اصول کاشت گوجه فرنگی در منزل

به گزارش مجله بیزبینگ، برای کاشت گوجه فرنگی در منزل اولین مرحله انتخاب رقم مناسب برای کاشت در گلدان است. آبیاری زیاد، تامین گرما و نور مستقیم برای رشد گیاه ضروری است.

اصول کاشت گوجه فرنگی در منزل

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - گوجه فرنگی را می توان از پر خاصیت ترین سبزیها دانست و به صورت های مختلف می توان آن را مورد استفاده و مصرفقرار داد،کاربردهای درمانی، خواص گوجه فرنگی وکاربرد فراوان این سبزی مفید در پخت انواع غذاها آن را به یکی از سبزیهای دائمی مورد احتیاج در هر خانهای تبدیل کرده است. چنانچه شما هم علاقه مندید لذت باغبانی را در منزل و آپارتمان خود تجربه کنید و گوجه فرنگیهای قرمز و براق مورد احتیاجتان را از گلدان خودتان برداشت کنید، پیشنهاد خبرنگاران به شما کاشت گوجه فرنگی در گلدان یا باغچه های کوچک بالکن است. با ما همراه شوید تا با نحوه پرورش و کاشت گوجه فرنگی در گلدان آشنا شوید.

طرز کاشت گوجه فرنگی در گلدان

برای کاشت گیاه گوجه فرنگی در منزل اولین مرحله انتخاب رقم مناسب برای کاشت در گلدان است. گوجه فرنگی دارای واریته های بسیار زیادی است که از نظر رشد گیاه کیفیت میوه ، شکل میوه و مقاومت به امراض و آفات تفاوتهای زیادی با یکدیگر دارند .استفاده از ارقامی مانند کلاستر، چری (گیلاسی)، کالیبرا، کنزو، باربارا برای کاشت در فضای منزل مناسبتر است. همچین ضروری است بدانید کاشت این سبزی هم به وسیله بذر و هم به وسیله نشاء صورت میگیرد.

اگر برای برداشت محصول گوجه خود عجله دارید، توصیه ما به شما کاشت به وسیله نشاء آماده است، شما میتوانید نشاء مورد احتیاج خود را از فروشگاههای گل و گیاه تهیه کرده و خیلی زود محصول خود را برداشت کنید.

مراحل کاشت و پرورش گوجه فرنگی به توضیح زیر میباشد:

 • گلدان مورد نظر خود برای کاشت را انتخاب کنید. بهترین گلدان برای کاشت گیاه گوجه، گلدان های گلی با لعاب شیشه ای است، زیرا خاک این گلدانها به سرعت خشک نمی شوند و در سایزهای مختلفی هم وجود دارند. همچنین استفاده از باکسهای پرورش گل وگیاه که برای فضای بالکن ها تهیه شده نیز انتخاب مناسبی خواهد بود.
 • گلدان را با خاک حاصلخیز باغ پر کنید. ضروری است بدانید، خاک باغ در بعضی مناطق بیش از حد سنگین بوده، و زمانی که در گلدان از آن استفاده می شود سخت و فشرده می شود. بنابراین توصیه میشود آن را با قطعات خزه، ورمیکولیت و یا پرلیت ترکیب کنید تا زهکشی بهتر صورت گیرد. این مواد را میتوانید از یک مرکز باغبانی خوب به صورت فله تهیه کنید تا در هزینه های شما صرفه جویی شود.
 • برای آغاز کار اگر به وسیله کاشت بذر اقدام به پرورش گوجه کرده اید، ابتدا بذرها را در سینی نشا حاوی خاک غنی با زهکشی خوب به عمق 6 میلیمتر بکارید و لایه نازکی از خاک را بر روی بذرها بپاشید. سینی نشاء را در یک مکان دارای نور کافی قرار دهید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر گوجه،23 تا 26 درجه سانتیگراد است. همچنین بلافاصله بعد از کاشت بذر گوجه فرنگی، گلدان یا سینی نشا را با پلاستیک بپوشانید تا از خشک شدن خاک جلوگیری شود. بذرهای گوجه فرنگی طی مدت 5 تا 10 روز جوانه می زنند .
 • بعد از جوانه زنی گوجه ها، پوشش پلاستیکی را بردارید و برای نهال های خود نور کافی و مناسب فراهم کنید. اگر پنجره جنوبی دارید گلدان ها را در مقابل پنجره قرار دهید. اگر پنجره جنوبی ندارید برای نهال های گوجه فرنگی نور مصنوعی فراهم نمایید.
 • نشاءهای جوانه زده را به گلدان های عظیمتر منتقل کنید. اگر کاشت نشاء آماده را برای پرورش گوجه در منزل انتخاب کرده اید، از این مرحله همراه ما باشید.
 • برای انتقال نشاء ها توجه داشته باشید، ریشه های گوجه فرنگی آسیب نبینند. گلدان را با خاک مناسب پر کنید و نشاء را با ملایمت در خاک بکارید.
 • بعد از انتقال نشاء به گلدان عظیم تر، ضروری است که به طور مرتب به گیاه آب دهید.
 • انگشت خود را در خاک فرو کنید، اگر خاک گلدان خشک بود به گیاه آب دهید، اگر سطح خاک خشک ولی زیر آن مرطوب بود، کمی دیرتر به گیاه آب دهید.
 • در حدود دو هفته بعد از کاشت گوجه فرنگی، ساقه ها باید با نخ نرم، نوار پارچه و یا رشته ایی به چوب یا میله بسته شوند.
 • بعد از گذشت حدود دو ماه بوته ابتدا گلهای ریز می دهد و بعد از آن گوجه های سبز رنگ ریز شکل می گیرند.
 • تقریبا 40 روز بعداز گل دادن گیاه یا 65 تا 80 روز بعد از انتقال نشاءها، اولین گرجه فرنگی ها نمایان میشوند. برای بدست آوردن بهترین طعم و مزه باید صبر کنید تا گوجه فرنگیهایتان به رنگ کامل برای چیدن برسند .
 • برای جدا کردن گوجه فرنگی ها، آن را در نزدیکی ساقه خود در نظر بگیرید و تا زمانی که جدا شود آن را بچرخانید.
 • اینکه چقدر طول میکشد تا گوجه های پرورش یافته شما رسیده و آماده برداشت شوند بستگی به اندازه، رقم گوجه، شرایط محیط و دیگر عوامل دارد . مطمئن باشید بعد از کاشت اولین بوته ها تجربه شما در این زمینه بیشتر خواهد شد.

شرایط محیطی مورد احتیاج کاشت گوجه فرنگی

خاک: گوجه فرنگی را در هر نوع خاک می توان کاشت، به شرط آن که از زهکش خوب برخوردار باشد و از نظر مواد غذایی نیز کاملاً غنی باشد .

آب: گوجه فرنگی برای رشد و نمو سریع خود و همچنین به خاطر محصول زیادی که فراوری می نماید احتیاج فراوانی به آب دارد .

دما: چون گوجه فرنگی جزء سبزی های فصل گرم می باشد، لذا به سرما حساس است . بهترین دما برای کاشت گوجه فرنگی بین 19 تا 29 درجه سانتی گراد می باشد. در بالاتر از 35 درجه سانتی گراد رشد گیاه متوقف و میوه آن تشکیل نمی شود. در کمتر از 15 درجه سانتی گراد نیز گل ها تلقیح نمی شوند؛ بنابراین میوه به وجود نخواهد آمد .

نور: همانطور که گفته شد، گوجه میوه فصل گرم است، لذا ضروری است نور آفتاب و گرمای مناسب را برای گیاه فراهم کنیم. رشد خوب گیاه زمانی است که سرشار از نور مستقیم باشد .

امیدواریم گوجه های گلدانتان قرمز و سالم باشند و خستگی کار از تنتان در برود .

منابع: سایت جامع گل و گیاه ایران، بذرام

منبع: setare.com
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1416

به "اصول کاشت گوجه فرنگی در منزل" امتیاز دهید

1 کاربر به "اصول کاشت گوجه فرنگی در منزل" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول کاشت گوجه فرنگی در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید