توضیحات روسیه درباره نشست با هیات ترکیه درباره ادلب

به گزارش مجله بیزبینگ، در حالی که وزارت خارجه روسیه از دست یابی به توافق در مذاکرات با دیپلمات های ترکیه درباره اجرای تعهدات طرفین درباره کاهش تنش در منطقه ادلب سوریه خبر داده، آنکارا علناً نارضایتی از نتیجه رایزنی ها در مسکو را اعلام نموده است.

توضیحات روسیه درباره نشست با هیات ترکیه درباره ادلب

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو ، وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته با انتشار بیانیه ای گفت که مقامات دیپلماتیک و نظامی روسیه و ترکیه در جریان مذاکرات 17-18 فوریه (28-29 بهمن ماه) در مسکو، بر تعهدات خویش نسبت به توافقات قبلی طرفین در زمینه کاهش تنش ها و فراهم سازی شرایط برای تسهیل شرایط انسانی در منطقه کاهش تنش ادلب تأکید کردند.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: ریاست هیئت روسی در این رایزنی ها برعهده الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه و سرگئی ورشینین معاون وزیر امور خارجه روسیه بوده و نماینده اصلی طرف ترکیه ای نیز سادات اونال معاون وزیر امور خارجه این کشور بود. در این نشست مباحثات مفصل دو طرف درباره اوضاع کلی در جبهه های زمینی در سوریه با تأکید بر وخامت شرایط کنونی در منطقه کاهش تنش ادلب ادامه یافت. و در نهایت هر دو طرف بر پایبندی خود به توافقنامه های موجود بین مسکو و آنکارا که در آنها اتخاذ تدابیری برای کاهش تنش و سهولت در شرایط انسانی در استان ادلب، ضمن ادامه مبارزه با گروه های تروریستی در منطقه پیش بینی شده، تأکید کردند.

وزارت خارجه روسیه یادآور شد که دستیابی به امنیت و ثبات درازمدت در ادلب و سایر مناطق سوریه در طولانی مدت فقط بر اساس اجرای تعهد همه کشورها به اصل احترام به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی این کشور امکان پذیر خواهد بود.

بر اساس این اطلاعات، علاوه بر این ، دو طرف بر اهمیت پیشبرد فرایند سیاسی برای حل و فصل مسائل در سوریه، که باید توسط خود سوری ها و با یاری سازمان ملل راهنمایی و انجام گردد، آنگونه که در قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت تصریح شده، نیز تأکید کردند.

در این نشست نمایندگانی از سوی وزارت دفاع روسیه نیز حضور داشتند.

ترکیه از نتیجه مذاکرات با روسیه درباره اوضاع ادلب سوریه راضی نیست

به نوشته این روزنامه، برغم بیانیه وزارت خارجه روسیه، ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه در جمع خبرنگاران گفت که مقامات آنکارا از نتیجه مذاکرات اجرا شده با طرف روسی در مسکو درباره حل و فصل اوضاع در منطقه ادلب سوریه راضی نیستند.

کالین گفت: ما نقشه مرزهای منطقه کاهش تنش ادلب را که روسیه پیشنهاد داده، نمی پذیریم. ما اهدافی همچون دست یابی به نفت یا تصرف سرزمین را در سر نداریم. ما فقط می خواهیم از غیرنظامیان محافظت کنیم و به ثبات در منطقه دست یابیم. موج پناهندگان به تدریج بر ترکیه فشار می آورد.

وی تأکید کرد که آنکارا نمی خواهد روابطش با روسیه وخیم تر گردد، ولی باید از حملات نیروهای دولتی سوریه جلوگیری کرد. به گفته کالین ، ترکیه به منظور محافظت از ساکنان غیرنظامی منطقه، اعزام وسایل نقلیه نظامی و زرهی به استان ادلب را ادامه خواهد داد.

سخنگوی اردوغان در عین حال یادآور شد، ترکیه و روسیه توافق نموده ا ند که مذاکرات درباره حل و فصل اوضاع در ادلب سوریه را ادامه دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 795

به "توضیحات روسیه درباره نشست با هیات ترکیه درباره ادلب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات روسیه درباره نشست با هیات ترکیه درباره ادلب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید