قلب صنعت نفت عربستان هدف نهاده شد

به گزارش مجله بیزبینگ، به گزارش خبرنگاران، عبدالباری عطوان تحلیلگر معروف دنیا در مطلبی در رأی الیوم با اشاره به حملات کوبنده ارتش و کمیته های مردمی یمن به عمق عربستان و درهم کوبیدن قلب صنعت نفت عربستان در الظهران و بندر رأس التنوره که پالایشگاه بزرگی دارد، از آن به عنوان اقدامی قوی که صنایع نفت عربستان و بنادر صادرات آن را هدف قرار داد و به اعتبار سعودی و اقتصاد آن ضربه مهلک وارد کرد، نام برد.

قلب صنعت نفت عربستان هدف نهاده شد

برای اینکه اوج خطرناک بودن این حملات را درک کنیم و میزان زیان مادی و ضربه روانی که به سعودی وارد شد را درک کنیم باید به دو نکته اشاره کنیم، نخست افزایش قیمت نفت به بالای 70 دلار برای اولین بار ظرف دو سال گذشته که مفهومش ترس از کاهش میزان صادرات نفت عربستان به بازارهای جهانی است.

دوم، هشدار سفارت واشنگتن در ریاض به اتباع آمریکا در مناطق شرقی عربستان به ویژه الظهران و الدمام و اینکه تحرکی نداشته باشند مبادا که موشک های یمنی بر سر آنها فرود آیند. 6000 هزار آمریکایی در این دو شهر هستند و مرکز اصلی غول نفتی عربستان یعنی آرامکو است.

نکته قابل توجه اینکه این حملات چند روز مانده به سالگرد شروع جنگ عربستان علیه یمن است که وارد هفتمین سال خود می گردد بدون اینکه به اهدافش یعنی به زانو درآوردن ارتش و کمیته های مردمی یمن رسیده باشد یا توانسته باشد که صنعا را کنترل خود درآورد و به زعم خود عبد ربه منصور هادی را به آن برگرداند.

این حملات در عمق عربستان جدای از دو موضوع نیست؛ نخست، نبرد سنگینی که در حال حاضر در شهر راهبردی مارب جریان دارد و ذخایر نفت و گاز دارد و انصارالله بر سیطره بر آن اصرار دارد زیرا آخرین مرکز دولت وابسته به ریاض محسوب می گردد.

دوم، شکست تبادل نظرهای غیرمستقیم میان هیأت انصارالله و آمریکاییها در یمن به وسیله میانجی عمانی است که به سبب خواسته غیرمعقول آمریکا مبنی بر توقف یکجانبه جنگ و عقب نشینی از جنگ مارب و توقف حملات موشکی و پهپادی به عمق عربستان، این مذاکرات با شکست روبرو شد. هیأت انصارالله به شدت این خواسته غیرمعقول، زورگویانه و مغایر با حوادث میدانی جنگ یمن را رد کرد.

هیأت انصارالله با قاطعیت تمام گفت که طرفی که جنگ را شروع نموده است یعنی ائتلاف سعودی باید جنگ را تمام و محاصره را بردارد به ویژه محاصره بندر الحدیده را. فرودگاه های یمن باز گردد و تبادل نظر درباره غرامت شروع گردد.

جنگی که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و وزیر دفاع سعودی علیه یمن به راه انداخت، نتایج معکوس به دنبال داشته است زیرا انصارالله را به عنوان نیروی یمنی مؤثر مطرح نموده است. علاوه بر آن ثبات سعودی به خطرات افتاده است و صندلی آن متزلزل شده است و در جنگی فرو رفته است که به شدت آنرا از حیث اقتصادی و نظامی فرسوده نموده است.

جنبش انصارالله یمن موشک های بالستیک قوی در اختیار دارد که برد آنها بیش از 1000 کیلومتر است و تهدیدی راهبردی برای صنایع نفت عربستان و عمق آن محسوب می گردد زیرا همه سامانه دفاعی آمریکا عجز و ناتوانی کامل و آشکار خود را نشان داده اند.

این سامانه های آمریکایی که واشنگتن به آن می بالید و عربستان هم دلخوش نموده بود که امنیتش را تأمین نمایند، به ابزاری ناکارآمد تبدیل شده است.

از سوی دیگر عملیات بازدارندگی 6، ارتش و کمیته های مردمی یمن، جنگ را به داخل عربستان کشاند و اینکه به بمباران غیرنظامیان یمنی ادامه دهد و خود در امان باشد، دیگر چنین معادله ای در کار نیست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1552

به "قلب صنعت نفت عربستان هدف نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلب صنعت نفت عربستان هدف نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید