مجلس با امکان عزل نمایندگان مخالفت کرد

نمایندگان مجلس با امکان عزل نماینده ای با اعلام هیات نظارت بر رفتار نمایندگان و حکم دیوان عالی کشور درصورت از دست دادن شرایط نمایندگی در طول دوره مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند.

مجلس با امکان عزل نمایندگان مخالفت کرد

به گزارش ایرنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز، سه شنبه 21 اسفند، مجلس، ماده 64 طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را حذف کردند.

در این ماده آمده است: در صورتی که شرایط نمایندگی هر یک از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طول دوره نمایندگی با اعلام هیات نظارت بر رفتار نمایندگان زائل می شد با حکم دیوان عالی کشور از نمایندگی عزل می شدند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در ماده 66 این طرح، مواد 75، 76، 77، 78 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را حذف کردند.

در ماده 75 قانون انتخابات مجلس آمده است: مجازات مرتکبین جرائم و تخلفات مقرر در بندهای (1)، (2)، (3)، (4)، (5)، (6)، (7) و (8) ماده (66) تا سه ماه حبس یا یک میلیون تا پنج میلیون ریال جزای نقدی و هشت سال محرومیت از عضویت در هیأت­های اجرایی و نظارت و شعب اخذ رأی است.

همچنین براساس ماده 76 این قانون مجازات مرتکبین جرائم و تخلفات مقرر در بندهای (9)، (10)، (11)، (12)، (13)، (14)، (15) و (18) ماده (66) از 6 ماه تا دو سال حبس یا سه میلیون تا 15 میلیون ریال جزای نقدی و حسب مورد به انفصال از خدمات دولتی از 6 ماه تا دو سال و 12 سال محرومیت از عضویت در هیأت های اجرایی و نظارت و شعب اخذ رأی است.

در ماده 77 قانون انتخابات نیز آمده است: مجازات مرتکبین جرائم مقرر در بند (16) ماده (66) اعم از مباشر و یا معاون و یا تحریک کننده در صورتی که محاربه صدق نکند همان مجازات مقرر در ماده (617) قانون مجازات اسلامی است.

براساس ماده 78 قانون انتخابات، مجازات مرتکبین جرائم مقرر در بند (17) ماده (66) علاوه بر مجازات مندرج در ماده (555) قانون مجازات اسلامی، 12 سال محرومیت از عضویت در هیأت های اجرایی و نظارت و شعب اخذ رأی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 26 مهر 1398 شناسه مطلب: 127

به "مجلس با امکان عزل نمایندگان مخالفت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس با امکان عزل نمایندگان مخالفت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید