ایران به دنبال بارگیری نفتکش ها در بندر جاسک بدون عبور دادن از تنگه هرمز است

به گزارش مجله بیزبینگ، توسعه ترمینال نفتی در بندر جاسک به ایران این امکان را می دهد تا بدون عبور دادن نفتکش ها از تنگه هرمز آن ها را بارگیری کند.

ایران به دنبال بارگیری نفتکش ها در بندر جاسک بدون عبور دادن از تنگه هرمز است

به گزارش گروه اقتصادی مجله بیزبینگ به نقل از میدل ایست آنلاین، ایران یک پروژه عظیم برای دور زدن تنگه هرمز در راستای صادرات نفت شروع نموده است. هدف از اجرای این پروژه ایجاد یک ترمینال بزرگ نفتی در بندر جاسک در شرق تنگه هرمز است که درواقع با توسعه این ترمینال ایران برای بخش بزرگی از صادرات نفت خود نیازی به عبور دادن نفتکش ها از تنگه هرمز نخواهد داشت.

درواقع اجرای این پروژه به ایران در برابر همسایگان حوزه خلیج فارس دست برتر را خواهد داشت؛ چراکه وابستگی این کشور به تنگه هرمز کاهش یافته، اما همسایگان آن همچنان به این تنگه وابسته خواهند بود.

اجرای چنین پروژه پرحجم به خصوص از نظر اقتصادی نشان می دهد که ایران می خواهد برای روزی که از بند تحریم های نفتی آمریکا خارج می گردد خود را آماده نموده و عرضه نفت به بازار جهانی را گسترش دهد.

دولت ایران خود میخواهد ترمینال صادرات نفت خام بندر جاسک را تا سال 2021 و با 1.8 میلیارد دلار سرمایه گذاری به بهره برداری برساند. ساخت یک خط لوله سراسری در ایران بخشی از طرح توسعه بندر جاسک است که نفت را از مناطق مختلف به خصوص جنوب غرب به بندر جاسک در جنوب شرق خواهد رساند.

این ترمینال به نفتکش های ایران این امکان را می دهد بدون عبور از تنگه هرمز و در دهانه دریای عمان نفت خود را برای صادرات بارگیری نمایند.

پیشتر در سال 2012 نیز مقامات ایرانی گفته بودند توسعه بندر جاسک باعث می گردد در صورت بروز هر گونه مشکل در صادرات نفت از بندر خارک، بندر جاسک بتواند به صورت عملیاتی کمبود آن را جبران کند.

از سوی دیگر قرار است بندر جاسک به بندر نکا در دریای خزر متصل شده که این مسئله دسترسی ایران برای صادرات نفت به دریای خزر را نیز باز خواهد نمود.

قرار است یک خط لوله هزار کیلومتری با ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه در روز نفت را از بوشهر به بندر جاسک منتقل کند.

رئیس جمهور ایران نیز در سال 2018 گفته بود که قرار است بخش قابل توجهی از صادرات نفت ایران از بندر خارک به جاسک منتقل گردد.

طرح توسعه ترمینال بندر جاسک شامل ایجاد یک انبار ذخیره نفت اولیه 20 میلیون بشکه ای نیز هست. در حال حاضر 90 درصد صادرات نفت ایران از بندر خارک انجام می گردد. می توان گفت که علی رغم اینکه عربستان سعودی و امارات برای دور زدن تنگه هرمز خطوط لوله در خاک خود ایجاد نموده اند، اما همچنان به همراه عراق، کویت و قطر برای صادرات نفت و فرآورده های نفتی به شدت به تنگه هرمز وابسته هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 457

به "ایران به دنبال بارگیری نفتکش ها در بندر جاسک بدون عبور دادن از تنگه هرمز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران به دنبال بارگیری نفتکش ها در بندر جاسک بدون عبور دادن از تنگه هرمز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید