دختران در انتخاب همسر به چه نکاتی توجه می نمایند؟

به گزارش مجله بیزبینگ، یک روانشناس درباره انگیزه های ازدواج در جوانان توضیحاتی داد.

دختران در انتخاب همسر به چه نکاتی توجه می نمایند؟

به گزارش گروه رسانه های مجله بیزبینگ، مجتبی حبیبی روانشناس و مشاور در گفت وگو با مجله بیزبینگ، درباره انگیزه های ازدواج در جوانان اظهار کرد: اولین عنصر محرک برای آشنایی با یک فرد جذابیت اوست و جذابیت ظاهری بیش ترین تأثیر غیرمنطقی را بر اکثریت افراد دارد.

این روانشناس بیان نمود: طبق تحقیقات انجام گرفته ظاهر فیزیکی در همه موارد به عنوان جذاب ترین عامل توسط مردان ذکر شده، در حالی که خانم ها به دورنمای اقتصادی مردان و بلندپروازی آن ها یا سخت کوشی و جدی بودن آن ها توجه می نمایند.

او با اشاره به اینکه ضمیر ناخودآگاه در انتخاب همسر نقش دارد، افزود: از نظر دیدگاه روانکاو ها دلیل غائی این که چرا عاشق شدید این نیست که نامزد یا همسرتان جوان و زیبا بوده، شغل تحسین برانگیز داشته، و یا خلق و خویی مهربان دارد، بلکه، شما به این دلیل عاشق شده اید که مغز کهنه شما او را با پدر و مادرتان اشتباه گرفته است.

حبیبی افزود: مغز کهنه شما چنین باور دارد که بالاخره توانسته است کاندید ایده آلی برای جبران لطمات روانی و عاطفی ای که در کودکی تجربه نموده اید، بیابد و منظور از مغز کهنه ضمیر ناخودآگاه است که فقط به دنبال کسب امنیت و حفظ بقا و تمامیت خویش است، او به دنبال جلب حمایت بدون شرط پدر و مادر خویش است و بدترین احساس او، حس طرد شدگی از جانب والدینش است و بخش نو مغز شامل تفکر، کلام، تصمیم گیری و کلیه اعمال مربوط به خودآگاه را انجام میدهد.

این روانشناس با بیان اینکه باید بدانیم که آن بخش از مغز ما که دست به انتخاب همسر میزند، مغز منطقی و منضبط ما نیست، گفت: بلکه مغز کوته بین و کهنه (ناخودآگاه) ماست که در زمان گذشته متوقف مانده است، او خاطرات دردناکی از زخمها و جراحات دوران کودکی دارد که در لحظاتی از جانب مادر (یا پدر) خویش مورد طرد، بی مهری یا خشم واقع شد و تحقیر شده است.

او ادامه داد: بنابراین زمانی که در بزرگسالی و هنگام انتخاب همسر کسی را میبیند که دارای همان خصوصیات مثبت و منفی والد خویش است بی اختیار جذب او و عاشق او می گردد، با شناخت ضمیر ناخودآگاه می توانیم انتخابی آگاهانه داشته باشیم.

این روانشناس با بیان اینکه هر فردی در دوران زندگی خود دارای یک پیش نویس است، گفت: شناخت پیش نویس در رفتار متقابل بسیار مطرح است و در واقع شامل ایده و نقشه راه یک فرد می گردد اما طرحواره ها الگو هایی هستند که روی زندگی ما تاثیر می گذارند.

حبیبی بیان نمود: ممکن است فردی دارای طرحواره طرد باشد و دائم فکر کند که آدم های مهم زندگی اش وی را طرد و ترک خواهند کرد و به طور ناخودآگاه ممکن است که کسانی را جذب کند که در آینده وی را ترک نمایند یا اینکه شخص از ترس طرد شدن به طرحواره خود بچسبد و دست به رفتار های جبرانی بزند.

وی ادامه داد: تشابه و تفاوت شخصیتی برای ازدواج ضروری است، اما نمی توان به صرف آن که فرد کاملا شبیه من است یا کاملا متفاوت است تن به ازدواج بدهیم، به عنوان مثال شخصی که برون گراست اگر همسری درون گرا داشته باشد قطعا در زندگی به مشکل برمی خورد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 458

به "دختران در انتخاب همسر به چه نکاتی توجه می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دختران در انتخاب همسر به چه نکاتی توجه می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید