کرونا تمام نشده است ، خطر بروز موج دوم کووید-19

به گزارش مجله بیزبینگ، یک متخصص عفونی با تاکید بر اینکه کرونا هنوز تمام نشده است، نسبت به عادی تلقی کردن شرایط از سوی مردم هشدار داد.

کرونا تمام نشده است ، خطر بروز موج دوم کووید-19

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر مسعود مردانی با بیان اینکه بعضی از مردم تصور می نمایند کرونا تمام شده است، گفت: متاسفانه علی رغم فرایند کاهشی بیماری در کل کشور، اما در چند استان از جمله استان های تهران، خوزستان، سمنان و حتی مازندران و گیلان دوباره موارد جدید بیماری رو به افزایش است. مردم باید بدانند کرونا تمام نشده است و در استانی مانند استان خوزستان بیداد می نماید.

چرایی طغیان کرونا در خوزستان

وی با اشاره به اینکه این فرایند می تواند نشانگر شروع موج دوم بیماری باشد، توضیح داد: در مناطقی که پیش از این مردم کمتر به کرونا مبتلا شدند و آنتی بادی حفاظت نماینده در بدن شان وجود ندارد، این فرایند مشاهده می گردد. استان خوزستان در اسفند و فروردین ماه موارد بیماری فوق العاده پایینی داشتند، اما اکنون با اینکه یکی از توجیهات در خصوص بیماری کرونا این بود که با گرم شدن هوا، از بین می رود ولی موضوعی که اکنون در حال رخ دادن بویژه در استان خوزستان که از گرم ترین استان های کشور است، برخلاف احتمالات قبلی در خصوص بیماری است. موارد رو به افزایش بیماری و مرگ ومیر در این استان عاملی برای خستگی کادر بهداشت و درمان است.

سفر نروید

این متخصص بیماری های عفونی با تاکید بر اینکه مردم بهتر است جز در موارد خیلی ضروری از رفتن به سفر خودداری نمایند، اظهار کرد: علاوه بر مشکلاتی که سفرهای بین شهری می تواند ایجاد کند، نمی توان از ترافیک درون شهری در شهری مثل تهران غافل بود. ترافیک شهر تهران وحشتناک است، گاهی ممکن است مسیری که حتی پیش از شیوع کرونا ترافیک چندانی نداشت امروز به مسیری پر ترافیک بدل شده باشد.

شهر تهران در شرایط قرمز

وی اضافه کرد: جدی نگرفتن توصیه های بهداشتی و عدم فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی می تواند منجر به افزایش موارد بیماری، بستری و حتی مرگ ومیر گردد. خویشتن داری که مردم در تعطیلات نوروز و فروردین ماه داشتند باعث کاهش موارد بیماری شد، به محض اینکه بیماری کم اهمیت قلمداد شد، متاسفانه شاهد افزایش موارد بیماری بودیم. امروز شهر تهران در شرایط قرمز واقع شده است.

وی با تاکید بر اینکه انتظار داشتیم در تهران نیز فرایند رو به تزاید بیماری کاهش پیدا کند، گفت: اما مشاهدات فعلی خلاف این انتظار است. قسمت عمده این موضوع مربوط به بازگشایی هایی است که انجام شده و مردم به خرید، بیرون و... می فرایند. از سوی دیگر عده ای از افراد اقدام به سفر می نمایند تا جایی که ورودی شهرهای شمالی در تعطیلات آخر هفته بالا است.

مردانی ادامه داد: وقتی در شهری موارد بیماری کمتر باشد، افرادی که به بیماری مبتلا شده اند کمتر هستند؛ یعنی تعداد افرادی که در ابتلا حساسیت بیشتری دارند، افزایش می یابد و اگر فردی از استان های پر ریسک تر به آن نقاط سفر کند، در صورتی که ناقل یا بیمار باشد می تواند بیماری را به دو تا سه نفر دیگر انتقال دهد.

وی در پایان تاکید نمود: بیشتر افراد تا آخر سال بعد به بیماری کووید19 مبتلا خواهند شد، اما اگر بیماری به طور ناگهان در نقطه ای اپیدمی گردد، ممکن است سیستم بهداشت و درمان و ارائه خدمات را دچار مشکل کند؛ این در حالی است که هنوز برای دارو، تجهیزات حفاظتی و تخت ICU دچار اشکال هستیم و نباید خودمان را از چاله به چاه بیندازیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1143

به "کرونا تمام نشده است ، خطر بروز موج دوم کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا تمام نشده است ، خطر بروز موج دوم کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید