افتتاح اولین تالار موزه مجازی فرش های تاریخی و هنری ایران

به گزارش مجله بیزبینگ، موزه مجازی فرش های تاریخی هنری ایران راه اندازی شد.

افتتاح اولین تالار موزه مجازی فرش های تاریخی و هنری ایران

به مناسبت هفته میراث فرهنگی، نخستین تالار از موزه مجازی فرش های تاریخی هنری ایران هم زمان با هفته میراث فرهنگی روی سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بارگذاری شد.

این بخش از موزه مجازی با مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم ایران)، پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثارتاریخی-فرهنگی، موزه فرش ایران، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران شکل گرفته است.

شکوفه مصباحی مسئول گروه پژوهشی حفاظت و بازسازی فرش پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار تاریخی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی هدف از راه اندازی موزه مجازی فرش های تاریخی هنری ایران را ایجادِ فرصتی دوجانبه برای فرش های موزه ای و مخاطبین آنها گفت.

در این موزه از یک سو برای مخاطبان و علاقمندان به آثار موزه ای شرایطی فراهم می شود که بدون حضور فـیزیکی در مـوزه ها و از طریق شبکه های ارتباطی به بخشی از محتوای مجموعه های تاریخی و فرهنگی موزه ها و کاخ موزه های مختلف دسـترسی پیـدا کـنند و از نقاط مختلف جهان به گردشگریِ فرهنگی و هنری در جهانی مجازی بپردازند.

او اضافه کرد:

این موزه به متولیان موزه ها این امکان را می دهد که از شیوه های نوین مستندنگاری و معرفی و نمایش آثار بهره ببرند و فرش های خود را به دور از محدودیت های نمایشگاهی و محیطی و انتقال آثار موزه ای در فضایی مجازی برای تعداد بیشتری از مردم به نمایش بگذارند، هم چنین برای پژوهشگران و علاقمندان امکان دسترسی آسان و تفحص در این گونه آثار موزه ای را فراهم آورند.

مصباحی با اشاره به مطرح شدن ایده اولیه موزه مجازی فرش از طریق رئیس ایکوم ایران، گفت:

با توجه به تنوع فرش های موزه ای و تعداد این گروه از آثار در موزه ها و مراکز مختلف کشور و نیز امکاناتی که فن آوری می تواند در اختیار ما بگذارد، طرحِ موزۀ مجازی فرش های تاریخی هنری ایران پیشنهاد شد تا به مرور زمان قسمت های مختلف این موزه مجازی شکل گرفته و با یکدیگر عجین شوند.

ایشان با بیان این نکته که در طرح پیشنهادی برای موزه مجازی فرش های تاریخی ایران یک موزه با امکان توسعه و قابلیت ارتقا در نظر گرفته شده است، ابراز امیدواری کرد:

این طرح با همکاری، مساعدت و حمایت ارگان ها و مدیریت و کارشناسان محترم مراکز مربوطه به اجرا رسیده و مورد بهره وری علمی پژوهشی و معرفی و ایجاد اهداف گردشگری قرار گیرد.

او اضافه کرد:

در حال حاضر تالار نخست این موزه با نام مشاهیر و پادشاهان طراحی و برای بازدید عموم ارایه می شود.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2016

به "افتتاح اولین تالار موزه مجازی فرش های تاریخی و هنری ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح اولین تالار موزه مجازی فرش های تاریخی و هنری ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید