داروهای ممنوعه در سفرهای هوایی

به گزارش مجله بیزبینگ، داروهای ممنوعه در هواپیما چه داروهایی هستند؟

امروزه بیشتر مردم از داروهای ممنوعه در سفرهای هوایی اطلاعی ندارند، هر کشور و هر فرودگاهی قوانین مخصوص به خودشان را دارند، مثلا اگر بخواهیم فرودگاه مهرآباد را مثال بزنیم باید گفت: در این فرودگاه اگر شما بخواهید سوار هواپیما شوید، اجازه داشتن داروهایی مثل: کدئین یا برخی از داروهای گیاهی مانند شیرین بیان را ندارید، زیرا شباهت زیادی با مواد مخدر دارند، و ممکن است موقع چک کردن وسایلتان به عنوان حمل مواد مخدر شناسایی شوید و برای شما دچار دردسر و مشکل گردد.

داروهای ممنوعه در سفرهای هوایی

در فرودگاه امام خمینی (ره) اگر شما قصد خروج به کشورهای آسیای میانی را داشته باشید، اجازه بردن داروهای ممنوعه مثل: استامینوفن کدئین، کلرودیازپوکساید، دیفن اکسیلات، کلونازپام، کلداکس و بعضی دارو های دیگر را ندارید، به همین دلیل است که گمرک، همراه داشتن داروهای ذکر شده را ممنوع نموده و اگر این دارو ها را با خود به همراه داشته باشید جریمه می شوید؛ پس بهتر است از بردن این دارو ها حتی به مقدار کم هم اجتناب کنید. اگر قصد دارید در این باره اطاعات مفیدی به دست آورید، با خبرنگاران تا انتهای مطلب همراه باشید.

برای مثال کشور ترکیه هم قوانین مخصوص به خودش را دارد، داروهایی که در این کشور ممنوع است عبارت اند از: قرص های خواب آور، داروهای اختلال نقض توجه، بیش فعالی و مسکن های قوی، ولی اگر احتیاج لازم است که از این داروها بهره ببرید، حتما نسخه پزشک همراهتان باشد و البته نسخه باید با زبان انگلیسی یا ترکی تجویز گردد.

جالب است بدانید در کشور امارت هم، همراه داشتن داروهای ممنوعه در هواپیما مانند: داروی آرام بخش، مسکن ها مثل: قرص، شربت و آمپول، اسپری بینی ممنوع است و داشتن هر یک از این داروها حتی به مقدار کم جریمه خیلی سنگین دارد و حتی امکان دارد زندانی شوید.

شاید شما فکر کنید همراه داشتن داروهای قاچاق در پروازهای خارجی دردسر دارد و باعث مجازات می گردد اما این گونه نیست، هر داروی ممنوعه، مخصوص همان کشور، اگر شخصی همراهش باشد ، در حالی که حتی قاچاق هم نباشد مجازات دارد. بیشترین مشکل همراه داشتن داروهای ممنوعه در هواپیما، در پروازهای خارجی برای افراد بیمار است که باید مرتب از این داروها استفاده نمایند اما این مشکل هم حل شدنی است.

هر کشور داروهای ممنوعه و قوانین مخصوصی دارند، برای همین به شما پیشنهاد می گردد به هر کشوری که می خواهید بروید، قوانین هوایی آن کشور را حتما مطالعه کنید تا موقع رفتن در فرودگاه مسئله ای برایتان پیش نیاید.

دو راه حل برای همراه داشتن داروهای ممنوعه در هواپیما:

اگر شما احتیاج خیلی شدید برای حمل داروهای ممنوعه در سفرهای هوایی را دارید، دو راه وجود دارد:

1-نسخه پزشک را به زبان انگلیسی یا زبان مخصوص کشوری که می خواهید به آنجا بروید را ترجمه کنید و با تایید وزارت بهداشت و قوه قضائیه، داروهایتان را با خود داشته باشید. اما شاید با خودتان بگویید این راه خیلی طولانی و مشکل است برای همین روش دوم آسان تر است.

2- روش دوم این است که شما نسخه پزشک و خلاصه ای از پرونده پزشکی خود را با خودتان به کشور مقصد برده و در آنجا، با مراجعه به داروخانه هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، داروهایتان را تهیه کنید.

توجه داشته باشید داروهای ممنوعه در هواپیما فقط شامل قرص ها نمی شوند بلکه شامل: شربت، آمپول و اسپری بینی نیز هستند که میزان ممنوعیت این داروها در هر کشوری طبق قوانین آن کشور تفاوت دارد.

خاطر نشان می شویم، بیشتر داروهای ممنوعه برای هر کشور شامل: قرص، شربت و آمپول هستند که در آن مواد مخدر، کدئین، مسکن و خواب آور نیز دیده می گردد.

چند نکته مهم که باید بدانیم:

اگر شما قصد مسافرت به کشوری را دارید و بیمار هستید و مرتب باید از داروی خاصی برای حفظ سلامتی خود بهره ببرید، بهترین راه این است که دو ماه قبل از سفر خود به پزشکتان مراجعه کنید و موضوع سفر را به دکتر خود اطلاع بدهید تا پزشک با معین کردن راهکار و با برنامه ریزی صحیح، سبب گردد تا مسئله ای برای سفرتان پیش نیاید.

اگر شما اجازه داشتید داروهای ممنوعه در سفرهای هوایی را در پرواز به همراه داشته باشید، و دارویی از طریق سرنگ و سوزن همراهتان داشتید، حتما در جعبه اصلی خودش قرار دهید و داروهای دیگر را هم سعی کنید، در جعبه خودشان بگذارید و این گونه نباشد که یک دارو را داخل جعبه یک داروی دیگر قرار دهید. این کار باعث ایجاد سوال و ابهام در ذهن ماموران فرودگاه می گردد و ممکن است دچار دردسر برایتان گردد پس این نکته را هم حتما به خاطر بسپارید.

همچنین:

قبل از سفر، اول قوانین همراه داشتن داروهای ممنوعه در هواییما، در کشورها و ایرلاین های مختلف را مطالعه و آنالیز کنید، سپس طبق مطالعات خودتان داروهایتان را در کیف دستی خود قرار دهید، بهتر است بر روی نسخه داروهایتان، نام و نشان شما نیز توسط پزشک نوشته شده باشد تا ماموران فرودگاه هیچ نوع سوال و ابهامی برایشان به وجود نیاید.

سعی کنید داروهای ممنوعه در هواپیما را دو قسمت کنید، مقداری از آنها را در کیف دستی و مقداری را در چمدان خود قرار دهید تا اگر هر کدام از کیف هایتان گم یا ناپدید شد، داروهایتان در کیف دیگرتان نیز موجود باشد.

حتما تاریخ انقضای دارو را نگاه کنید، تا مطمئن شوید در طول سفر انقضای دارو تمام نمی گردد و همچنین شرایط نگهداری داروهای ممنوعه در هواپیما را بدانید تا موارد لازم را برای نگهداری از دارو به همراه خود داشته باشید.

بهتر است از پزشک خود بخواهید نسخه داروهایتان را در یک برگه با تمام جزئیات دارو و نوع بیماریتان به طور کامل شرح دهد تا در طول سفر مسئله ای به وجود نیاید.

1+

منبع: دلتابان
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1214

به "داروهای ممنوعه در سفرهای هوایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروهای ممنوعه در سفرهای هوایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید