اقامت در کانادا بعد از فارغ التحصیلی

به گزارش مجله بیزبینگ، چنان چه در حال تحصیل در کانادا باشید، به احتمال خیلی زیاد به اقامت پس از فارغ التحصیلی در این کشور فکر می کنید. روش های متعددی برای اقامت در کانادا بعد از فارغ التحصیلی وجود دارد که بنابر شرایط و موقعیت خود، بهتر است در طول تحصیل خود را برای انجام مراحلی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، آماده نموده و شانس دریافت اقامت دائم کانادا یا همان PR را بالا ببرید.

اقامت در کانادا بعد از فارغ التحصیلی

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور مسافرتی به کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی PGWP

چنان چه تحصیلات خود در کانادا را به اتمام رسانده و مایلید تا برای کار و زندگی در کانادا بمانید، می توانید همچون مجوز کار دانشجویی زمان تحصیل، برای مجوز کار موقت پس از فارغ التحصیلی به عنوان جایگزین مجوز تحصیل خود اقدام کنید.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا یا همان PGWP تا مدت زمان دوره تحصیلی شما و یا حداقل 8ماه و حداکثر3سال اعتبار دارد. چنانچه مدرک کارشناسی، ارشد و یا دکترای خود را از یکی از دانشگاه های کانادا دریافت نموده اید، معمولا اعتبار مجوز شما 3ساله خواهد بود.

برای این که واجدشرایط دریافت این مجوز باشید، باید از الزامات مورداحتیاج نظیر زبان، دوره کارآموزی، دفاع انتها نامه و ارسال نهایی final submission برخوردار باشید.

به خاطر داشته باشید که باید طی 180 روز پس از اتمام تحصیلات خود برای مجوز کار PGWP درخواست دهید و در عین حال باید مجوز تحصیل شما در یک مقطع، طی بازه زمانی 180 روزه دارای اعتبار باشد.

معمولا زمان رسیدگی به درخواست شما به وسیله ایمیل طولانی تر است، بدین خاطر پیشنهاد می گردد که به صورت آنلاین برای درخواست مجوز کار PGWP اقدام کنید. شما هم چنین می توانید با مراجعه به وب سایت امور شهروندی و مهاجرت کشور کانادا از شرایط درخواست ارسالی خود باخبر شوید.

ناگفته نماند که بنابر اطلاعات اعلام شده در وب سایت امور مهاجرت دولت کانادا در تاریخ یکم ماه می 2019، هزینه درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی 255دلار کانادا است و مدارک مورداحتیاج برای درخواست مجوز کار PGWP شامل موارد زیر می گردد:

 • تائیدیه رسمی تکمیل دوره تحصیلی و ارائه متون نهایی بازگوکننده این موضوع
 • مجوز تحصیل دارای اعتبار study permit
 • پاسپورت
 • عکس پاسپورت
 • سایر مدارک مورداحتیاج این مجوز نظیر تست پزشکی

زمانی که مجوز کار پس از فارغ التحصیلی خود را دریافت کردید، واجد شرایط برای استفاده از برنامه های تامین اجتماعی کانادا نظیر بیمه خدمات درمانی خواهید بود. بخاطر این که صدور کارت خدمات درمانی تا 3ماه زمان خواهد برد، بهتر است در سریع ترین حالت ممکن برای کارت بهداشت و خدمات درمانی خود اقدام کنید.

باید به این نکته توجه کنید که درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا شامل درخواست ویزای اقامت موقت این کشور یا همان ویزای TRV نمی گردد. از این رو شما باید تا زمان دریافت مجوز کار جدید خود صبر نموده و سپس برای ویزای جدید خود درخواست دهید که البته هزینه جداگانه ای را به همراه خواهد داشت.

چگونگی درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی

شما می توانید به صورت آنلاین از خدمات MyCIC بهره ببرید. به همین منظور باید یک حساب کاربری در وب سایت IRCC درست نموده، هزینه درخواست آنلاین خود را به وسیله کردیت کارت پرداخت کنید و کپی اسکن شده مدارک مورداحتیاج مجوز را آپلود نمایید.

برای ایجاد حساب کاربری و درخواست آنلاین مجوز کار می توانید به وبسایت IRCC مراجعه کنید. زمانی که درخواست شما مورد تائید قرار گیرد، یک تائیدیه الکترونیکی به وسیله حساب کاربری MYCIC دریافت خواهید کرد و مجوز و یا همان پرمیت شما ظرف چند روز آینده برای شما ایمیل خواهد شد.

تست پزشکی مجوز کار

برای این که بتوانید در بعضی از حوزه های کاری نظیر سلامت، آموزش، پیش دبستانی به فعالیت در کانادا بپردازید، باید یک تست پزشکی مورد تائید پزشکان مصوب دولت کانادا را با موفقیت پشت سر بگذارید.

در صورت احتیاج به گذراندن تست پزشکی دولت کانادا، بهتر است که بین 8 تا 12 هفته قبل از درخواست برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی برای انجام آن برنامه ریزی کنید.

گفتنی است که بعضی از دانشجویانی که طی سال گذشته برای 6ماه یا بیشتر در بعضی کشورها زندگی نموده باشند، حتی اگر عنوان کاری آن ها احتیاجی به گذراندن تست پزشکی نداشته باشد نیز ملزم به انجام آن هستند؛ البته خوشبختانه ایران جزو این کشورها نیست.

انجام تست پزشکی مربوط به دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا مستلزم پرداخت هزینه از سوی متقاضی بوده و پیگیری های بعدی توسط مرکز آزمایش مربوطه به اطلاع متقاضی خواهد رسید.

نکته: اعتبار ویزای تحصیلی دانشجو در کانادا هم زمان با مجوز تحصیل و کار در این کشور انتها می یابد، از این رو چنان چه مهلت هر یک از مجوزهای شما رو به اتمام است، پیش از اقدام برای دریافت ویزای جدید، نسبت به تمدید آن ها اقدام کنید.

اقامت در استان کبک کانادا پس از فارغ التحصیلی

اگر فارغ التحصیل یکی از رشته های دانشگاهی در استان کبک کانادا هستید و قصد اقامت طولانی مدت در کانادا را دارید، شرایط برای شما کمی متفاوت خواهد بود.

نخستین مرحله برای درخواست اقامت پس از فارغ التحصیلی در کبک، اخذ مدرکQuébec Selection Certificate (CSQ) است. در عین حال، طرح تجربی Québec Experience Program (PEQ) یک برنامه تسریع کننده و انتخابی برای کارکنان دارای مهارت و تخصص است که برای فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی در استان کبک طراحی شده است.

همچنین بنابر اطلاعات وبسایت رسمی امور مهاجرت کبک، در صورت امکان مدرک Québec Selection Certificate (CSQ) برای همسر و یا فرزند وابسته دانشجوی فارغ التحصیل در این استان صادر می گردد.

شرایط مورداحتیاج برای فارغ التحصیلان استان کبک

به هنگام درخواست مجوزهای لازم در استان کبک شما باید:

 • حداقل 18 سال داشته و قصد اقامت در استان کبک به منظور کار را داشته باشید
 • از تمامی الزامات مورداحتیاج برای یک دانشجوی بین المللی برخوردار باشید
 • دارای یکی از مدارک PEQ-eligible Québec degree در مقاطع کارشناسی، ارشد و یا دکترا باشید. چنانچه 50 درصد از مقطع دانشگاهی خود را در خارج از استان کبک گذرانده باشید، مدرک شما واجد شرایط PEQ محسوب نمی گردد.
 • دارای مهارت شفاهی متوسط زبان فرانسوی باشید. چنانچه کل مقطع دانشگاهی را به طور کامل به زبان فرانسوی به اتمام رسانده باشید و مدارک دیپلم و تحصیلی خود را برای اثبات این منظور ارسال نموده باشید، به صورت اتوماتیک واجد شرایط محسوب می شوید.

شما برای مجوز PEQ واجد شرایط نیستید اگر:

 • تحت یک بورسیه تحصیلی در کانادا تحصیل نموده باشید که در آن بازگشت شما به کشور مبدا قید شده باشد.
 • یک مقطع و رشته تحصیلی جدید را در استان کبک آغاز نموده باشید.

شما باید طی حداکثر 3ماه از فارغ التحصیلی و دریافت مدرک دانشگاهی، برای این طرح اقدام کنید. گفتنی است که هزینه های درخواست مدرک Québec Selection Certificate (CSQ) تحت برنامه Québec Experience Program (PEQ) شامل موارد زیر می گردد:

 • 798 دلار کانادا برای فارغ التحصیلان
 • 171 دلار برای همسر همراه دانشجوی فارغ التحصیل و برای هر یک از فرزندان وابسته زیر 18 سال وی

درخواست اقامت دائم در کانادا

برای درخواست اقامت دائم کانادا، شما باید پیش از هر چیزی از سازمان مهاجرت Ministère de lImmigration, de la Diversité et de lInclusion (MIDI) مدرک CSQ را دریافت نموده باشید.

به طور کلی برنامه های مهاجرتی مختلفی در کانادا وجود دارد، اما چنانچه می خواهید تا در استان کبک زندگی کنید، باید برای طرح مهارت کاری Québec-selected skilled worker درخواست دهید.

در نهایت چنان چه مراحل درخواست شما تکمیل گردد، نامه ای دریافت خواهید کرد که شامل اطلاعات زیر می گردد:

 • شماره پرونده
 • دستور العمل های پایه برای ارتباط با آفیسر IRCC و ارائه پرونده
 • خلاصه توضیحات مراحل بعدی برای پیگیری

پس از دریافت درخواست شما توسط سازمان CIC، در صورت بروز هرگونه تغییری در آدرس ایمیل، شماره تلفن، تغییر شرایط تاهل و تولد فرزند در خارج از کانادا، مراتب را به این سازمان گزارش دهید.

همچنین شما باید چکاپ پزشکی خود و خانواده و تائیدیه اداره پلیس را نیز ضمیمه پرونده کنید. مدارک ذکرشده باید برای 3ماهه اخیر باشند. هزینه رسیدگی به درخواست اقامت دائم در کانادا برای متقاضی اصلی و افراد خانواده (همسر و فرزندان) 22 سال و یا بیشتر، 550 دلار و برای فرزندان وابسته زیر 22 سال 150 دلار است.

چنان چه درخواست شما مورد تائید واقع گردد، 490 دلار به عنوان هزینه حق اقامت دائم از متقاضی و افراد خانواده دریافت خواهد شد. بنابر اطلاعات وبسایت CIC، زمان رسیدگی به امور اقامت دائم مهاجران 18 ماه کاری خواهد بود.

طرح Canadian Experience Class CEC

یکی دیگر از طرح های اقامت دائم در کانادا طرح CEC است. شما احتیاج به شغل استخدامی و تضمین شده برای درخواست این طرح ندارید، تنها باید دانشجویی فارغ التحصیل در خارج از محدوده استان کبک باشید.

حداقل شرایط مورداحتیاج برای درخواست طرح CEC داشتن 1سال تمام وقت و یا پاره وقت معادل تجربه کار تخصصی در کانادا و مهارت متناسب زبان انگلیسی و فرانسوی با شرایط کاری شماست.

متقاضی می تواند تجربه کاری مورد نظر خود را به وسیله کار با مجوز PGWP و یا هر مجوز کار دیگری به استثنای مجوز کار پناهندگی بدست بیاورد.

شما همچنین می توانید در حالی که مشغول به کار هستید برای طرح CEC درخواست دهید. برای درخواست این طرح شما باید در سیستم Express Entry کانادا ثبت نام کنید و پیش از اینکه درخواست شما توسط مقامات مهاجرتی پر گردد، منتظر دعوتنامه باشید.

برنامه های نامزد و کاندیدای استانی PNP و طر ح های دکترا PHD

این طرح بنابر شرایط و قوانین هر یک از استان های کانادا متفاوت است و به نسبت جا و مکان زندگی شما در این کشور، شرایط آن دستخوش تغییر قرار می گیرد.

شما باید در استانی که در آن اقامت دارید برای طرح استانی PNP درخواست دهید و به هنگام پیگیری پروسه درخواست، اقامت خود در استان مربوطه را حفظ کنید.

چنانچه در حال تحصیل در مقطع دکترا در کانادا هستید، می توانید بدون شرایط کاری ثابت و تضمین شده استخدامی نسبت به دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید. متقاضیان همچنین می توانند پس از تکمیل دوسال اول تحصیلات مقطع دکترا به وسیله برنامه Federal Skilled Worker برای اقامت کانادا درخواست دهند؛ البته گفتنی است که محدودیت سالانه این طرح 1000 درخواست است.

امکان دریافت اقامت در کانادا بعد از فارغ التحصیلی به وسیله روش های ذکرشده وجود دارد. اما پیش از اقدام بهتر است فاکتورهایی نظیر موقعیت مکانی، سطح تحصیلات و قوانین استانی را در نظر گرفته و با توجه به تمام اطلاعات ارائه شده برای دریافت اقامت ارزشمند این کشور درخواست دهید.

منبع: نیلگام
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 732

به "اقامت در کانادا بعد از فارغ التحصیلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقامت در کانادا بعد از فارغ التحصیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید