قیمت نجومی میوه ها تا کی؟

به گزارش مجله بیزبینگ، قیمت 59 قلم میوه در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران کشف قیمت شد.

قیمت نجومی میوه ها تا کی؟

این قیمت ها از طریق سه نهاد ناظر بررسی کارشناسی و معین شده است.میوه خارجی آناناس کارتونی از 160 هزار تا 250 هزار تومان به فروش می رود. قیمت انبه نیز از کیلویی 12 تا 17 هزار تومان و موز از 12 تا 14 هزار تومان متغیر است.

در این روزها اوج تنوع میوه های تابستانه در بازار است و قیمت ها در میدان مرکزی میوه و تره بار در شرایط مناسبی است. آنچه باعث گلایه مصرف کنندگان میشود این است زمانی که قیمت از میدان مرکزی به مغازه می رسد افزایش چند برابری پیدا می کند. در حالی که مغازه ها تنها مجازند 30 درصد به نرخ مندرج در فاکتوراضافه کند، قیمت میوه ها در بازار از پایین شهر تا بالای شهر نوسان زیادی دارد و مغازه داران بر اساس نرخ اجاره مغازه که می پردازند قیمت را معین می کنند.

قیمت سیب زمینی هم که در روزهای گذشته نجومی شده بود با آمدن سیب زمینی های کشت شده در دیگر نقاط کشور به کیلویی 3000 تومان رسیده است.قیمت هندوانه در بازار بسیار پایین و کیلویی 400 تومان است. چراغ قرمز برای هندوانه کاران امسال به صدا درآمده است و این کاهش قیمت به دلیل عدم اجرای طرح الگوی کشت در کشور است.اجرای الگوی کشت سال ها است قربانی می گیرد. یک سال هندوانه کاران ضرر می کنند و سال دیگر سیب زمینی کاران و صیفی کاران و دوباره این چرخه تکرار می شود. طرح الگوی کشت 10 سال است روی میز دولت جا خوش کرده و اجرا نمی شود.طرح الگوی کشت یعنی نسخه ای از سوی وزارت جهاد کشاورزی به کشاورزان داده شود و معین شود که در این منطقه چه محصولی و به چه اندازه باید کشت شود این عمل باعث خواهد شد که هر محصول به اندازه کشت و برداشت شود و از عرضه های کم و زیاد که معمولا سالانه در کشور شاهد آن هستیم جلوگیری خواهد شد.

وزارت جهاد کشاورزی می گوید نمی توان 4.5 میلیون بهره بردار کشاورزی را برای اجرای الگوی کشت متقاعد کرد اما کارشناسان معتقدند می توان مدیریت کرد و کشاورزان را با مشوق ها و ارائه تسهیلات لازم به سمت محصولی که به صلاح کشور و خواسته دولت است هدایت کرد می توان کشت محصولات اساسی را جایگزین محصولات سبزی و صیفی و هندوانه کرد یا حداقل آنها را در حد نیاز کشت کرد.

منبع: شهر خبر

منبع: اُکالا
انتشار: 23 آذر 1400 بروزرسانی: 23 آذر 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1915

به "قیمت نجومی میوه ها تا کی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت نجومی میوه ها تا کی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید