خیز بلند بن زاید برای به دست دریافت جایگاه عربستان در منطقه

به گزارش مجله بیزبینگ، بن زاید خیلی زود متوجه ضرورت ایجاد تغییر در راهبردهای قبلی شد و با فاصله دریافت از عربستان در بحران یمن و اتخاذ راهبرد محتاطانه در همراهی با آمریکا علیه ایران، تلاش برای نزدیک شدن به تهران را در دستور کار قرار داد.

خیز بلند بن زاید برای به دست دریافت جایگاه عربستان در منطقه

به گزارش گروه بین الملل مجله بیزبینگ، بازی پیچیده محمد بن زاید ولیعهد امارات عربی متحده، عربستان سعودی را در وضعیت انفعال مطلق قرار داده است. بن زاید با میانجیگری میان عربستان سعودی و ترامپ در ابتدای ریاست جمهوری وی توانست ضمن فراهم نمودن ظرفیتهای اقتصادی چند صد میلیارد دلاری برای ترامپ تاجر، بن سلمان را نیز از بحران ناشی از حمایت از هیلاری کلینتون در برابر ترامپ به صورت موقت خارج کند.

با این اقدام، محمد بن زاید عملاً به عنوان بازیگری فعال در مسائل منطقه ای توانست اعتماد عربستان سعودی و ترامپ را کاملاً جلب نماید.

ورود امارات به جنگ با یمن کنار عربستان سعودی، روابط بن زاید و بن سلمان را بیش از گذشته گرم و صمیمی نمود و کنار آن با توجه به تغییر رفتار ترامپ در قبال ایران و بازگرداندن تحریمهای ثانویه علیه تهران زمینه شکل گیری اتحادی فراگیرتر میان سه کشور برای وارد کردن فشارهای شکننده به ایران را نیز فراهم کرد.

تغییر شرایط سیاسی و میدانی و مغایرت آن با برآوردهای ساده اندیشانه ترامپ، بن سلمان و بن زاید که با شکستهای پی درپی این کشورها در سوریه، یمن، عراق، لبنان و همچنین تسلط ایران بر تکانه های اقتصادی ناشی از تحریم همراه بود موجب شد که گردونه تغییرات به گونه ای دیگر به حرکت در آید.

در این میان بن زاید خیلی زود متوجه ضرورت ایجاد تغییر در راهبردهای قبلی شد و با فاصله دریافت از عربستان در بحران یمن و اتخاذ راهبرد محتاطانه در همراهی با آمریکا علیه ایران، تلاش برای نزدیک شدن به تهران را در دستور کار قرار داد و گامهای سریعی را نیز در این جهت برداشت.

امارات با اتخاذ راهبرد جدید امیدوار است ضمن قراردریافت در حاشیه امنیتی مناسب، چشم انداز بازیابی روابط اقتصادی پرسود با ایران را نیز پیشِ روی خود بگشاید و این امیدواری را دارد که در سایه انفعال و ضعف شدید سعودی بتواند نقش اول را در معادلات سیاسی و امنیتی کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس به عهده بگیرد.

روابط گرم این کشور با دولت عراق که عربستان سعودی علی رغم تلاش بسیار هنوز نتوانسته موفقیتی در آن به دست آورد از زمینه های مثبت دیگری است که امیدواری امارات برای پشت سر گذاردن عربستان و تبدیل شدن به بازیگر اول را بسیار افزایش داده است.

اکنون با تسخیر عدن از سوی نیروهای وابسته به امارات و نزدیکی روزافزون امارات به ایران تردیدی برای عربستان سعودی برای بازنگری در همپیمانی راهبردی با ابوظبی باقی نماده است چه آن که با توجه به پدیدار شدن نشانه های اتخاذ رویکرد متفاوت امارات در مسائل منطقه ای عربستان نیز تغییر مناسبات با ایران را در دستور کار قرار داد.

تغییر محسوس روابط سعودیها با حجاج ایرانی کنار توافقات اولیه در مورد مستقر شدن عناصر کنسولی دو کشور در مشهد و جده نشانه هایی از بازنگری رفتار سعودیها در قبال ایران است .

ایران همواره پنجره گفتگو با همسایگان از جمله عربستان سعودی را باز گذارده و طبیعتاً جهت تعامل جدی تر میان دو کشور می تواند با آغاز مذاکره در مورد خاتمه تنشها در یمن و ترتیبات امنیتی مشترک در منطقه و همکاری در بازار نفت که کاهش قیمت آن به زیان هردو کشور است، دنبال شود.

منبع: خبرگزاری نورنیوز

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 219

به "خیز بلند بن زاید برای به دست دریافت جایگاه عربستان در منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز بلند بن زاید برای به دست دریافت جایگاه عربستان در منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید