میگو تپانچه ای؛ سریع ترین تفنگ در دریا، از عملکرد این جاندار حیرت می کنید!

به گزارش مجله بیزبینگ، میگو تپانچه ای نام خود را از یک ویژگی بسیار عجیب کسب نموده است که این حیوان را به سوژه ای مجذوب کننده و با ارزش برای مطالعه تبدیل می نماید...

میگو تپانچه ای؛ سریع ترین تفنگ در دریا، از عملکرد این جاندار حیرت می کنید!

خبرنگاران - مجموعه دانشی که امروز وجود دارد، نتیجه سال ها اکتشاف، مطالعه و آزمایش برای شناسایی، طبقه بندی و درک دسته ها و گونه های مختلف است که در زیستگاه های مختلف روی سیاره زمین زندگی می نمایند.

از میان تمام کاوش ها و پژوهش ها، مجذوب کننده ترین و در عین حال محدودترین حوزه اکتشاف شده به دریاها و اقیانوس ها اختصاص دارد که از بسیاری جهات به عنوان یک زندگی زیرآبی اسرارآمیز به جای مانده است.

به رغم تمام مسائل برای مطالعه زندگی زیر آب، ما تا به امروز در آشنایی و یادگیری درباره تعدادی از موجودات مجذوب کننده دنیای زیر آب که رفتارها و سازگاری های شگفت انیگزی از خود نشان می دهند، پیروز بوده ایم.

میگو تپانچه ای (Pistol Shrimp) یکی از این گونه های جالب توجه است.

تا به امروز، حدود 600 گونه مختلف از میگوهای تپانچه ای در سیاره زمین شناسایی شده اند. به منظور سهولت درک، این گونه ها در بیش از 38 جنس جمع آوری شده اند. از بین همه اینها، جنس Synalpheus و جنس Alpheus مشهورترین و شناخته شده ترین موارد هستند که جنس اول حدود 100 گونه و جنس دوم تا 250 گونه را پوشش می دهد.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

ویژگی های اصلی میگو تپانچه ای: سریعترین تفنگ در دریا!

میگو تپانچه ای نام خود را از یک ویژگی بسیار عجیب کسب نموده است که این حیوان را به سوژه ای مجذوب کننده و با ارزش برای مطالعه تبدیل می نماید. از نظر ساختاری، این میگو دارای دو چنگک است که یکی از آنها معمولی و دیگری بزرگ تر و چکش مانند است.

هنگام شکار طعمه، میگو تپانچه ای حرکتی با چنگک چکشی خود انجام می دهد که موجی کوبنده ایجاد می نماید. این فعالیت منجر به فراوری حبابی تحت فشار و با سرعت بالا می گردد.

هدف اصلی این حباب ضربه زدن به طعمه است که به طور قطع این کار را انجام می دهد زیرا سرعت حرکت آن می تواند به 62 مایل بر ساعت (100 کیلومتر بر ساعت) برسد. نکته جالب توجه دیگر درباره این حباب دمای آن است که می تواند حدود 4700 درجه سلسیوس باشد که معادل دمای خورشید البته برای مدت زمانی بسیار کوتاه است.

پس از گیج شدن طعمه در اثر شوک حرارتی، قربانی بخت برگشته با شگفتی دیگری روبرو می گردد. زمانی که حباب می ترکد، صدای انفجاری ایجاد می گردد که تا 216 دسیبل ثبت شده است. این سطح، از صدای شلیک تفنگ و حتی صدای فراوری شده به وسیله یک هواپیمای جت فراتر می رود.

کل فرآیندی که در بالا شرح داده شد شامل حرکت چنگک که منجر به فراوری و ترکیدن انفجاری حباب می گردد، فقط در حدود 300 میکروثانیه طول می کشد. نام این پدیده هیجان انگیز آوادرخشش (Sonoluminescence) است.

رمزگشایی و مطالعه چنین فرآیند سریعی با یاری دوربین های سرعت بالا از زوایای مختلف انجام شده است.

همیشه احتمال آسیب تماشا چنگک تپانچه ای وجود دارد. یکی دیگر از ویژگی های جالب توجه میگو تپانچه ای توانایی آن در احیا کردن چنگک های خود است. در صورت آسیب تماشا چنگک تپانچه ای، چنگک معمولی رشد نموده و جای آن را می گیرد و چنگک آسیب دیده نیز در قالب یک چنگک معمولی احیا می گردد.

طول عمر

در صورت رشد در محیط و زیستگاه طبیعی خود، میگوهای تپانچه ای می توانند تا چهار سال عمر نمایند. اما زندگی در اسارت می تواند طول عمر آنها را به حدود دو سال کاهش دهد.

روابط سودمند متقابل

این واقعیت ثابت شده است که میگوهای تپانچه ای بینایی ضعیفی داشته یا نابینا هستند. همین مساله می تواند آنها را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

برای جبران این نقطه ضعف، میگو تپانچه ای ببری با نوعی ماهی به نام گوبی رابطه همزیستی ایجاد نموده است. این دو در یک خانه مشترک زندگی می نمایند، جایی که ماهی گوبی به میگو در شناسایی تهدیدات و آگاهی از خطر یاری می نماید. در مقابل، میگو تپانچه ای مسئول تامین غذا است. در موارد شدید محدودیت دسترسی به غذا، میگو حتی می تواند با مصرف مدفوع ماهی زنده بماند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 4 خرداد 1402 بروزرسانی: 4 خرداد 1402 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2273

به "میگو تپانچه ای؛ سریع ترین تفنگ در دریا، از عملکرد این جاندار حیرت می کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میگو تپانچه ای؛ سریع ترین تفنگ در دریا، از عملکرد این جاندار حیرت می کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید