خبرنگاران خسارت سه هزار میلیارد ریالی کرونا به اقامتگاه های گردشگری مازندران

به گزارش مجله بیزبینگ، ساری - خبرنگاران - مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران نسبت به سرایت تعطیلی گردشگری استان به بخش های وابسته هشدار داد و گفت که بیماری کرونا تا به امروز به مجموعه های اقامتی استان حدود سه هزار میلیارد ریال خسارت وارد نموده است.

خبرنگاران خسارت سه هزار میلیارد ریالی کرونا به اقامتگاه های گردشگری مازندران

سیف الله فرزانه روز آدینه به خبرنگار خبرنگاران گفت : این خسارات مربوط به تنها 352 واحد اقامتی رسمی شامل هتل ، متل و هتل آپارتمان است که از هفته دوم اسفند با تعطیلی رو به رو شدند.

وی در باره چگونه محاسبه خسارت هم شرح داد : در خسارت سنجی برای این اقامتگاه ها تنها میزان خسارت ناشی از لغو رزروهای اجرا شده به اضافه پیش بینی 40 درصدی مراجعه حضوری برای استفاده از اقامتگاه در ایام نوروز مورد استناد قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران اینگونه محاسبه خسارت را برآورد حداقلی توصیف کرد و اضافه نمود : برآوردهای اجرا شده به وزارت میراث فرهنگی ارسال شده است تا بنا بر برنامه به صورت بلاعوض و تسهیلات از این مجموعه ها حمایت گردد.

فرزانه همچنین به توقف فعالیت حدود سه هزار خانه مسافر و حدود 200 مجموعه بومگردی در استان اشاره نمود و گفت : در حال آنالیز خسارات این مجموعه ها نیز هستیم که در روزهای آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

ورود خسارت به بخش های وابسته

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران همچنین هشدار داد که خسارت و آسیب های تداوم تعطیلی کرونایی مجموعه های توریستی رفته رفته در حال سرایت به بخش های دیگر است و می تواند چالش بزرگی برای اقتصاد مازندران ایجاد کند.

فرزانه به بیکاری بیش از 15 هزار نفر از شاغلان مستقیم مجموعه های توریستی اشاره نمود و خواهان تسریع در فرایند دریافت بیمه بیکاری آنان شد.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران برداشته شدن محدودیت تردد بین استانی را در توریستی مازندران بی تاثیر دانست و گفت : با توجه به اینکه مجموعه های توریستی جزو صنوف پر خطر در انتقال ویروس کرونا شناخته شدند ، عملا نمی توانند پذیرش مسافر داشته باشند در نتیجه برداشتن محدودیت ها کمکی به توریستی نخواهد کرد.

فرزانه اضافه نمود : در صورت تداوم تعطیلی مجموعه های اقامتی و توریستی ورود مسافران بی فایده خواهد بود و فقط زمینه سردرگمی مسافران و مراجعه به خانه های استیجاری غیر مجاز را فراهم می نماید.

استان مازندران به واسطه میزبانی حدود 30 میلیون نفر مسافر و توریست در سال ، توریست پذیرترین استان کشور محسوب می گردد. بر اساس گزارش های رسمی اشتغال مستقیم و غیر مستقیم حدود 120 هزار نفر در این استان به توریستی وابسته است.

مازندران فقط در بخش اقامتگاههای رسمی برای پذیرش یک میلیون و 200 هزار نفر شب توریست تخت تعریف شده استاندارد دارد.

صنعت توریستی مازندران با شیوع ویروس کرونا در اسفند ماه سال گذشته با تعطیلی روبرو شد و به دلیل پرخطر بود این حوزه همچنان تعطیلی بخش توریستی ادامه دارد.

ویروس کرونا که این روزها تقریبا تمامی کشورهای جهار را درگیر نموده است، هنوز نیز سایه شوم خود را بر سر مازندران سنگین داشته و حدود 500 بیمار مبتلا به این ویروس در مراکز درمانی و بیمارستانی استان بستری هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 968

به "خبرنگاران خسارت سه هزار میلیارد ریالی کرونا به اقامتگاه های گردشگری مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خسارت سه هزار میلیارد ریالی کرونا به اقامتگاه های گردشگری مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید