خبرنگاران مردم از نوازش نوزادان وحوش پرهیز کنند

به گزارش مجله بیزبینگ، بجنورد-خبرنگاران- فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: مردم از نوازش نوزادان وحوش در طبیعت پرهیز کنند زیرا این امر سبب می شود تا مادر نوزاد را رها کند.

خبرنگاران مردم از نوازش نوزادان وحوش پرهیز کنند

محمدحسین صالحی روز شنبه به خبرنگار خبرنگاران گفت: لمس و نوازش نوزاد وحوش سبب می شود تا بوی انسان بر روی حیوان بماند و مادر از پذیرش نوزاد، خودداری کند، در این شرایط حیوان عمدتا در طبیعت تنها مانده و به علت ناتوانی در تامین غذا جان خود را از دست می دهد.

وی اضافه نمود: مردم از روی دلسوزی و علاقه، نوزاد وحوش را نوازش می کنند اما لمس حیوان می تواند مرگ او را رقم بزند، بعضا برخی از افراد در طبیعت با مشاهده نوزاد وحوش گمان می کنند که مادر او را تنها گذاشته است و او را به محیط زیست تحویل می دهند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: چند روز گذشته 2 توله خوک به محیط زیست تحویل داده شد، اما مراقبت از این وحوش کار سختی است.

وی گفت: دست زدن و لمس لانه پرندگان و یا تخم پرنده در لانه که با نشستن بوی انسان همراه است، سبب می شود تا پرنده مادر هرگز به لانه بازنشود.

صالحی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه در تعطیلات نوروز، نظارت محیط زیست بر عرصه های طبیعی استان تشدید شده است گفت: محیط بانان در عرصه های تحت مدیریت و مناطق آزاد حضور دارند و تخلف ها را رصد می کنند.

وی گفت: حدود 60 نفر نیروی محیط بان، کار حفاظت از مناطق تحت مدیریت و نیز مناطق آزاد استان را بر عهده دارند و با هر گونه تخلف بویژه شکار و صید ماهی برخورد می کنند.

صالحی گفت: در روزهای آخر اسفندماه پارسال 2 نفر شکارچی که در رختیان شهرستان بجنورد، 2 راس قوچ وحشی را شکار کرده بودند، دستگیر شدند.

وی گفت: حمل سلاح در طبیعت در روز طبیعت به مثابه اقدام و آغاز به شکار است از این رو با متخلفان برخورد قانونی می شود.

وی گفت: یکی دیگر از نگرانی و دغدغه های ما، برداشت غیراصولی گیاهان دارویی و خسارت های ناشی از آن به طبیعت است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اضافه نمود: برداشت غیرمجاز و غیراصولی گیاهان دارویی خسارت های زیادی را به عرصه های طبیعی وارد کرده است.

خراسان شمالی دارای 65 گونه پستاندار از 197 گونه موجود در کشور، 141 گونه پرنده از 532 گونه موجود در کشور، 68 خزنده از 228 گونه کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از 20 گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع 160 گونه آبزی موجود در کشور است.

برخی از این گونه های جانوری نظیر یوزپلنگ آسیایی، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست یوزپلنگ است با گستره 197 هزار هکتار مدیریت می کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1621

به "خبرنگاران مردم از نوازش نوزادان وحوش پرهیز کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مردم از نوازش نوزادان وحوش پرهیز کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید