ظریف: خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان گامی در جهت صلح پایدار است

به گزارش مجله بیزبینگ، وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس مجازی افغانستان 2020 در ژنو تاکید کرد که ایران همواره از گفت وگوهای بین الاافغانی که تحت اختیار و رهبری خود افغان ها انجام شود، حمایت کرده است.

ظریف: خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان گامی در جهت صلح پایدار است

به گزارش خبرنگاران، متن کامل سخنرانی محمد جواد ظریف در کنفرانس مجازی افغانستان 2020 به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستان گرانقدر،

این تراژدی عظیمی است که بیست سال بعد از کنفرانس بن ما هنوز در حال صحبت در مورد جنگ در افغانستان هستیم. برای بیش از 40 سال، مردم افغانستان متحمل خونریزی هایی بوده اند که عمدتا از خارج نشأت گرفته است.

رویکرد نظامی برای ایجاد صلح شکست خورده است و حضور نیروهای خارجی به معضلی دیرپا بدل شده است. خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان -همراه با انتقال روان و مؤثر وظایف آن ها به نیروهای امنیتی افغانستان - گامی در جهت صلح پایدار خواهد بود.

ایران همواره از گفت وگوهای بین الاافغانی که تحت اختیار و رهبری خود افغان ها انجام شود، حمایت کرده است. این گفت وگوها باید طالبان را نیز شامل شده و ضمناً دستاوردهای پس از 2001 را حفظ کند: قانون اساسی دموکراتیک، حق مردم برای تعیین سرنوشت خود، حقوق اقلیت های قومی و مذهبی، حقوق زنان و مبارزه با تروریسم. سازمان ملل متحد باید در تسهیل گفت وگوهای بین الاافغانی نقشی محوری داشته باشد و ایران برای همکاری آمادگی دارد.

دوستان گرانقدر،

همه ما می دانیم که فقر و بیکاری زمینی حاصلخیز برای افراط گرایی، تروریسم و قاچاق مواد مخدر مهیا کرده است. مادامی که افغان ها برای ادامه حیات خود با دشواری روبرو باشند، صلح پایدار نخواهد ماند.

ما به نوبه خود، با وجود جنگ اقتصادی سبوعانه ایالات متحده علیه مردم مان، از بیش از سه میلیون افغان میزبانی کرده ایم و آن ها از اقلام غذایی، حمل و نقل و خدمات درمانی یارانه ای برخوردار هستند، 470000 دانش آموز افغان در مدارس ما درس می خوانند، 22000 هزار دانشجوی افغان در دانشگاه های ما مشغول تحصیل هستند،

ما از طریق چابهار افغانستان را به جهان خارج متصل می کنیم. خط آهن خاف-هرات در روزهای آینده افتتاح می شود،

نیروگاه های ما برای مردم افغانستان برق تأمین می کنند و ما قادریم در زمینه انرژی اقدامات بسیار بیشتری انجام دهیم. اما ایالات متحده، به جای تسهیل این امر، با تروریسم اقتصادی ای که هم ایرانی ها و هم افغان ها را هدف قرار داده است، برای چنین همکاری هایی مانع تراشی می کند.

اهداکنندگان کمک های بین المللی هم رویکردی جدا معیوب دارند - که بازخورد ساده آن در ترتیب سخنرانان این جلسه نمایان است، که همسایگان را در نوبت آخر قرار داده است.

جهان باید مردم افغانستان را بالاتر از ملاحظات دیگر قرار دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1367

به "ظریف: خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان گامی در جهت صلح پایدار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان گامی در جهت صلح پایدار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید