عفونت دندان چه خطراتی دارد؟

وب سایت نبض ما: آبسه دندان بدون درمان کردن، به خودی خود رفع نخواهد شد. اگر آبسه یا همان کیسه حاوی چرک، پاره گردد ممکن است درد ناشی از آن تا حد زیادی کاهش پیدا کند، اما باز هم احتیاج به درمان دارد. اگر آبسه دندان تخلیه نگردد، ممکن است عفونت به آرواره ها و سایر نقاط سر و گردن نیز گسترش پیدا کند.

عفونت دندان چه خطراتی دارد؟

اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد و آبسه دندان را نیز درمان نکنید، خطر گسترش عفونت دندان به سایر نقاط بدن شما بسیار بیشتر از کسی است که سیستم ایمنی سالم و قوی دارد.

آنتی بیوتیک و عفونت دندان

در بسیار از موارد، دندانپزشک برای یاری به بدن در جنگ با عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می نماید، اما نکته مهم این است که باید بدانیم آبسه دندان به خودی خود از بین نمی رود و احتیاج به انجام اقدامات درمانی بعدی دارد.

آنتی بیوتیک ها به منظور جلوگیری از گسترش عفونت دندان و لثه تجویز می شوند و ممکن است همراه با دارو های مسکن مورد استفاده قرار گیرند. از نمونه های دارو های آنتی بیوتیک می توان به آموکسی سیلین یا مترونیدازول اشاره نمود. آنتی بیوتیک ها نباید به هیچ وجه جای مراجعه به پزشک را نمی گیرد و نباید برای به تعویق انداختن درمان مورد استفاده قرار گیرد.

عفونت دندان کشیده شده

عفونت اگر چه نادر است، اما گهگاهی اتفاق می افتد. دندانپزشک اگر متوجه گردد خطر عفونت در شما وجود دارد، ممکن است پیش و پس از کشیدن دندان آنتی بیوتیک برایتان تجویز کند. کشیدن ناقص دندان به صورتی که ریشه دندان در فک باقی مانده است. دندانپزشک شما معمولا ریشه دندان را میکشد تا از عفونت جلوگیری کند، اما گاهی اوقات بر جای گذاشتن رأس کوچک ریشه، خطر کمتری دارد.

عوارض کشیدن دندان عفونی

اگر ناگزیر مجبور به کشیدن دندان عفونی خود شدید ممکن است با عوارضی روبرو شوید.

حفره خشک یک عارضه متداول پس از کشیدن دندان است و زمانی اتفاق می افتد که در حفره لخته خون نتواند تشکیل گردد یا لخته ای که تشکیل شده، کنده گردد. این اتفاق موجب میگردد استخوان پشتیبان و عصب ها در معرض هوا و غذا قرار بگیرند. اغلب حفره خشک کاملا دردناک است و دو تا پنج روز پس از کشیدن دندان اتفاق می افتد و میتواند بوی بد یا طعم بد دهان را ایجاد کند.

اگر یکی از دندان های بالایی کشیده گردد، سوراخی ممکن است در یکی از نواحی سینوس تشکیل گردد. معمولا این حالت خود به سرعت بهبود می یابد، اما اگر چنین نگردد ممکن است لازم باشد دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر دندانی در فک مقابل وجود نداشته باشد، حفره دندانِ کشیده به مرور زمان جا به جا میگردد و احتمالا ریشه نمایان شده و به تغییرات دما حساس میگردد. به ویژه زمانی که چند دندان کشیده شده باشند، مشکل بلند مدت محتمل دیگر نازک شدن استخوان فک است که در نتیجه این اتفاق، آسانتر می شکند.

عفونت دندان عصب کشی شده

عصب کشی دندان درمانی غیر قابل پیش بینی است و احتمال درد و عفونت دندان بعد از عصب کشی و متعاقب آن کشیدن دندان وجود دارد. در صورتیکه مقدار عفونت دندان کم بوده و ریشه دندان را درگیر نکرده باشد و فقط مربوط به استخوان و لثه اطراف دندان باشد. بعد از استفاده دارو های ضد عفونت مشکل رفع می گردد.

یکی از علل عفونت و تورم بعد از عصب کشی، نفوذ مواد ریز شده باقیمانده عصب در هنگام عصب کشی به نوک ریشه دندان و داخل بافت دور دندان است که معمولاً غیر قابل پیشگیری است، و در صورتیکه مقاومت بدن مناسب باشد سریع این مواد جذب و درد وعفونت بر طرف خواهد شد.

یکی دیگر از علل عفونت و درد بعد از عصب کشی وجود ضایعه و عفونت در استخوان و لثه اطراف دندان عصب کشی شده است، ترشحات این عفونت معمولاً قبل از عصب کشی به وسیله حفره موجود در پوسیدگی دندان خارج شده و به همین دلیل این عفونت قبل از عصب کشی خود را نشان نمی دهد و بعد از عصب کشی و بسته شدن راه خروجی ترشحات عفونت، این ترشحات در جستجوی راهی برای خروج بوده که ایجاد فشار در نوک ریشه دندان شده و باعث تورم و درد می گردد.

درمان خانگی عفونت دندان

تا زمانی که منتظر دندانپزشک هستید، برخی از کار هایی که می توانید انجام دهید تا دندانتان آسیب بیشتری نبیند عبارتند از:

  • چیزی که خیلی گرم یا خیلی سرد باشد نخورید و نیاشامید.
  • اطراف دندان آسیب دیده را نخ دندان نکشید.
  • شما می تواند برای خوردن از طرف دیگر دهانتان که سالم است بهره ببرید
  • از مسواک نرم بهره ببرید.
  • سیر دارای عناصر ضد تورمی و آنتی بیوتیکی است.
  • میخک خاصیت ضد قارچی، آنتی بیوتیک، ضدعفونی کنندگی و ضد درد دارد. این ادویه حاوی آنتی اکسیدان و مواد غذایی دیگر مانند منگنز، امگا 3 و فیبر است. به این ترتیب میخک تسکین دهنده درد، کاهش دهنده تورم و از بین برنده عفونت دندان است.

درمان عفونت دندان با داروی گیاهی

مصرف دارو های گیاهی تاثیرات خیلی کمی برای کاهش درد و بهبود دندان دارند، اما اگر به صورت خوراکی مصرف گردد تا مدتی درد را کاهش می دهد.

استفاده از آب نمک و یا سرم نمکی در زمان درد باعث ضدعفونی کردن، کاهش محلول التهاب و آلودگی داخل دهان و دندان می گردد.

زنجبیل و فلفل هر دو دارو های ضد درد هستند. شما می توانید هر کدام از این دو ادویه را به طور جداگانه مورد استفاده قرار دهید، چراکه هر دوی این مسکن ها، پیغام تسکین درد را به مغز می فرستند. اما برای دریافت نتیجه بهتر، می توانید مخلوطی از این دو ادویه را تهیه کنید.

میتوانید از این روش بهره ببرید: میزان مساوی از این دو ادویه را با آب مخلوط کنید و یک سس بسازید. توپ کوچکی از پنبه درست کنید و به میزان کافی به سس مورد نظر آغشته اش کنید. بعد هم آن را درست روی دندان تان (جایی که لثه و زبان شما به آن برخورد نکند) بگذارید و تا زمان فروکش کردن درد یا حداقل تازمانی که طاقتش را دارید، پنبه را از دهان تان خارج نکنید.

درمان گیاهی عفونت ریشه دندان

آبسه دندان در صورتی به وجود می آید که اگر پالپ دندان پس از عفونت به وجود آمده نتواند از شرایط خود دفاع کند احتمال پدید آمدن آبسه دندانی در نوک ریشه دندان زیاد می گردد. این عفونت خود را از نوک ریشه دندان به قسمت لثه ها می رساند و باعث به وجود آمدن تورم می گردد که در این حالت درمان کمی مشکل است و حتی در برخی مواقع پیش می آید که دندان احتیاج به کشیدن دارد.

با این وجود برای کاهش درد می توانید از این روش ها بهره ببرید.

عصاره گل رز را با آب تازه لیموترش ترکیب کنید. سپس این ترکیب را برای چند دقیقه در دهانتان نگه دارید و در نهایت آن را تف کنید. حداقل روزی 3 بار این عمل را تکرار کنید تا کم کم نتیجه را ببینید. همچنین برای درمان عفونت دندان آب لیموی تازه و آب ولرم را روزی 2 بار غرغره کنید. این کار هم ورم را کاهش داده و هم بوی بد دهان را از بین می برد. همچنین با گذاشتن ضماد زنجبیل و نمک بر روی لثه آن را تسکین دهید.

برای درمان عفونت دندان و درمان آبسه دندان روزی سه حبه سیر را حرد کنید تا به اندازه ماش گردد. انگاه هر حبه را با یک لیوان آب یا آب عسل بخورید. این کار باعث کاهش کلسترول هم می گردد.

همچنین می توانید پودر عدس، گشنیز، مورد، صندل سرخ فوفل، سماق را روی ان بپاشید تا تسکین بخشد. آب برگ تاجریزی، بارهنگ، آب برگ خرفه را در دهان بگذارید و خارج کنید. سماق را حسابی بکوبید و در گلاب حل کنید. سپس ان را مزمزه کنید.

منبع: برترین ها
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 1 دی 1398 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 518

به "عفونت دندان چه خطراتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عفونت دندان چه خطراتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید