مجمع عمومی فوق العاده چیست ؟

به گزارش مجله بیزبینگ، در مجامع عمومی فوق العاده موضوعات اساسی مورد بحث و آنالیز قرار می گیرد که در صلاحبت کاری مجمع عمومی عادی نیست

مجمع عمومی فوق العاده چیست ؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل میزان ، در مطالب قبلی با مجمع عمومی سالیانه و مجمع عمومی موسس آشنا شدیم و حال در این مطلب به توضیحاتی راجب مجمع عمومی فوق العاده میپردازیم :

به طور کلی هرگونه گردهمایی سهامداران و مدیران شرکت سهامی که به منظور مشخص شرایط شرکت و تصمیم گیری شکل می گبرد مجمع نامیده می شود.

به بیان دیگر تجمع صاحبان سهام شرکت به منظور اتخاذ تصمیماتی که معمولاً منجر به ایجاد منافعی برای آن ها است را مجمع می گویند و مهم ترین مجامع شرکت های سهامی عبارت از مجمع عمومی فوق العاده و مجمع عادی است.

دراین بین گردهمایی سهامداران و هیئت مدیره شرکت ها که برای تغییرات اساسی در اساسنامه شرکت مانند تغییر سال اقتصادی، تغییر محل شرکت یا تصویب طرح توجیهی افزایش سرمایه را مجمع فوق العاده گویند.

شرکت ها در مواقعی خاص، مجبور به تشکیل مجمع فوق العاده هستند که یکی از این موارد تغییرات در هیئت مدیره است و هر زمان لازم شد، سهامداران شرکت باید در محل مقرر حاضر شوند و برای انتخاب هیئت مدیره جدید رأی گیری انجام شود.

یکی دیگر از فعالیت های مجمع فوق العاده، تصویب افزایش سرمایه است که هیئت مدیره باید طرح توجیهی خود در این رابطه را قرائت کند و در صورت تصویب سهامداران، افزایش سرمایه اجرایی می شود.

حد نصاب لازم برای تشکیل مجمع عمومی فوق العاده

در مجمع عمومی فوق العاده نیازمند حد نصابی است برای تشکیل این نوع مجمع، حضور بیش از نصف صاحبان سهام که دارای حق رای هستند الزامی است. در صورتی که در اولین دعوت حد نصاب لازم برای تشکیل جلسه ایجاد نشود، در جلسه دوم می توان با حضور بیش از یک سوم صاحبان سهام دارای حق رای جلسه را تشکیل داد، و این جلسه دارای رسمیت است. گفتنی است که نتیجه دعوت اول باید در جلسه دعوت دوم قید شود.

مصوبات کلی در مجمع عمومی فوق العاده

در تمامی موارد در جلسات مجمع عمومی فوق العاده باید حد نصاب رای دو سوم آرای حاضرین جلسه باشد. در غیر این صورت مصوبه رای نخواهد آورد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1355

به "مجمع عمومی فوق العاده چیست ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجمع عمومی فوق العاده چیست ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید