کلانتری: دولت بعدی اگر عاقل باشد سیاست های احیای دریاچه ارومیه را ادامه می دهد خبرنگاران

به گزارش مجله بیزبینگ، رئیس سازمان محیط زیست گفت: اگر دولت بعدی عاقل باشد همین سیاست های احیای ارومیه را ادامه خواهد داد.

کلانتری: دولت بعدی اگر عاقل باشد سیاست های احیای دریاچه ارومیه را ادامه می دهد خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست در مراسم تجلیل از خدمات کوششگران احیای دریاچه ارومیه که امروز برگزار گردید، ضمن بیان اینکه مساله خشک شدن دریاچه ارومیه از سال 1374 مطرح شده بود، گفت: طی این سال ها کوشش های زیادی در زمینه احیای دریاچه ارومیه صورت گرفت، اما گوش شنوایی وجود نداشت چراکه هنوز نیز با وجود گذشت 21 سال از قرن 21 به توسعه پایدار اعتقادی نداریم.

وی ادامه داد: توسعه کشت های پر آب بر مانند چغندر در حاشیه دریاچه ارومیه و سد های در دست ساخت از عوامل خشک شدن دریاچه ارومیه بود که در دولت اصلاحات نسبت به آن هشدار داده بودیم، اما معصومه ابتکار - رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست - در نامه ای به رئیس جمهوری پاسخ داد که خطری دریاچه ارومیه را تهدید نمی کند. با این حال درپی پیگیری ها کارگروه احیای دریاچه ارومیه در سال 90 تشکیل شد، اما اقدامی جدی در زمینه احیای دریاچه ارومیه انجام نشد چراکه تصمیم گیری بلند مدت برای دولتمردان و سیاستمداران سخت است.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه ضمن بیان اینکه آن موقع به مسئولان وقت اعلام نموده بودیم کل فراوریات بخش کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه حداکثر چهار درصد فراوریات بخش کشاورزی کل کشور را تشکیل می دهد، گفت: آن موقع کل فراوریات کشاورزی 35 میلیارد دلار بود که 4 درصد آن برابر با 1 میلیارد و 400 دلار می شد درحالی که طی یک مدت 30 ساله پیش بینی شده بود که بیش از 1000 میلیارد دلار خسارت به کشور وارد خواهد شد و یک فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

وی ادامه داد: حسن روحانی سال 89 زمانی که رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک بود به خوبی نسبت به این مساله مطلع شد. آقای روحانی نه اکولوژیست، نه متخصص کشاورزی و بهداشت و محیط زیست است، اما یک استراتژیست کلان نگر است که زمانی که با این مسائل آشنا شد گفت که باید بدون توجه به مسائل مالی به هر قیمتی دریاچه ارومیه را احیا کنیم. زمانی که روحانی کاندیدا شد بی ربط نگفت که اولین مصوبه من در دولت تصمیم بر احیای دریاچه ارومیه خواهد بود.

کلانتری با اشاره به اینکه در بحث سر احیای دریاچه ارومیه مسئولان و افراد مختلفی اصرار بر بی فایده بودن احیای دریاچه داشتند، گفت: شخصی می گفت بستر دریاچه باید خشک گردد، دیگری اظهار می کرد که آب در این دریاچه جمع نخواهد شد و بعضی دیگر معتقد بودند که دریاچه باید بخش بخش احیا گردد. از این رو به عنوان یک آذری وظیفه خود می دانم که از رئیس جمهوری تشکر کنم، چون اگر دریاچه به حال خود رها می شد فجایع بزرگی رخ می داد و اکنون شاهد خشک شدن این دریاچه بودیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره ساختار اولیه پروژه احیای دریاچه ارومیه شرح داد: ساختار اولیه در دانشگاه صنعتی شریف و به کمک همه دانشگاهیان داخلی و خارجی و متخصصان دررشته هایی، چون هیدرولوژی، جامعه شناسی، مالی، اکوسیستمی، محیط زیستی و کشاورزی با بیش از حدود 600 نفر تشکیل شد که 24 ساعت شبانه روز مجبور بودند کار نمایند.

کلانتری با بیان اینکه از بعضی افراد و مسئولان در زمینه احیای دریاچه ارومیه گله مند هستم، گفت: مدیران و استانداران وقت آذربایجان غربی حداقل یک سال و نیم تا دو سال ما را از احیای دریاچه ارومیه عقب انداختند. ما ابتدا تصور می کردیم که شاید با مردم مشکل داشته باشیم برای احیا، چون یکسری تصمیمات سختی باید می گرفتیم، اما مردم بیش از حد انتظار ما را کمک کردند و از آنان س پاسگزاریم، اما انتظار نداشتیم که نمایندگی دولت در استان در مقابل مصوبات دولت قرار گیرد.

وی ادامه داد: طی دو تا سه سال اول برنامه احیای دریاچه ارومیه، مسئولان دولتی در منطقه کارشکنی کردند و انرژی ما به جای احیا صرف خنثی سازی این کارشکنی ها می شد. با این حال در حدود هفت تا هشت سالی که برنامه احیای دریاچه ارومیه طراحی شده رئیس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه به ما کمک کردند و دولت در اوج بی پولی بودجه مورد احتیاج احیای دریاچه ارومیه را تأمین کرد.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه کار دولت دوازدهم در مرداد ماه به خاتمه می رسد، تاکید نمود: مردم باید احیای دریاچه ارومیه را حقوق شهروندی خود بدانند و فریب فراوری چند تن چغندر بیشتر را نخورند چرا که خشک شدن دریاچه ارومیه در وهله اول عواقب وحشتناکی را در حوضه 100 کیلومتری این دریاچه که حدود 4 میلیون نفر جمعیت دارد، در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: در گذشته سالیانه 150 میلیون متر مکعب از آب دریاچه ارومیه صرف فراوری 400 تا 500 هزار تن چغندری می شد که برای تبدیل به شکر به اصفهان و مشهد منتقل می شد، درحالی که قیمت شکر فراوریی 400 هزار تن چغندر کمتر از هزینه حمل و نقل این چغندر از آذربایجان غربی به شهر های اصفهان و مشهد بود. از این رو بدون هیچ صرفه مالی آب دریاچه ارومیه سالانه هدر می رفت بنابراین سعی کردیم خروج چغندر را از استان را ممنوع کنیم.

به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، غبار های نمکی که درپی خشک شدن تدریجی دریاچه ارومیه باعث افزایش انواع بیماری در منطقه شده بود اکنون از بین رفته است.

کلانتری توضیح داد: نمی دانم چه دولتی سر کار خواهد آمد، اما اگر عاقل باشند همین سیاست ها را ادامه خواهند داد، اما اگر سیاست دیگری را پیش گرفتند مردم باید برای حفظ منطقه در مقابل آن ها بایستند. ما می دانیم در این دوره 7 ساله عده ای ممکن است متضرر شده باشند یا به خواسته های غیرمنطقی خود نرسیده باشند یا بعضی ممکن است به رانت هایی که در نظر داشتند، نرسیده باشند، اما حفاظت از زنده بودن دریاچه ارومیه در وهله اول وظیفه فرد فرد مردم آذربایجان و مردم ایران است.

وی ادامه داد: در مناطق دیگر کشور نیز با مشکلاتی مانند دریاچه ارومیه روبه رو هستیم از جمله استان فارس و کرمان، اما تفاوت این مشکل در این استان ها با دریاچه ارومیه این است که در این استان ها تمرکز جمعیتی و غبار های نمکی نداریم بنابراین وظیفه ما است که از هر دولتی بخواهیم احیای دریاچه ارومیه و حفاظت از دستاورد ها را تسریع کند.

کلانتری ضمن بیان اینکه تبلیغات غلطی در زمینه احیای دریاچه ارومیه طی سال های اخیر نموده اند، گفت: بعضی اظهار می نمایند احیای دریاچه ارومیه باعث شده صنعت در آذربایجان توسعه پیدا نکند که این حرف ها اشتباه است. ما از ابتدای این طرح هیچ منعی برای توسعه صنعت و کشاورزی صنعتی در گلخانه و مکان های مسدود شده نداشتیم بلکه توسعه کشاورزی آبی سطح باز را ممنوع کردیم و همچنان بر ممنوع باقی ماندن آن تاکید می کنیم.

وی ادامه داد: متأسفانه عده ای که منافع کوتاه مدت داشتند احیای دریاچه ارومیه را برنمی تابیدند چرا که این افراد منافع ملی را تشخیص نمی دهند.

دبیر کارگروه ملی نجات دریچه ارومیه با بیان اینکه هنوز توسعه پایدار را در کشور به رسمیت نمی شناسیم، گفت: در برنامه سوم بنده مسئول آب و کشاورزی بودم و قانونگذاران زمانی که کلمه توسعه پایدار را آوردیم، گفتند این یک کلمه غربی است و در مجلس کلمه توسعه پایدار را حذف کردند این در حالیست که توسعه پایدار به معنی جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه، جازموریان و بختگان و جلوگیری از آلوده کردن هوای مردم است. توسعه پایدار یعنی غیر مالی کار نکردن و سلامت و زندگی بهتر مردم را حفظ کردن، اما زمانی که توسعه پایدار را درک نمی نمایند و حذف می نمایند باید با پیامد های آن زندگی کنیم.

کلانتری در خاتمه ضمن قدردانی و تشکر از کلیه مردم آذربایجان، گفت: گله ام به بعضی تصمیم سازان و مسئولان استان سر جای خود باقی است، اما آنان با مردم و منافع ملی و توسعه پایدار فاصله دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1549

به "کلانتری: دولت بعدی اگر عاقل باشد سیاست های احیای دریاچه ارومیه را ادامه می دهد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلانتری: دولت بعدی اگر عاقل باشد سیاست های احیای دریاچه ارومیه را ادامه می دهد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید