واکاوی زوایای سفر مایک پنس به عراق علیه ایران و حشد شعبی

خبرنگاران-گروه بین الملل: مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا چند روز قبل به عراق سفر کرد و پس از بازدید از پایگاه نظامیان آمریکایی در عین الاسد در الانبار در غرب عراق به اربیل رفت و وقعی به مقامات عراق نگذاشت.

واکاوی زوایای سفر مایک پنس به عراق علیه ایران و حشد شعبی

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

در واقع به اعتقاد ناظران امور مایک پنس با سفر به پایگاه عین الاسد و با اصرار برعدم دیدار با مقامات عراقی کوشید تا به زعم خود این پیغام را به مردم عراق بدهد که در جریان تحولات اخیر در کنار مردم عراق و در مقابل مسئولان و مقامات عراقی است.

این درحالی است که از تاریخچه اشغال عراق توسط آمریکا دیرزمانی نمی گذرد و در عین حال جمله مسائل سربرآورده این روزها در عراق و به ویژه مسائل معروف به پرونده های فساد کلان در این کشور بیش از هرچیز مربوط به تاریخچه اشغال است و در حقیقت مردم عراق امروز میراث دار انحرافات آن روزگار هستند.

در سفر پنس به عراق نیزکوشش شد تا مراتب همدلی او با مردم عراق و همچنین مداخلات ایران در امور عراق هدف گذاری و اعلام گردد. این در حالی است که به شکل اعلامی و رسمی همچنان حدود 6000 نظامی رسمی آمریکایی و چندین هزار موسسه علنی و مخفی مشغول چپاول ثروت های عظیم ملت عراق هستند.

درخواست پنس از عبدالمهدی

در کنار اهانتی که مایک پنس به حاکمیت عراق و مقامات بغداد کرد و مستقیم به پایگاه عین الاسد که به مثابه منطقه ای خودمختار آمریکایی در دل عراق است رفت و از آنجا به اربیل رفت و وقعی به حاکمان عراق نگذاشت، درخواست خطرناکی بود که وی در مصاحبه با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق بیان کرد.

عادل الکرعاوی از فرماندهان حشد شعبی عراق در این باره به المعلومه گفت: مایک پنس معاون ترامپ برای عبدالمهدی شرط مشخص نموده که اگر می خواهی که شهرهای عراق آرام گردد باید حشد شعبی را منحل و روابط با ایران را قطع کنی.

وی اضافه کرد: سفر پنس معاون رئیس جمهور آمریکا به پایگاه عین الاسد و سپس اربیل در جعبه خود برای عراق طرحهای خطرناک جدید آماده نموده است. وی خطاب به عبدالمهدی گفته است که حشد شعبی و گروههای مقاومت را منحل و آنها را خلع سلاح کن و روابط با ایران را قطع کن تا در مقابل اوضاع عراق آرام گردد. به نظر می رسد که طرح های آمریکا در عراق و آنچه برای آینده عراق تدارک دیده اند در داخل عین الاسد و اربیل اتفاق می افتد. این طرحها هدفش تجزیه عراق و چپاول ثروتهای آن است.

این اظهار نظر مقام عراقی به خوبی طرحهای خطرناک و خبیث آمریکایی ها برای عراق و اوج نفرت و هراسی که از حشد شعبی و ایران دارند را آشکار می سازد. آنها از حشد شعبی کینه دارند زیرا تکفیری هایی که واشنگتن امید زیادی به آن بسته بود را به شکست کشاندند و هراس آنها از ایران هم سبب شده است که آنها از هیچ توطئه ای علیه تهران دریغ نکنند.

علاوه بر خواسته مایک پنس از عبدالمهدی درباره حشد شعبی و ایران، معاون ترامپ از مقامات اقلیم کردستان عراق هم خواست که به روابط با ایران سرانجام دهند که با واکنش منفی آنها روبرو شد.

یکی از رهبران سیاسی منطقه کردستان عراق که خواست نامش فاش نگردد، به پایگاه خبری بغداد الیوم گفت: معاون رئیس جمهور آمریکا با همه طرف های کُرد از جمله نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق ، خوشحال بارزانی نخست وزیر، قباد طالبانی معاون نخست وزیر مصطفی سید قادر معاون دوم رئیس اقلیم کردستان عراق، نشست مشترک برگزار کرد.

به گفته این مقام کُرد، پنس خطاب به طرف های کُرد حاضر در نشست، مدعی شد که آمریکا به شدت از سیطره ایران بر تصمیم گیری [دولتمردان] عراق نگران است و این مسئله به هیچ وجه نمی تواند ادامه یابد.

به گفته این مقام کُرد، سران کردستان عراق با درخواست پنس در ارتباط با ایران، مخالفت نموده و به پنس گفتند که کردستان تنها می تواند در روابط خود با ایران و آمریکا توازن برقرار کند؛ زیرا مرزهای مشترکی با تهران دارد و هر گونه مخاصمه علنی، مسائل سیاسی و امنیتی برای آن (اقلیم کردستان عراق) ایجاد خواهد نمود.

این مقام کُرد اضافه کرد: پنس به کُردها وعده داد که حمایت آمریکا و یاری به نیروهای پیشمرگه ادامه خواهد یافت. وی همچنین، نمودها را تهدید کرد، به شرطی نیروهای ائتلاف در برابر هر خطری از کردستان دفاع خواهند کرد که این منطقه با واشنگتن برای تحقق منافع عالی آمریکا همکاری کند.

دخالت آمریکا در ناآرامی های عراق عیان تر شد

اما نکته دیگر قابل توجه و شرطی که آنها برای عبدالمهدی گذاشته اند این است که نمایانگر نقش آمریکایی ها و دخالت آنها در نآرامی های جاری عراق است.

این در حالی است که حسین الکنانی تحلیل گر سیاسی عراق، از طرح آمریکا برای تسلیح عشایر همپیمانش در مناطق غربی عراق برای احیای اختلافات مذهبی و بیرون آوردن این مناطق از کنترل نیروهای الحشد الشعبی به ویژه در اراضی نزدیک مرز مشترک با سوریه پرده برداشت.

وی در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه اظهار داشت:دولت آمریکا بار دیگر به شیوه قدیمی اش مبنی بر تسلیح بعضی عشایر در مناطق غربی که در زمان حمله داعش به عراق، با آن همکاری نموده و موجب سقوط این مناطق شده بودند، بازگشته است. آمریکا کوشش دارد تا بر منطقه غربی عراق که پروژه های زیادی در آن در دست دارد، سیطره یاید و نیروهای حشد شعبی را از این منطقه بیرون کند.

وی گفت: واشنگتن کوشش دارد به وسیله ایادیش در عراق، بار دیگر بر طبل طائفه گری و خشونت گرایی بکوبد. این برنامه متفاوت از قبل نیست اما به شیوه جدیدی انجام خواهد شد. اما محور مقاومت از این مسئله اطلاع یافته است و به همین دلیل یگان های الحشد از مناطق غربی عقب نشینی نخواهند کرد تا امنیت در این مناطق و در نتیجه در بغداد تضمین گردد.

پیش از این نیز گزارش هایی درباره کوشش آمریکا و بعضی از سران عشائر و رهبران سیاسی سنی برای خارج کردن نیروهای الحشد الشعبی از مناطق غربی این کشور منتشر شده بود. هدف از این اقدام آماده سازی بستر برای بازگشت گروه های تروریستی است. آمریکا کوشش دارد تا تروریست های فراری حاضر در این مناطق را برای فعالسازی مجدد در عراق، گرد هم آورد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 دی 1398 بروزرسانی: 23 دی 1398 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 562

به "واکاوی زوایای سفر مایک پنس به عراق علیه ایران و حشد شعبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکاوی زوایای سفر مایک پنس به عراق علیه ایران و حشد شعبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید