ابرگیاهی که آلودگی هوا را جذب می کند

به گزارش مجله بیزبینگ، دانشمندان کشف کردند که کوتونستر فرانچتی متراکم با برگ های کُرک دار در مقایسه با سایر بوته ها دست کم به میزان 20 درصد در جذب آلودگی های جاده ای با ترافیک سنگین موثرتر است؛ اگرچه که در جاده های خلوت تر تفاوتی را نشان نمی دهد.

ابرگیاهی که آلودگی هوا را جذب می کند

متخصصان نوعی اَبَرگیاه را شناسایی کرده اند که به شکل معمول در انگلستان یافت می شود و می تواند به جذب آلودگی جاده های شلوغ کمک کند.

دانشمندان انجمن سلطنتی باغبانی (RHS) با مقایسه انواع مختلف بوته ها شامل شیرخشت، زالزالک و نوش غربی (با نام علمی Thuja plicata)، اثر خارپشته ها را در جذب آلودگی هوا بررسی کردند.

دانشمندان کشف کردند که کوتونستر فرانچتی متراکم با برگ های کُرک دار در مقایسه با سایر بوته ها دست کم به میزان 20 درصد در جذب آلودگی های جاده ای با ترافیک سنگین موثرتر است؛ اگرچه که در جاده های خلوت تر تفاوتی را نشان نمی دهد.

به گفته متخصصان، یک متر از این بوته پرپشت، قادر است تنها در مدت یک هفته، صد ها کیلومتر از آلودگی ناشی از خودرو ها را جذب کند. دکتر تیانا بانوسا، سرپرست این تحقیق، می گوید: ما دریافته ایم که در جاده های اصلی شهر با ترافیک سنگین، گونه هایی با فشردگی و سایه بیشتر و محکم و با برگ های کرک دار از قبیل کوتونستر، بیشترین میزان تاثیر را نشان می دهند.

ما می دانیم که یک پرچین یک متری متراکم که خوب روی آن کار شده، تنها ظرف هفت روز، آلودگی ای را که یک خودرو در مدت پیمایش 800 کیلومتر ایجاد کرده است، پاکسازی می کند. او می گوید، کوتونستر برای کاشت در امتداد جاده های شلوغ و مراکز اصلی آلودگی گزینه ایده آلی است؛ در حالی که در سایر مناطق و جا هایی که حفاظت از طبیعت مهم است، کاشت ترکیبی از گونه های مختلف توصیه می شود.

این مطالعه، بخشی از کار تحقیقی انجمن سلطنتی باغبانی، برای حل معضلات محیط زیستی از قبیل آلودگی هوا، طغیان رودخانه ها و موج گرما، به منظور افزایش مزایای باغ و فضای سبز به شمار می رود.

در حالی که یک پیمایش انجمن سلطنتی باغبانی از دو هزار و 56 نفر از مردم نشان می داد که آلودگی هوا یک سوم (33 درصد) از جمعیت را تحت تاثیر قرار داده، اما تنها شش درصد افراد در راستای کاهش این تاثیر در باغ های خود، گامی موثر برداشته اند.

حدود 86 درصد از افراد شرکت کننده در نظرسنجی یوگاو (YouGov) بیان داشتند که به مسائل زیست محیطی اهمیت می دهند؛ در حالی که 78 درصد نگران تغییرات آب وهوایی هستند. انجمن سلطنتی باغبانی امیدوار است که از این علاقه عمومی استفاده و افراد را ترغیب کند تا در مورد کمک به محیط زیست در باغچه های خود فکری کنند.

پروفسور آلیستیر گرفیتس، مدیر انجمن خیریه علم و جامعه، می گوید: ما مدام اَبَرگیاه های جدید باکیفیت ها و خواص منحصربه فرد را شناسایی می کنیم، که در تلفیق با سایر گیاهان، مزایای بهینه سازی شده ای را که برای ساکنان حیات وحش نیز بهتر است، فراهم می کنند.

برای مثال ما دریافتیم که پوشش گیاهی پیچک یا عشقه روی دیوار، در سرمایش ساختمان ها و زالزالک و برگنو در کمک به کنترل شدت بارش های تابستانی و همچنین کاهش طغیان های منطقه ای رودخانه ها موثرند. اگر این گیاهان در باغچه ها و فضای سبز که این مسائل زیست محیطی بسیار رایج است کاشته شوند، می توانیم برای مقابله با تغییرات آب وهوایی، دگرگونی های زیادی ایجاد کنیم.

دانشمندان انجمن سلطنتی باغبانی در حال حاضر به مرکز هیلتاپ، باغ های وقفی و اهدایی در ویسلی ساری، نقل مکان کرده اند؛ جایی که دارای امکاناتی از قبیل فضا های نمایشگاهی و باغ های آزمایشگاه عمومی است تا به آن ها امکان دهد درباره این مناطق تحقیق کنند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1529

به "ابرگیاهی که آلودگی هوا را جذب می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابرگیاهی که آلودگی هوا را جذب می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید