نشانه های احتمالی سکته چیست؟

به گزارش مجله بیزبینگ، اگر حس می کنید درحال بیهوش شدن هستید، ممکن است چیزی را تجربه کنید که به آن راش سر می گویند، در این حالت حساسیت به گرما در سراسر بدنتان پخش می گردد. چیزی که واقعا برایتان اتفاق می افتد، افزایش سریع ضربان قلب برای جبران کمبود خون و اکسیژن در مغز است.

نشانه های احتمالی سکته چیست؟

شاید تا به حال فیلم های زیادی دیده باشید که در آن افراد ناگهان از حال می روند، ممکن هم هست تا به حال خودتان از نزدیک چنین صحنه ای دیده باشید یا در بدترین حالت خودتان از هوش رفته باشید. بروز این نشانه ها از وقوع یک بیهوشی قریب الوقوع خبر می دهند.

سنکوپ چیست؟

بیهوش شدن که به آن سنکوپ هم می گویند، زمانی اتفاق می افتد که مغز ناگهان به دلیل افت فشار خون یا ضربان قلب، کاهش شدید خون یا اکسیژن (یا هر دو) را تجربه می نماید. 35 درصد از افراد حداقل یک مرتبه بیهوش شدن را در زندگی خود تجربه می نمایند، چه به دلیل ریتم غیرطبیعی قلب، گرمازدگی یا دیگر دلایل.

این اتفاق هم برای افراد بالغ و هم بچه ها ممکن است رخ دهد. نشانه های مربوط به غش کردن را بدانید تا از آسیب دیدگی های احتمالی پیشگیری کنید و مطمئن شوید یک مرتبه از هوش رفتن منجر به یک مسأله جدی پزشکی نمی گردد.

احساس سرگیجه می کنید

اگر تا به حال شده که به علت سریع بلند شدن برای یک لحظه حس کنید سرتان گیج رفته، یک ورژن خفیف از سنکوپ را تجربه نموده اید. وقتی دراز کشیده اید خون یکنواخت توزیع می گردد و وقتی می ایستید خون به دلیل جاذبه به سرعت پایین می رود. وقتی می ایستید همین طور که خون از مغزتان دور می گردد، فشار خونتان می افتد و احساس سرگیجه می کنید.

اگر بیشتر مواقع هنگامی که روی پا می ایستید، احساس سرگیجه می کنید، توصیه می گردد قبل از این که بلند شوید، عضلات پایین تنه خود را منقبض کنید ازجمله ران ها، ماهیچه های ساق پا و عضلات باسن. این کار خون را به قسمت بالایی بدن پمپاژ و از افت فشار سریع خون هنگام برخاستن جلوگیری می نماید. احساس بیهوشی می تواند نشانه این باشد که زیاد در معرض نور خورشید قرار گرفته اید.

در مقابل چشم های خود لکه هایی می بینید

چشم ها می توانند نخستین نشانه ها را که در حال غش کردن هستید، بروز دهند، چون تخم چشم تحت فشار است، وقتی خون پایین می رود، رگ های خونی دور آن نخستین جایی است که فروکش می نمایند.

اگر در مقابل چشم خود لکه یا نور درخشانی دیدید، دراز بکشید یا بنشینید و سر خود را بین زانو ها قرار دهید. این کار جریان خون را مستقیم به مغز برمی گرداند. همچنین اگر هوشیاری تان را از دست دهید، از سر و گردنتان محافظت می نماید.

35 درصد از افراد حداقل یک مرتبه بیهوش شدن را در زندگی خود تجربه می نمایند، چه به دلیل ریتم غیرطبیعی قلب، گرمازدگی یا دیگر دلایل. این اتفاق هم برای افراد بالغ و هم بچه ها ممکن است رخ دهد

تنفستان غیرطبیعی می گردد

بیشتر افراد قبل از بیهوش شدن تنفسشان غیرطبیعی می گردد. همین که مغز متوجه پایین آمدن سطح اکسیژن می گردد، بدنتان تحریکتان می نماید که سریع تر نفس بکشید تا اکسیژن بیشتری برای نجاتش جذب کنید. اگر آغاز به نفس نفس زدن کردید، یکجا بنشینید یا دراز بکشید.

چشمان خود را ببندید و یک دست را روی شکم خود بگذارید، سپس تمرکز کنید و نفس های آرام و عمیق بکشید. وقتی از راه بینی نفس را داخل می کشید، معده را مانند یک بالن باد نموده و پس از آن از راه بینی نفس را خارج کنید. اکسیژن اضافی تمام سلول های بدن را تغذیه می نماید و فشار روی مغز را کاهش می دهد.

نوک انگشتان یا لب ها دچار سوزش یا خارش می گردد

با کاهش جریان خون به مغز، کلسیم موجود در جریان خونتان نیز ممکن است ناگهان افت کند. وقتی چنین اتفاقی می افتد، ممکن است در اندام خود احساس خارش یا بی حسی کنید، مخصوصا در نوک انگشتان و اطراف لب ها، چون مواد معدنی حیاتی از اطراف این نواحی دور می شوند.

کمربند، یقه و دیگر لباس هایی که محدودتان می نمایند را قبل از این که بنشینید و اجازه دهید هوا بخورد و جریان خون به همه جای بدنتان برسد، باز کنید. خون و اکسیژن را دوباره به مغزتان برسانید.

احساس گرما می کنید

اگر حس می کنید درحال بیهوش شدن هستید، ممکن است چیزی را تجربه کنید که به آن راش سر می گویند، در این حالت حساسیت به گرما در سراسر بدنتان پخش می گردد. چیزی که واقعا برایتان اتفاق می افتد، افزایش سریع ضربان قلب برای جبران کمبود خون و اکسیژن در مغز است.

بدن جریان خون را به نقاط اشتباه پمپاژ می نماید، مثل پا ها و دست ها. اگر خیلی عرق کردید در یک جا که سایه باشد، بنشینید و کمی آب بنوشید، به همین شکل باقی بمانید تا ضربان قلبتان به حالت عادی بازگردد.

مدت زمان زیادی ایستاده بودید

وقتی می ایستید مغز باید سخت تر کار کند، تا خون را به مغز منتقل کند. قلبمان بالای عضلاتی است که کار می نمایند و این موقعیت خوبی نیست، چون وقتی می ایستید، بیشتر خون به سمت دست ها و پا ها می رود، ممکن است مغز به علت ایستادن برای مدت زمان زیادی نیروی اصلی خود را از دست بدهد.

اگر در حالت ایستاده احساس سرگیجه یا حالت تهوع کردید، عضلات باسن را منقبض کنید، تا خون به بالاتنه پمپاژ گردد.

دیدتان تونلی می گردد

اگر دیدتان تونلی شده، یکی از نشانه های افت فشار خون است که می تواند منجر به بیهوشی گردد. در چنین مواقعی سعی نکنید بایستید یا با کلک زدن از بین ببردیش. در عوض بلافاصله یک جایگاه پیدا کنید و بنشینید یا دراز بکشید. در چنین شرایطی اگر بیفتید هم خطری تهدیدتان نمی نماید و آسیبی نخواهید دید.

حالت تهوع دارید

حالت تهوع می تواند نشانه مسائل متعددی باشد (بارداری، مسمومیت غذایی و …)، اما اگر حالت تهوعتان همراه بود با دیگر نشانه های سنکوپ ازجمله تونلی شدن دید یا نفس نفس زدن، بنشینید یا دراز بکشید و بلافاصله به دنبال یاری های پزشکی باشید. کم آب شدن بدن می تواند هم باعث حالت تهوع گردد و هم بروز علایم سنکوپ. پس مطمئن شوید مایعات می خورید و در فضایی خنک و دور از آفتاب استراحت می کنید.

رنگ پوستتان به آبی می زند

نبض ضعیف و آرام نشانه این است که خون نمی تواند به پوست بیرونی برسد به همین دلیل رنگ پریده (و گاهی کمی آبی رنگ) می شوید. وقتی می نشینید عضلات دست ها و پا ها را آرام بمالید، تا فشار خونتان به حالت عادی بازگردد.

منبع: فرادید
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 279

به "نشانه های احتمالی سکته چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های احتمالی سکته چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید