افت 50 میلیارد دلاری صادرات کارخانه های جهانی در ماه فوریه

به گزارش مجله بیزبینگ، سازمان ملل متحد نیز نخستین برآورد از خسارات ناشی از ویروس کرونا بر تجارت دنیا را منتشر کرد. اقتصاددانان این سازمان اعلام کردند که تنها در ماه فوریه صادرات تولیدات کارخانه ای دنیا افتی 50 میلیارد دلاری را شاهد بوده است. همچنین سازمان دنیای گردشگری نیز پیش بینی های خود را از توریسم 2020 تغییر داده و به جای برآورد از رشد تعداد گردشگران دنیای افت دست کم یک درصدی را تخمین زده است. خسارت اولیه کرونا در کشورهای توریستی در گزارش سازمان دنیای گردشگری اعلام شده است.

افت 50 میلیارد دلاری صادرات کارخانه های جهانی در ماه فوریه

جهت دریافت خدمات معماری داخلی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

ویروسی که ده ها هزار نفر را در جای جای دنیا مبتلا نموده حالا نشانه های بیماری خود را بر اقتصاد دنیا نیز بروز می دهد تا جایی که سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش خود از ظهور نخستین نشانه های ابتلای تجارت دنیا به ویروس کرونا پرده برداشته است. برآوردها از حجم خسارات ناشی از ویروس کووید- 19 بر اقتصاد دنیا از روز چهارشنبه با انتشار آماری از سوی سازمان ملل متحد وارد فاز جدیدی شد.

اقتصاددانان این سازمان بیان کردند که برآوردها نشان می دهد تنها در ماه فوریه صادرات فراوریات کارخانه ای دنیا افتی 50 میلیارد دلاری را شاهد بوده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه دنیای اقتصاد، در یک کنفرانس خبری مشترک با حضور گروه بانک دنیای، کریستالینا جورجیوا رئیس صندوق بین المللی پول بیان کرد که صندوق های دنیای به پشتوانه سازمان ملل متحد می توانند در عوض با ارائه کمکی 50 میلیارد دلاری به کشورهای کم درآمد و بازارهای نوظهور که درخواست هایی برای حمایت ارائه نموده اند، این افت را جبران نمایند.

تحلیل آنکتاد از هزینه های کرونا

داده های اولیه تحلیل شده از سوی کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد) حکایت از آن دارد که راهکارهای کنترل ویروس در چین، جایی که نخستین بار ویروس در ماه دسامبر در آنجا گزارش شد، تا به امروز افتی اساسی را در فراوری در پی داشته است.

پاملا کوک همیلتون که ریاست بخش تجارت و کالای آنکتاد را بر عهده دارد در این رابطه گفت، انتظار می رود بدترین آسیب ها از این شرایط به حوزه یورو (5/ 15 میلیارد دلار)، آمریکا (8/ 5 میلیارد دلار) و ژاپن (2/ 5 میلیارد دلار) وارد آمده باشد. وی همچنین اضافه نمود که برای اقتصادهای درحال توسعه ای که بر فروش مواد خام متکی هستند، این اثرات می تواند خیلی خیلی شدید احساس گردد. وی اضافه نمود: با فرض بر اینکه این ویروس در کوتاه مدت مهار نگردد، این احتمال وجود دارد که اثرات کلی آن بر اقتصاد دنیا به لحاظ پس رفت و فرایند منفی، بسیار قابل توجه باشد.

این اقتصاددان سازمان ملل متحد با اشاره به شاخص خرید فراوریات کارخانه ای مدیران چین گفت که این شاخص به 5/ 37 سقوط نموده است که افتی 20 واحدی را نشان می دهد. این پایین ترین خوانش این شاخص از سال 2004 میلادی تا به امروز بوده است.

بنا به اظهارات وی، این موضوع همچنین به طور مستقیم با صادرات در ارتباط است و نشان می دهد که کاهشی 2 درصدی در کل صادرات دنیا اتفاق افتاده است که اثری مواج با قدرت کاهش 50میلیارددلاری بر صادرات دنیا بر جای گذاشته است.

آنکتاد بیان کرد از آنجا که اقتصاد چین تامین نماینده اصلی محصولات نهایی موسوم به کالاهای واسطه ای مورد استفاده در صنایع بی شماری از مواد شیمیایی دارویی گرفته تا قطعات دوربین های دیجیتال و صنایع خودرو است، نگرانی ها در رابطه با اختلال درازمدت در زنجیره عرضه این کشور موجب شده است که بسکمک از شرکت های سراسر دنیا هراس داشته باشند که محصولات خودشان هم به زودی تحت تاثیر این مشکل قرار خواهند گرفت.

الساندرو نیکیتا، از بخش تجارت و کالاهای بین المللی آنکتاد نیز در این رابطه گفت: بی تردید این ویروس به گسترش خود ادامه خواهد داد و از کنترل خارج خواهد شد و ما نه تنها شاهد تعطیلی کارخانه ها و شرکت ها در چین خواهیم بود، بلکه تعطیلی ها در هندوستان، آمریکا و هر جای دیگر دنیا هم به وقوع خواهد پیوست و این مسئله ای بزرگ خواهد بود.

وی گفت: در نهایت اثرات مالی این ویروس به راهکارهایی بستگی خواهد داشت که کشورها برای مقابله با ویروس به کار خواهند بست. بنابراین، چین در مقابله با ویروس مذکور کار بسیار بزرگی انجام داده است، اما لاجرم تا حدودی اقتصاد را قربانی نموده است، دست کم طی چند هفته نخست اینگونه بوده است. وقتی چین برای مقابله با شیوع ویروس از راهکارهایی همچون تعطیلی ها و محدودیت حرکت مردم استفاده کرد، که همه بی تردید ضروری بودند، استفاده از چنین راهکارهایی اثرات خود را بر اقتصاد هم بر جای می گذارد.

علاوه بر افت سطح فراوریات کارخانه ای، آنکتاد همچنین بر کاهش تعداد کشتی های باری که در نیمه نخست ماه فوریه شانگهای را ترک کردند نیز تاکید نموده است. در مدت مذکور تعداد این کشتی ها از حدود 300 کشتی در هفته به 180 کشتی در هفته تنزل کرد. البته در نیمه دوم ماه فوریه این تعداد به حالت عادی خود بازگشت.

کوک همیلتون در این رابطه گفت: هم اکنون تاثیر ویروس بر زنجیره ارزش دنیای حس می گردد و احتمالا تا چند ماه آینده نیز ادامه خواهد داشت. اما اگر شرایط بهبود یابد، به طور مثال ظرف چند ماه آینده، آنگاه اثرات درازمدت یا سالانه ویروس کمی متفاوت خواهد بود و اوضاع بهتر خواهد شد. بنابراین همه چیز بستگی به این دارد که در چین چه اتفاقی روی دهد.

اقتصاددانان آنکتاد در پاسخ خبرنگاران به این پرسش آیا کشورها ممکن است در واکنش به فشار احتمالی بر زنجیره عرضه فراورینمایندگان داخلی را جایگزین نمایند پاسخ دادند که چنین راهکاری در کوتاه مدت موثر نخواهد بود.

نیکیتا در این رابطه گفت: چین توانسته است یک لجستیک عظیم در حوزه حمل ونقل ایجاد کند که در آن بندرگاه ها خطوط کشتیرانی و هواپیمایی به واقع می توانند آن همه کالا را در مسیرهای ورودی و خروجی چین منتقل نمایند. حالا و در چنین شرایطی، بله شاید بعضی از صنایع بتوانند نوعی تامین نماینده جایگزین همچون مکزیک یا اروپای شرقی پیدا نمایند اما این موضوع نیازمند زمان بیشتر است، چون نه تنها محل فراوری باید منتقل گردد، بلکه زیرساخت های مرتبط با لجستیک حمل ونقل نیز باید ساخته شوند. کوک همیلتون نیز در این رابطه اضافه نمود: همین بحث وقتی مطرح شده بود که رئیس جمهوری آمریکا تصور می کرد تحمیل راهکارهای خاص بر بعضی از کشورهای خاص می تواند موجب انتقال خطوط فراوری و بازگرداندن آنها به خاک آمریکا گردد. هرگز به این آسانی نخواهد بود چون وقتی شرکت ها منتقل می شوند و دوباره جایابی آنها انجام می گردد، چارچوب صنایع و لجستیک خود را بازتعریف می نمایند، تغییر آنها در کوتاه مدت کاری است بس سخت.

همزمان با برگزاری این کنفرانس خبری، صندوق بین المللی پول و بانک دنیای در پیامی مشترک همبستگی خود را در رابطه با شیوع ویروس کرونا بیان کردند. در این بیانیه آمده است: صندوق بین المللی پول و بانک دنیای آماده ایستاده اند تا به کشورهای عضو در مقابله با این تراژدی انسانی و چالش مالی بر اثر ویروس کووید-19 کمک رسانند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 751

به "افت 50 میلیارد دلاری صادرات کارخانه های جهانی در ماه فوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت 50 میلیارد دلاری صادرات کارخانه های جهانی در ماه فوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید