سفر مجازی به شهر ماه در خراسان رضوی

به گزارش مجله بیزبینگ، گوشه گوشه ایران گویای تاریخ غنی این سرزمین است. بنابراین در تمام نقاط آن می توان ردپای گذشتگان را به بهترین شکل ممکن دید.

سفر مجازی به شهر ماه در خراسان رضوی

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

ما در این گزارش سری به یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی می زنیم؛ در اصل در شرایط فعلی که شیوع ویروس کرونا محدودیت هایی را برای سفر ایجاد نموده است، سفری مجازی، مفرح و امن به این شهرستان خواهیم داشت.

شهرستان مه ولات به مرکزیت شهر فیض آباد از دو بخش مرکزی و شادمهر تشکیل شده است.

نام این شهرستان در متون قدیمی همچون تاریخ بیهقی دیده می گردد. با مراجعه به این متوان قدیمی متوجه می شویم که نویسندگان آن از این شهرستان با نام های ماه ولایت یا ولایت ماه یاد نموده اند. بعضی از آنها نیز باور داشتند نام شهرستان مه ولات به معنای آبادی های به هم پیوسته یا محو نمودن بت و بت پرستی است.

از جاذبه های تاریخی شهرستان مه ولات می توان به رباط زرنوخ، مسجد جامع ازغند، آرامگاه منسوب به ابوسعید ابو الخیر، کوه و آبادی ییلاقی اسفره(سبیره)، بقایای قلعه چهل دختر، عمارت فتح آباد، رباط خیرآباد، دشت دانیال، آب انبار همت آباد، خانه اعتمادی، رباط زرمهر، رباط میاندهی، روستای ییلاقی قلعه جوق و پل علی آباد اشاره نمود.

رباط زرنوخ که در 30 کیلومتری جاده تربت حیدریه به فیض آباد قرار گرفته، در دوره صفویه ساخته شده است. این رباط در تاریخ 10 دی ماه سال 1381 ثبت ملی شد.

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1189

به "سفر مجازی به شهر ماه در خراسان رضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر مجازی به شهر ماه در خراسان رضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید