خشم خورشید ، شراره های خورشیدی زمین را بمباران می نمایند

به گزارش مجله بیزبینگ، خورشید شنبه هفته گذشته رگبار تقریباً بی وقفه ای از شراره هایش، از جمله 9 شراره قدرتمند کلاس M را منتشر کرد.

خشم خورشید ، شراره های خورشیدی زمین را بمباران می نمایند

به گزارش خبرنگاران، تعدادی از این شعله های کلاس M که شعله هایی قدرتمند هستند، به همان ناحیه لکه های خورشیدی غول پیکر معروف به AR3311 نسبت داده شده اند که به آرامی به سمت زمین می چرخد.

AR3311 با یک لکه خورشیدی بزرگ دیگر به نام AR3310 ملحق می گردد که مسئول شعله بزرگ خورشیدی در 16 مه (26 اردیبهشت) بود که باعث خاموشی گسترده رادیویی شد.

شراره های خورشیدی زمانی ایجاد می شوند که انرژی مغناطیسی در جو خورشید جمع و در یک انفجار شدید، تابش الکترومغناطیسی آزاد می گردد. آنها بر اساس مقدار به گروه های الفبایی دسته بندی شده اند که کلاس X (X-class) قدرتمندترین آنهاست. سپس شراره های کلاس M هستند که 10 برابر کوچک تر از شراره های کلاس X هستند و بعد از آن، شراره های کلاس C، کلاس B و در نهایت شراره های کلاس A قرار می گیرند که برای داشتن تأثیر قابل توجه بر روی زمین، بسیار ضعیف هستند.

در هر کلاس، اعداد از یک تا 10 (و فراتر از آن، برای شراره های کلاس X) قدرت نسبی یک شراره را نشان می دهند. قوی ترین شراره شنبه گذشته، M5.3 بود.

مجموعه ای از خاموشی های رادیویی موج کوتاه از طریق انبوهی از شراره ها ایجاد شده اند که پالس قوی پرتوهای ایکس و تشعشعات فرابنفش شدید را به سمت زمین می فرستند. از طریق حرکتی با سرعت نور، تشعشعات در کمتر از 8 دقیقه به زمین می رسند و لایه بالایی جو زمین (ترموسفر) را یونیزه می نمایند و باعث خاموشی امواج کوتاه رادیویی در زمان برخورد می شوند.

فعالیت های خورشیدی به عنوان بخشی از چرخه 25 خورشیدی در حال افزایش است که دانشمندان پیش بینی می نمایند در سال 2025 به اوج خود می رسد.

شراره های خورشیدی و دو لکه روی این گوی آتشین را در ویدئوهای زیر ملاحظه فرمایید:

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 خرداد 1402 بروزرسانی: 6 خرداد 1402 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2274

به "خشم خورشید ، شراره های خورشیدی زمین را بمباران می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشم خورشید ، شراره های خورشیدی زمین را بمباران می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید