همه چیز درباره شعر صد دانه یاقوت

به گزارش مجله بیزبینگ، خبرنگاران | سرویس سرگرمی - صد دانه یاقوت یکی از بهترین شعرهای مصطفی رحماندوست است. کلمات ساده و قابل فهم، مصراع های کوتاه و ضرباهنگ آن باعث شده این شعر خیلی زود به حافظه سپرده گردد و جزو ترانه های محبوب بچه ها دربیاید. این شعر اواخر دهه پنجاه در مجله کیهان بچه ها چاپ شد، پس از آن در کتاب فارسی دوم دبستان آمد. در سال های اخیر نشر پیدایش این شعر را به همراه دیگر شعرهای بچه هاه مصطفی رحماندوست درباره یازده میوه در کتابی به همین نام با تصویرگری هدی حدادی منتشر نموده است.

همه چیز درباره شعر صد دانه یاقوت

در ادامه مطلب ابتدا شعر صد دانه یاقوت را می خوانید، سپس از حس و حال شاعر هنگام سرودن شعر انار آگاه می شوید و در پایان می توانید آهنگ آن را بشنوید.

متن شعر صد دانه یاقوت

صد دانه یاقوت

دسته به دسته

با نظم و ترتیب

یک جا نشسته

هر دانه ای هست

خوش رنگ و رخشان

قلب سفیدی

در سینه آن

یاقوت ها را

پیچیده با هم

در پوششی نرم

پروردگارم

سرخ است و زیبا

نامش انار است

هم ترش و شیرین

هم آبدار است

داستان سرودن شعر صد دانه یاقوت

صد دانه یاقوت سال 58 در جبهه سروده شده و خاستگاهش تپه های الله اکبر است. رحماندوست تعریف می نماید:

اوایل جنگ که متجاوزین به جنوب کشور تجاوز کردند ما هم مانند دیگر افراد این سرزمین سعی کردیم به دفاع بپردازیم. به جبهه رفتم و جزو جنگ های نامنظم شهید چمران شدم.

زمانی که وارد میدان جنگ شدم چیزی بلد نبودم و در همان جا یاد می گرفتیم و به کار می بردیم. در یکی از عملیات ها برای شناسایی وارد شدیم و به راه افتادیم، همین طور که می رفتیم، با بی سیم اطلاع دادند که زمین گیر شوید زیر نظر دشمن قرار گرفتید. واقعاً نمی دانستیم زمین گیر شدن یعنی چی؟ روی زمین خوابیدیم و چاله ای پیدا کردیم و در آن خزیدیم. مجبور شدیم حدود سی و پنج ساعت آنجا بمانیم و بعد از آن به ما خبر دادند که می توانیم برگردیم.

وقتی که می خواستیم برگردیم توان نداشتیم، چراکه نه آب و نه غذایی خورده بودیم. با یک موتور، کمی نان، ماست چکیده و چند تا انار برای ما فرستادند. بچه ها هجوم بردند و مشغول خوردن نان و ماست و آب شدند. مثلاً ادب به خرج دادم و انار را خوردم. وقتی که انار را باز کردم دانه هایش بیرون افتاد…

وقتی که دانه ها بیرون افتاد، به یاد گردنبند مرحوم مادرم افتادم که چند دانه یاقوت داشت و گفتم: وای چه قدر یاقوت! از آنجا که راهی شدیم، در جهت برگشت این شعر را گفتم و از همان جا برای کیهان بچه ها ارسال کردم.

آهنگ شعر صد دانه یاقوت

آهنگ صد دانه یاقوت با آهنگسازی ناصر چشم آذر برای فیلم سینمایی خواهران غریب ساخته شده است.

کد مولتی مدیا

دانلود

فیلم اصلی

آهنگ تصویری صد دانه یاقوت

سخن آخر

در پایان امیدواریم این مطلب مورد رضایت شما قرار گرفته باشد. چنانچه خاطراتی در رابطه با این شعر دارید، آنها را با ما و مخاطبان خبرنگاران در میان بگذارید. همچنین اگر به خواندن اشعار مصطفی رحماندوست علاقه مند هستید، پیشنهاد ما به شما گزیده بهترین اشعار مصطفی رحماندوست است.

منبع: setare.com
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1678

به "همه چیز درباره شعر صد دانه یاقوت" امتیاز دهید

1 کاربر به "همه چیز درباره شعر صد دانه یاقوت" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره شعر صد دانه یاقوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید