توفان دوریان تاسیسات مرکز فضایی کندی را نشانه گرفت، تاخیر در پرتاپ کپسول ها و موشک ها به فضا

به گزارش مجله بیزبینگ، توفان دوریان که این روز ها قاره آمریکای شمالی را دربرگرفته است با ورود به فلوریدا سبب خسارت های جدی به تاسیسات مرکز فضایی کندی شد.

توفان دوریان تاسیسات مرکز فضایی کندی را نشانه گرفت، تاخیر در پرتاپ کپسول ها و موشک ها به فضا

به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشکی خبرنگاران، کارشناسان اعلام نموده اند با حرکت توفان دوریان این احتمال وجود دارد که مرکز فضایی کندی آمریکا دچار خسارت های شدید گردد.

توفان دوریان روز سه شنبه و چهارشنبه از فلوریدا، مرکز فضایی کندی و پایگاه فضایی کیپ کاناورال عبور نموده است و در این مناطق به میزان فراوان ریزش باد و باران به وجود آمده است.

تیمی از پژوهشگران قرار است میزان خسارت وارد شده به مرکز فضایی کندی را مورد آنالیز قرار دهند. از یک هفته پیش و همزمان با شدت یافتن توفان دوریان کارشناسان مرکز فضایی کندی را تعطیل و به حالت آماده باش درآمده بودند.

تیمی 120 نفره از مهندسان و کارشناسان درون مرکز فضایی باقی ماندند تا اثر های توفان برتجهیزات و سکو های پرتابی را مورد آنالیز قراردهند. بسیاری از تجهیزات و برج های سکو های پرتابی برای جلوگیری از خسارت به ساختمان های سرپوشیده منتقل شده اند، اما کارشناسان اعلام نموده اند بعضی تجهیزات دچار آسیب های جدی و سطحی شده اند.

بنا بر داده های آماری شدت باد توفان دوریان در زمان عبور از مرکز فضایی کندی حدود 145 کیلومتر بر ساعت بوده است.

توفان همچنین سبب خسارت هایی به ساعت ثانیه شمار مشهور در مرکز فضایی کندی که در ماموریت های آپولو مورد استفاده قرار می گرفت شده و قرار است،کارکنان مرکز فضایی کندی از روز آدینه به محل کار خود بازگردند.

به گفته کارشناسان باد با وزش 175 کیلومتر برساعت به سمت سواحل شرقی کارولینای جنوبی درحرکت است و در روز های پنج شنبه و آدینه به نزدیک ساحل کارولینای شمالی می رسد.

آسیب توفان فلوریدا به تاسیسات فضایی ناسا

هر ساله به طور متوسط توفان فلوریدا از اوایل ژوئن آغاز می گردد و تا 30 نوامبر ادامه دارد. توفان دوریان به اندازه ای قوی و مخرب بوده است که حتی فضانوردان درون ایستگاه فضایی بین المللی تصاویری گرفته اند که در آن چشم توفان کاملاً معین است.

پیش تر هم در سال 2004 بعضی تاسیسات فضایی ناسا به دلیل توفان فرانسیس و بلافاصله توفان ژان دچار آسیب های جدی شده بود.

بیشتر بخوانید: دنیا چگونه میزبان انسان ها خواهد بود؟

توفان متئو Matthew هم درسال های پیش خسارت هایی به تاسیسات فضایی وارد نموده و از چند کیلومتری آن عبور نموده است. درسپتامبر 2017 توفان ایرما به طول کامل ایالت فلوریدا را تحت تاثیر قرارداد و مرکز فضایی کندی را دچار خسارت هایی کرد.

به گفته کارشناسان هواپیما های X-37B نیروی هوایی آمریکا و کپسول فضایی و تجهیزات شرکت بوئینگ درمعرض خطرآسیب دیدگی واقع شده است، بخشی از ساختمان های ناسا در این مرکز متعلق به دهه 1960 و 70 میلادی و به گفته مهندسان ایمنی کافی برابر توفان های بسیار شدید را ندارد.

افزون بر تجهیزات ناسا و بوئینگ، تجهیزات و سایت پرتابی شرکت اسپیس ایکس در فلوریدا و تگزاس در مناطقی مستعد طوفان قرار دارند و این امکان وجود دارد در اثر توفان دچار آسیب و خسارت های فراوان شوند.

توفان های سهمگین در آمریکا سبب شده است، شرکت اسپیس ایکس بسیاری از پرتاب کپسول های فضایی خود را به دلیل نامساعد بودن وضعیت جوی و بروز توفان به تعویق بیندازند.

منبع: space

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 336

به "توفان دوریان تاسیسات مرکز فضایی کندی را نشانه گرفت، تاخیر در پرتاپ کپسول ها و موشک ها به فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توفان دوریان تاسیسات مرکز فضایی کندی را نشانه گرفت، تاخیر در پرتاپ کپسول ها و موشک ها به فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید