اشتباهی که انیشتین مرتکب آن شد

به گزارش مجله بیزبینگ، آلبرت اینشتین پیش بینی کرد که اجرام بسیار بزرگ مانند سیاه چاله ها و ستاره های نوترونی هنگام برخورد با یکدیگر، موج هایی را در فضا-زمان ارسال می کنند.

اشتباهی که انیشتین مرتکب آن شد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایسنا، اینشتین فکر نمی کرد که بشر هرگز این امواج را که امواج گرانشی نامیده می شوند، شناسایی کند، اما رصدخانه تداخل سنج لیزری موج گرانشی(LIGO) صد سال بعد ثابت کرد که تصور او اشتباه بوده است.

اکنون یک شبکه جهانی از رصدخانه های سراسر جهان 50 موج گرانشی احتمالی حاصل از برخورد شدید فضایی را شناسایی کرده است.

وقتی اجرام فوق العاده عظیم در فضا به شدت به یکدیگر برخورد می کنند، در فضا-زمان موج هایی را به بیرون می فرستند که برای میلیاردها سال در کیهان طنین انداز می شود. مدت ها پس از وقوع این برخوردها، این امواج گرانشی -که ابتدا توسط آلبرت اینشتین تئوریزه شد- از زمین عبور می کنند.

در طول پنج سال گذشته، مجموعه ای از دستگاه ها در مسیری به طول سه مایل در واشنگتن، لوئیزیانا و ایتالیا به دنبال این امواج گشته اند. دو ردیاب آمریکایی، رصدخانه تداخل سنج لیزری موج گرانشی(LIGO) را تشکیل می دهند و شریک آنها در ایتالیا ویرگو(Virgo) نام دارد.

اینشتین پیش بینی کرد که سر و صداها و ارتعاشات روی زمین مانع از این می شود که ما بتوانیم امواج گرانشی را تشخیص دهیم. اما این رصدخانه ها ثابت کردند که او اشتباه می کرده است.

دانشمندان اکنون برخوردهای عظیمی را بین سیاه چاله ها و ستاره های نوترونی کشف کرده اند. آنها سیاه چاله هایی را یافته اند که نباید وجود داشته باشند و تقریباً ریشه تمام طلاها، پلاتین ها و نقره های جهان را شناسایی کرده اند.

محققان LIGO و Virgo در ماه اکتبر اعلام کردند آزمایشات شان 39 رویداد موج گرانشی جدید را تنها طی شش ماه مشاهده در سال گذشته کشف کرده است. در مجموع، دانشمندان اکنون 50 موج گرانشی احتمالی را شناسایی کرده اند.

اینشتین در سال 1916 پیش بینی کرد که برخورد اجرام عظیم مانند سیاه چاله ها و ستاره های نوترونی، امواج گرانشی تولید می کند. طبق نظریه نسبیت اینشتین، جرم زیاد این اجسام -که گاه معادل ده ها یا حتی صدها خورشید است- موجب خمیدگی تار و پود فضا-زمان می شود. هنگامی که آنها با هم برخورد می کنند، چنین اجرامی بلافاصله به اندازه جرم چندین خورشید را به انرژی خالص موج گرانشی تبدیل می کنند.

این امواج در فضا-زمان در اثر چنین برخورد شدیدی در همه جهات طنین انداز می شود و با سرعت نور در کیهان سفر می کند. این امواج انتها از زمین هم عبور می کنند و فضا و زمان ما را منحرف می کنند، اما اینشتین فکر می کرد که ما هرگز آنها را تشخیص نخواهیم داد.

در اواخر دهه 1990، محققان دو آزمایش عظیم را در تلاش برای شناسایی امواج گرانشی بنا نهادند. یکی از ردیاب های L شکل در هانفورد واشنگتن ساخته شد که طول هر بازوی آن 2.5 مایل است. ردیاب دیگر نیز در لیوینگستون لوئیزیانا ساخته شده است که این دو با هم یک رصدخانه به نام LIGO را می سازند.

این رصدخانه در 13 سال اول فقط با سکوت روبرو بود، اما سپس آشکارسازهای LIGO برخورد دو سیاه چاله با فاصله 1.3 میلیارد سال نوری از زمین و اولین امواج گرانشی را حس کردند.

این کشف ثابت کرد که اینشتین در مورد امواج گرانشی درست حدس زده است و زمینه جدیدی از نجوم را بر روی محققان باز می کند.

در دانش فیزیک، فضا-زمان(Spacetime) عبارت است از یک مدل ریاضی که زمان و فضا را به صورت درهم تنیده و به عنوان یک کمیت پیوسته با یکدیگر ترکیب می کند. بر اساس فرضیات مفهوم فضای اقلیدسی، جهان، سه بعد مکانی و یک بعد زمانی مستقل از هم دارد. در فضا-زمان سه بعد فضا و یک بعد زمان درهم ادغام می شوند و یک محیط پیوسته چهار بعدی را ایجاد می کنند. با ترکیب فضا و زمان و ایجاد یک محیط خمیده واحد، فیزیکدان ها توانسته اند تئوری های فیزیک را هم در سطح کیهانی و هم در بعد اتمی ساده سازی کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1389

به "اشتباهی که انیشتین مرتکب آن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهی که انیشتین مرتکب آن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید