شرایط بازنشستگی با کمتر از 10 سال سابقه چیست؟

به گزارش مجله بیزبینگ، قائم مقام سازمان تامین اجتماعی شرایط بازنشستگی با 10 سال سابقه در تامین اجتماعی را تشریح کرد و گفت: اگر فردی با بهره مندی از شرایط سنی، زیر 10 سال سابقه داشته باشد می تواند کسری سابقه خود را تا 10 سال بخرد.

شرایط بازنشستگی با کمتر از 10 سال سابقه چیست؟

به گزارش مجله بیزبینگ، محمدحسن زدا در صفحه اینستاگرامی خود مطالبی ویدئویی تحت عنوان دانستنی های تامین اجتماعی منتشر می نماید و به مرور بعضی قوانین تامین اجتماعی می پردازد.

وی درباره شرایط بازنشستگی با 10 سال سابقه در تامین اجتماعی اظهار کرد: مردان با 60 سال سن و زنان با 55 سال سن در صورت برخورداری از 10 سال سابقه بیمه پردازی می توانند با 10 روز حقوق بازنشسته شوند.

قائم مقام سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: اگر فردی با بهره مندی از شرایط سنی، زیر 10 سال سابقه داشته باشد می تواند کسری سابقه خود را تا 10 سال بخرد، ولی ما توصیه می کنیم که افراد بیمه پردازی خود را ادامه دهند تا با حقوق بهتری بازنشسته شده و مستمری بهتری داشته باشند.

به گزارش مجله بیزبینگ، آن دسته از بیمه شدگان متقاضی دریافت مستمری که دارای حداقل 60 سال سن تمام برای مردان و 55 سال سن تمام برای زنان باشند و همچنین 10 سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، از مستمری بیمه تأمین اجتماعی بهره مند خواهند شد.

چنانچه بیمه شده متقاضی کمتر از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد؛ با پرداخت یک جای حق بیمه سنوات کسری تا 10 سال، می تواند از مزایای این قانون بهره مند گردد.

همچنین طبق ماده 78 قانون تأمین اجتماعی کارفرما می تواند بازنشستگی بیمه شدگانی که حداقل پنج سال پس از رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در این قانون به کار خود ادامه داده اند را از سازمان تقاضا کند.

بر این اساس کارفرما می تواند بازنشستگی بیمه شده مرد را با 65 سال سن و زن را با 60 سال سن از سازمان تأمین اجتماعی تقاضا کند (به شرط داشتن سابقه موردنظر). اشخاصی که 30 سال تمام کار نموده اند و حق بیمه مربوطه را به سازمان پرداخت نموده اند، در صورتی که سن مردان به 50 سال و سن زنان به 45 سال تمام برسد، می توانند تقاضای بازنشستگی نمایند.

مستمری اینگونه از بیمه شدگان بر اساس 30 سال سابقه محاسبه و پرداخت خواهد شد. در این حالت به طور کلی درخواست بازنشستگی تنها به وسیله فرد بیمه شده و احراز شرایط بازنشستگی از طرف سازمان قابل پذیرش خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 512

به "شرایط بازنشستگی با کمتر از 10 سال سابقه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط بازنشستگی با کمتر از 10 سال سابقه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید