ارمنستان برای آتش بس در قره باغ اعلام آمادگی کرد

به گزارش مجله بیزبینگ، ارمنستان اعلام نمود حاضر است در همراهی با سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش بس را در مناقشه قره باغ برقرار کند.

ارمنستان برای آتش بس در قره باغ اعلام آمادگی کرد

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، وزارت خارجه ارمنستان امروز (آدینه) اظهار داشت: ما از بیانیه ریاستی سازمان امنیت و همکاری اروپا استقبال می کنیم که در آن استفاده از زور در منطقه درگیری قره باغ محکوم شده است. ارمنستان به راه حلی صلح آمیز برای این مناقشه متعهد است. ما به مقابله خود با تجاوز آذربایجان ادامه می دهیم اما هم زمان آماده ایم تا با همکاری با گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و بر اساس توافقات امضا شده در سال 1994 و 1995 به برقراری دوباره صلح اقدام کنیم.

این بیانیه در حالی صادر شده که درگیری میان آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ وارد ششمین روز خود شده است.

هر دو طرف تلفاتی را از نیروهای نظامی و غیرنظامی گزارش نموده اند و مدعی هستند ادوات نظامی طرف مقابل را منهدم نموده اند. دو طرف همچنین از 27 سپتامبر که درگیری ها شروع شده اند حکومت نظامی اعلام نموده اند.

همچنین دو طرف یکدیگر را به برافروختن آتش این درگیری متهم می نمایند.

ریاست مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا متشکل از فرانسه، روسیه و آمریکا جنگ میان ایروان و باکو را محکوم نموده و از دو طرف خواسته تا مذاکره را شروع نمایند.

این در حالی است که ترکیه به عنوان هوادار تاریخی آذربایجان با انتقاد از گروه مینسک درخواست آتس بس را غیرقابل قبول و بی معنی خوانده است.

جمهوری آذربایجان نیز تاکید دارد تا زمانی که کنترل منطقه قره باغ را که در سه دهه گذشته در اختیار جدایی طلبان ارمنستان بوده، به دست نگیرد، جنگ را متوقف نخواهد کرد.

گروه مینسک در دهه 1990 میلادی با هدف سرانجام دادن به بحران قره باغ از طریق سازمان امنیت و همکاری اروپا تشکیل شد.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان در فاصله سال های 1988 تا 1994 بر سر این منطقه جنگیده اند و نظامیان ارمنستان علاوه بر قره باغ، مناطقی از خاک جمهوری آذربایجان را که در اطراف قره باغ قرار گرفته اند را اشغال نموده اند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1196

به "ارمنستان برای آتش بس در قره باغ اعلام آمادگی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارمنستان برای آتش بس در قره باغ اعلام آمادگی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید