گذشته اقدامات اکتشافی ترکیه در شرق دریایی مدیترانه به تشدید تنش ها میان این کشور و کشور های اروپایی منجر شده است. یونان و قبرس به همراه بعضی کشور های اروپایی می گویند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقدامات هشدار داده اند. ترکیه، اما اعلام نموده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریا های سیاه و اژه است.

از سوی دیگر رئیس جمهور ترکیه طی هفته های اخیر دو سند را به امضا درآورد که یکی از آن ها سند خروج این کشور از کنوانسیون استانبول بود که این تصمیم موجی از نقدها جامعه بین المللی را برانگیخت و اتحادیه اروپا آن را پیغام خطرناک دولت ترکیه علیه زنان توصیف کرد.

با این حال دفتر ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه ای در مورد این تصمیم شرح داد که علت خروج یکجانبه آنکارا از این پیمان به علت آن بوده که بخش هایی به این پیمان اضافه نموده شده است که خلاف ارزش های اخلاقی آنکارا بوده است.

پیمان استانبول در سال 2011 به امضای 13 کشور عضو شورای اروپا در استانبول عایدی و هدف آن مقابله با خشونت علیه زنان، خشونت خانگی، تجاوز در زندگی زناشویی و هرگونه آزار و اذیت و تبعیض علیه زنان توصیف شده است و در حال حاضر 45 کشور عضو این پیمان هستند.

طبق گزارش شبکه یورونیوز، ترکیه نخستین کشوری بود که این کنوانسیون را که اولین دستورالعمل قانونی و الزام آور برای مقابله با خشونت علیه زنان است و بر پیشگیری از خشونت خانگی، حمایت و محافظت از قربانیان و پیگیرد قانونی متخلفین تاکید دارد، تصویب کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1762

به "اردوغان: اتحادیه اروپا برای قدرتمند شدن به ترکیه نیازمند است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: اتحادیه اروپا برای قدرتمند شدن به ترکیه نیازمند است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید