جزئیات دستورالعمل شیوه دادرسی در ایام شیوع کرونا

به گزارش مجله بیزبینگ، معاون اول قوه قضائیه از نهایی شدن دستورالعمل فعالیت بخش های مختلف قضائی در ایام دورکاری به دلیل شیوع کرونا اطلاع داد و تأکید کرد که با اجرای این شیوه نامه، تحوّل مهمی در توسعه نظام قضایی الکترونیک رخ خواهد داد.

جزئیات دستورالعمل شیوه دادرسی در ایام شیوع کرونا

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری مجله بیزبینگ، از مرکز رسانه قوه قضائیه، غلامحسین محسنی اژه ای که در اولین جلسه شورای روسای دادگستری و دادستان های مراکز استان های سراسر کشور سخن می گفت، به تشریح تدابیر قوه قضائیه برای مقابله با گسترش ویروس کرونا پرداخت و یکی از این اقدامات را برگزاری مجازی جلسه با روسای دادگستری ها و دادستان ها مطرح کرد .

معاون اول قوه قضائیه همچنین با اشاره به تدابیر و اقداماتی که در اعطای مرخصی به بیش از یک صد هزار زندانی و حفظ بهداشت زندانها اجرا شده، متذکر شد که با این اقدامات اصولی و به موقع، امروز زندان ها از شرایط مناسبی برخوردارند .

اژهای در ادامه از نهایی شدن دستورالعمل 22 بندی برای نحوه فعالیت بخش های ستادی و صف دستگاه قضائی متناسب با تصمیمات ستاد ملّی مقابله با کرونا اطلاع داد و بابیان این که این شیوه نامه پس از تأیید رئیس قوه قضائیه ابلاغ می گردد، به تشریح بعضی موارد مهم آن پرداخت .

دورکاری یک سوم نیروها، اجرای طرح فاصله گذاری برای آن دسته از همکارانی که حضورشان در ادارات الزامی است، استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی در تمامی فرایندهای قضایی و معین نحوه حضور طرفین دعوا در دادسراها و دادگاه ها از جمله بندهای مندرج در این دستورالعمل است .

در این دستورالعمل همچنین شیوه محاکمه متهمانی که بازداشت موقت هستند معین شده و ایجاد پیشخوان قضائی برای اطلاعرسانی به طرفین دعوا و همچنین هدایت مراجعان در جهت رعایت ضوابط بهداشتی و استفاده از ظرفیت های قانونی همچون معین مجازات جایگزین و تعلیق و تعویق مجازات و اجرای احکام برای کاهش جمعیت کیفری نیز مورد تأکید قرار گرفته است .

به گفته معاون اول قوه قضاییه، اجرای این شیوهنامه گام بزرگی در جهت تحوّل قضائی و توسعه نظام الکترونیک در دستگاه قضا و برای ارتقاء کیفی خدمات و فعالیت های آینده دستگاه قضائی بسیار راهگشا خواهد بود .

انتهای پیغام/4145/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 10 خرداد 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 945

به "جزئیات دستورالعمل شیوه دادرسی در ایام شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات دستورالعمل شیوه دادرسی در ایام شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید