داوری جایزه داستان کوتاه سیمرغ در مراحل پایانی

به گزارش مجله بیزبینگ، تهران (پانا) - به گفته پایه گذار جایزه داستان کوتاه سیمرغ داوری پنجمین دوره جایزه داستان کوتاه سیمرغ در مراحل پایانی است و 48 داستان از 450 داستان به مرحله نهایی داوری رسیده اند.

داوری جایزه داستان کوتاه سیمرغ در مراحل پایانی

به گزارش ایسنا، مصطفی بیان، درباره داوران این جشنواره، بیان کرد: در این دوره، سه داور در بخش هیات انتخاب و سه داور در بخش هیات داوری حضور دارند. همه دوستانی که در این دوره در کنار ما هستند، نویسنده و صاحب نظر در زمینه ادبیات داستانی و نقد ادبی اند. داوری چند جایزه ادبی را در کارنامه دارند و همچنین کتاب هایشان برگزیده جوایز معتبر ادبی شده است. بدون شک حضور این دوستان به عنوان داور به جایزه ادبی سیمرغ اعتبار می دهد و در کنار اعتبار، می توانیم از تجربیاتشان در داوری، نقد و داستان نویسی بهره ببریم.

وی ادامه داد: هدف جایزه ادبی سیمرغ از شروع همین بوده که فقط به دنبال انتخاب چند نویسنده و جایزه دادن به آن ها نباشیم بلکه می خواستیم در کنار این جایزه، اتفاق های ادبی دیگری را هم در نیشابور رقم بزنیم.

بیان در پاسخ به اینکه داوری آثار در چه مرحله ای است، اظهار کرد: داوری در مراحل پایانی است. 450 نویسنده از داخل و خارج از کشور داستان ارسال کردند. 48 داستان به مرحله داوری رسیده اند. برای رعایت عدالت در داوری های اولیه و نهایی و نیز رفع هر گونه شائبه ای، آثار به صورت کد بندی شده در اختیار داوران قرار گرفته است و تا هنگام داوری نهایی، هیچ کس از هویت نویسندگان آثار برتر، اطلاعی نخواهد داشت.

بیان درباره نحوه برگزاری اختتامیه این جایزه در شرایط کرونا نیز افزود: ما کارهای زیادی را پیش رو داریم و معلوم نیست کرونا تا چه زمانی در زندگی ما حضور پُر رنگ و تاثیرگذار داشته باشد. نمی توانیم به خاطر کرونا، سرعت برنامه هایمان را کُند کنیم. الان تمام جوایز معتبر داخل و خارج از کشور به صورت آنلاین برگزار می شوند. ما نیز همه تلاش خود را به کار می گیریم تا برنامه هایمان را جلو ببریم.

پایه گذار جایزه داستان کوتاه سیمرغ مطرح نمود: برگزاری کارگاه های آموزشی برای برگزیدگان در نیمه اول سال آینده با حضور داوران جزء برنامه هایی است که در اولویت واقع شده است. همچنین چاپ داستان های منتخب و برگزیده در یک مجموعه کتاب توسط یکی از ناشران معتبر کشور، معرفی نویسندگان منتخب به ناشران و چاپ کتاب هایشان از فعالیت هایی است که برای این دوره برنامه ریزی کردیم.

وی ادامه داد: در کشورمان، جوایز مختلف ادبی در بخش های مختلف ادبی مثل رمان و داستان کوتاه متتشر شده و منتشر نشده برگزار می شود. در این پنج دوره، جایزه ادبی سیمرغ، تنها داستان کوتاه را بررسی کرد اما نیشابور این پتانسیل را دارد که جایزه ادبی اش را گسترش بدهد و بخش آثار منتشر شده (رمان و مجموعه داستان) را اضافه کند. برای انجام این کار برنامه ریزی و فعالیت هایی را شروع کرده ایم. امیدواریم با حمایت بخش خصوصی بتوانیم از سال 1401 جایزه کتاب را هم داشته باشیم.

بیان گفت: جایزه ادبی سیمرغ همچنین در همه سال های فعالیت حرفه ای و منسجم و با رویکرد پرهیز از ورود به مباحث حاشیه ساز - که در جامعه کم نیست - با هدف ارتقاء ادبیات داستانی و معرفی داستان نویسان جوان نیشابوری، در رشد و رونق فرهنگ و هنر شهرستان نیشابور تاثیرگذار بوده است.

وی اظهار کرد: در کشورهای غربی جوایز ادبی، هنری و علمی پیوسته از سوی شرکت ها، کارخانه ها، صاحبان صنایع، دانشگاه ها، سازمان های مردم نهاد، چهره های مطرح علمی و هنری حمایت می شوند. جایزه ادبی سیمرغ، تنها جایزه مستقل و خصوصی در شرق کشور است که از سال 94 با حمایت سه نفر از داروسازان مطرح نیشابور شروع به فعالیت کرد و در ادامه صاحبان صنایع و کارخانجات در حمایت آن مشارکت داشتند و در طول این پنج دوره، ریالی کمک مالی از دولت یا نهادهای وابسته دریافت نکرده است و به عنوان یک انجمن ادبی مستقل عمل کرده است.

بیان افزود: هدف من از اول این بود که بخش خصوصی را وارد فرهنگ و هنر کنم. زیرا اگر به فهرست حامیان مالی جوایز خصوصی کشورهای غربی مثل جایزه ادبی من بوکر نگاهی بیندازیم، با طیفی از مردم در مشاغل مختلف جامعه روبرو می شویم. همه به نوعی سعی می کنند با حمایت مالی خود به رونق برنامه های فرهنگی و هنری و ادبی و علمی در بخش های مختلف کمک کنند و این ها همه نشانه پویایی و سرزندگی و روابط عمیق میان لایه های مختلف جامعه است. در کشورمان، اداره فرهنگ و ارشاد و نهادهای دولتی می تواند در خدمت انجمن ها و سازمان های مردم نهاد باشند که نتیجه آن منجر به رشد و پیشرفت ادبیات و علم و فرهنگ و هنر یک شهر و یک استان و در نتیجه کشور شود.

وی بیان کرد: جایزه ادبی سیمرغ با برگزاری پنج دوره، تجربه های بسیار مفیدی کسب کرده است و به عنوان یکی از جوایز معتبر و فعال در کشور محسوب می شود. برای پیشرفت، به کمک هم نیازمندیم. نهادهای دولتی شهرستان می توانند با استفاده از تجربه های انجمن های مستقل و مردم نهاد به رشد ادبیات و فرهنگ و هنر نیشابور و استان خراسان رضوی کمک کنند.

وی در ادامه به معرفی داوران این جایزه ادبی پرداخت و شرح داد: مجید نصرآبادی، هادی خورشاهیان و لیلا صبوحی به عنوان هیئت انتخاب و شیوا مقانلو، منصور علیمرادی و جواد پویان به عنوان هیئت داوری انتخاب و معرفی شدند.

بیان در ادامه گفت: شیوا مقانلو، داستان نویس، مترجم و مدرس ادبیات داستانی است و داوری چند جایزه ادبی را در کارنامه دارد. سال 92 برنده دیپلم افتخار جایره ادبی مهرگان برای مجموعه داستان آن ها کم از ماهی ها نداشتند شد؛ برخی از داستان های کوتاه شیوا مقانلو تا به امروز به زبان های انگلیسی، لهستانی، ترکی استانبولی و کردی ترجمه و در مجلات چاپ شده اند. منصور علیمرادی نیز نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار، چهار کتاب پژوهشی در حوزه فرهنگ عامه جنوب کرمان و دو مجموعه داستان و پنج رمان در کارنامه ادبی او دیده می شود؛ رمان تاریک ماه و مجموعه داستان زیبای هلیل نوشته منصور علیمرادی، برگزیده جایزه ادبی هفت اقلیم شد. وی در جوایز مختلف کشوری به عنوان داور حضور داشته است. همچنین جواد پویان دو رمان مرد ناتمام و فراموشی را در سال های 94 و 95 توسط انتشارات نیلوفر به چاپ رساند و چهار رمان دیگرش در انتظار مجوز است. رمان فراموشی اش در سال 97 برگزیده جایزه ادبی مهرگان شد. او مدرس داستان نویسی است و اکنون به عنوان داور در هیئت داوری جایزه ادبی مهرگان حضور داد.

پایه گذار جایزه داستان کوتاه سیمرغ افزود: مجید نصرآبادی، نویسنده، منتقد و مدرس داستان نویسی و از پایه گذاران انجمن های ادبی در دهه هفتاد در نیشابور است. هادی خورشاهیان تا کنون ده ها کتاب در حوزه کودک و نوجوان و بزرگسالان در زمینه های مختلف ادبیات منتشر کرده و مدرس داستان و داور چندین جایزه معتبر ادبی مانند جایزه جلال آل احمد بوده است. همچنین لیلا صبوحی در رشته ادبیات فارسی در دانشگاه تهران و دانشگاه فردوسی مشهد تحصیل کرده، رمان سیاوش اسم بهتری بود نوشته لیلا صبوحی، سال گذشته نامزد جایزه ادبی واو شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1426

به "داوری جایزه داستان کوتاه سیمرغ در مراحل پایانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داوری جایزه داستان کوتاه سیمرغ در مراحل پایانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید