چگونه درجه دمای یخچال را تنظیم کنیم؟

به گزارش مجله بیزبینگ، تنظیم درجه دمای یخچال در حد بالاتر و پایین تر می تواند باعث بروز صدمات مختلفی گردد، اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در فصل سرما مجاز هستید تا دمای یخچال را یک درجه کمتر از حد استاندارد و در فصل گرما یک درجه بالاتر از حد استاندارد قرار دهید.

چگونه درجه دمای یخچال را تنظیم کنیم؟

خبرنگاران| نحوه تنظیم درجه یخچال؛ یخچال ها این روز ها بخش جدایی ناپذیر زندگی ما هستند و عملاً زندگی بدون یخچال امکان پذیر نیست. به همین جهت یخچال ها در گونه های مختلف توسط برند ها و کمپانی های مختلفی فراوری می شوند.

تقریباً تجهیزات استفاده شده در تمامی یخچال های ساخته شده یکسان است، اما ممکن است با موردی برخورد نموده باشید که دو یخچال یکسان بازده های مختلفی نسبت به یکدیگر دارند.

علت این موضوع می تواند در نحوه تنظیم دمای یخچال باشد. تنظیم درست دمای یخچال می تواند تجربه متفاوتی به شما از عملکرد دستگاه بدهد. با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به آنالیز نحوه تنظیم دمای یخچال بپردازیم، بنابراین پیشنهاد می کنیم تا با ما همراه باشید.

بسیاری از شرکت های فراورینماینده دستگاه های خنک نماینده در زمان تحویل محصول میزان دمای مناسب برای محصول را به مصرف نمایندگان اعلام می نمایند چراکه درصورتی که میزان دمای یخچال بر روی مقدار بیشتری از حد استاندارد قرار بگیرد، موتور و کمپرسور یخچال متحمل فشار بیشتری برای رسیدن به میزان دمای تنظیم شده می گردد و این کار در درازمدت منجر به بروز صدمه به موتور یخچال می گردد.

اما اگر دمای یخچال را کمتری از حد استاندارد قرار دهیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بدیهی است که با انجام این کار سرمای درون یخچال کم شده و این کاهش سرما باعث ایجاد فساد در مواد غذایی درون یخچال خواهد شد؛ بنابراین تنظیم دمای یخچال در حد بالاتر و پایین تر می تواند باعث بروز صدمات مختلفی گردد، اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در فصل سرما مجاز هستید تا دمای یخچال را یک درجه کمتر از حد استاندارد و در فصل گرما یک درجه بالاتر از حد استاندارد قرار دهید و این تغییر یک درجه ای صدمه ای به دستگاه شما وارد نخواهد نمود.

این یکی از متداول ترین سؤالات کاربران و خریداران می باشد و پاسخ به این سؤال کاملاً ساده و تعیین می باشد. همان طور که در ابتدای مقاله اشاره نموده ایم نحوه تنظیم دمای یخچال ها بسیار اهمیت دارد چراکه تنظیم غیراصولی می تواند باعث بروز صدمه به یخچال یا فاسدشدن محصولات درون آن گردد.

بسیاری از کارشناسان در این زمینه عقیده دارند که دمای مناسب یخچال بین صفر تا چهار می باشد و تنظیم دمای یخچال در این بازه می تواند از رشد انواع باکتری ها و کپک ها جلوگیری کند.

همچنین، چون فضای یخچال محیطی مرطوب است، می تواند منبع مناسبی برای رشد انواع قارچ باشد به همین جهت تنظیم دمای یخچال در بازه گفته شده مانع از رشد قارچ در محیط یخچال می گردد. توجه داشته باشید که چیدمان درست مواد غذایی مخصوصاً میوه ها و سبزی ها می تواند باعث کاهش میزان آلودگی درون یخچال شما گردد. چراکه طبق تحقیقات جا میوه ای یخچال از آلوده ترین مناطق است.

اما ممکن است سؤال کنید نحوه تنظیم دمای یخچال به صورت اصولی چگونه است؟ در ادامه به آنالیز این موضوع خواهیم پرداخت.

یخچال های معمولی، تنها دارای یک درجه می باشند و امکان ندارد که بتوانیم درجه فریز را جدا از یخچال تنظیم کنیم که اغلب یخچال های ساخته شده درون کشور به این صورت می باشند.

در این نوع از یخچال ها، درجه ای درون یخچال وجود دارد که با اعداد یک تا چهار مندرج شده است، اما مناسب ترین درجه برای تنظیم این نوع از یخچال های، درجه سه می باشند. این روش تنظیم درجه ممکن است در یخچال های خارجی نیز وجود داشته باشد، برای مثال بسیاری از مشتریان درباره تنظیم دمای یخچال سامسونگ خود که از روش تنظیم تکی در ساخت آن استفاده شده است سؤال می نمایند.

ممکن است در بعضی از دستگاه ها بر روی درجات گزینه Max وجود داشته باشد که نشان از توان حداکثری دارد، اما در این نوع از درجات هم قرار دادن آن بر روی عدد 3 مناسب ترین روش تنظیم می باشد.

ولوم تنظیم دمای یخچال جنرال الکتریک ممکن است ظاهر متفاوتی داشته باشد و به صورتی خطی تنظیم گردد در این نوع از درجات بهتر است اسلایدر را زیرخط وسط قرار دهید و باید توجه داشته باشید هر چه اسلایدر را به سمت راست حرکت دهید دما بیشتر شده و هرچه ولوم به سمت چپ حرکت کند دماپایین خواهد آمد.

در یخچال های ساید بای ساید ممکن است که کنترل نماینده دما درروی درب یخچال قرار بگیرد، برای تنظیم این کنترل نماینده ضروری است که ابتدا قفل تنظیم دما را بازنموده و سپس درجه یخچال را تنظیم کنید. بسیاری از مواقع در زمان تنظیم دمای یخچال ساید بای ساید ممکن است تغییرات صورت گرفته توسط شما در نمایشگر نمایش داده نگردد و باعث نگرانی شما گردد اما این امر می تواند به دلیل زیر باشد:

  • نمایشگر یخچال شما میزان دمای فعلی درون یخچال را به شما نمایش می دهد و زمانی که میزان درجه هوای درون یخچال تغییر کند، عدد نمایشگر نیز تغییر خواهد نمود.
  • ممکن است زمانی طول بکشد تا یخچال به دمای موردنظر شما برسد به همین جهت باید بدانید اصلاً جای نگرانی نیست و زمانی که دمای یخچال به میزان مطلوب شما برسد عدد نمایشگر نیز تغییر خواهد نمود.

برای تنظیم دمای یخچال ساید بای ساید خود کافی است با فشار دکمه های مربوط به تنظیم دمای یخچال و فریزر را جداگانه فشرده و با کلید های بالا پایین دما را تغییر دهید. ممکن است زمان تنظیم درجه بعضی از یخچال ها متوجه شوید که دما برحسب سانتی گراد نوشته نشده است به طور مثال در تنظیم دمای یخچال ال جی در بعضی از مدل های فراوریشده ممکن است دما را به صورت فارنهایت مشاهده نمایید برای تبدیل این دما به سانتی گراد کافی است مطابق فرمول زیر اعداد را به سانتی گراد تبدیل نمایید:

عدد موردنظر را منهای 32 نموده و عدد به دست آمده را بر 1.8 تقسیم نمایید و عدد را برحسب سانتی گراد مشاهده نمایید.

البته توجه داشته باشید در بعضی از مدل های یخچال های ساید بای ساید دکمه ای قرار داده شده که با فشردن آن به مدت چند ثانیه می توانید واحد نمایش را از سانتی گراد به فارنهایت و از فارنهایت به سانتی گراد تغییر بدید، معمولاً این دکمه با یکی از علامت های C یا F نشان داده می گردد.

همان طور که پیش تر گفتیم، دمای یخچال در فصل گرما و سرما باید تغییر کند و ما پیشنهاد می کنیم تا در فصل گرما دمای یخچال های ساده را بر روی 4 یا 5 قرار دهید و یخچال های ساید به ای ساید خود را به صورت دمای یخچال 3 یا 4 و دمای فریزر -18 الی -20 قرار دهید.

در فصل سرما یا زمستان این تنظیمات متفاوت بوده و بهتر است دمای یخچال های ساده خود را بر روی عدد 2 یا 3 و یخچال ساید به ای ساید خود را به صورت دمای یخچال 4 یا 5 و دمای فریزر را بر روی -16 الی -19 قرار دهید تا از بهترین حالت یخچال خود نهایت لذت را ببرید.

همان طور که گفتیم بهتر است دمای یخچال خود را در فصل گرما و سرما تغییر دهید اما انجام این کار ضروری نیست و تنها باعث بهبود عملکرد دستگاه شما خواهد شد.

بسیاری علاقه دارند تا در بعضی موارد برای کسب اطمینان خاطر بیشتر، دمای یخچال را خودشان اندازه بگیرند تا متوجه شوند آیا سرمای درون یخچال به میزان مطلوب رسیده است یا خیر. برای انجام این کار روش های مختلفی وجود دارد، اما معتبرترین روش اندازه گیری به صورت زیر می باشد:

دماسنج خود را درون یک لیوان آب قرار داده و آن را در طبقه میانی یخچال خود قرار دهید، مدت 5 الی 8 ساعت آن را در یخچال قرار دهید و سپس دمای یخچال را آنالیز کنید. دماسنج را مجدداً به صورت مستقیم درون یخچال قرار دهید تا هوای درون آن اندازه گیری گردد.

به این روش می توانید دمای دقیق یخچال خود را مشاهده کنید، اما ممکن است برای شما سؤال گردد چرا اندازه گیری دقیق یخچال اهمیت دارد؟

دلیل آن همان موردی است که در ابتدای مقاله گفتیم و آن این است که تنظیم غیر درست دمای یخچال می تواند علاوه بر از بین بردن مواد غذایی و فاسدشدن آن ها، باعث بروز صدمه به سیستم فنی مانند موتور دستگاه گردد و خسارات جبران ناپذیری برای شما به همراه داشته باشد.

تنظیماتی که شما انجام دهید در حافظه دستگاه باقی می ماند و از بین نمی برد اما در زمان قطعی برق بهترین کار این است که درب های یخچال را اصلاً باز نکنید چراکه در این صورت حدود 4 ساعت مواد غذایی خنک و سالم باقی می مانند و دمای فریزی حدود 48 ساعت دمای خود را نگه می دارد.

ترموستات از اصلی ترین قطعات یخچال است که از طریق آن می توانیم دمای یخچال را تنظیم کنیم. ترموستات وظیفه کنترل دمای یخچال را دارد.

زمانی که دمای یخچال کمتر از حد تنظیم شده باشد، ترموستات آغاز به فعالیت می نماید و دما را به حد مطلوب می رساند و زمانی که به دمای مطلوب رسید سیستم قطع از مدار خارج شده تا فشار زیادی به موتور وارد نگردد. ترموستات ها از قطعات مختلفی تشکیل شده است که در ادامه بعضی از مهم ترین آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

بدنه فلزی، کنتاکت های اتصال، لوله مویی، لوله بلو و پیچ تنظیم از اصلی ترین قطعات تشکیل دهنده ترموستات است.

برای تست شرایط سلامت ترموستات دستگاه و آگاهی از این موضوع که آیا هوای محیط بر روی کارکرد دستگاه تأثیرگذار است یا خیر می توانید آزمایش زیر را انجام دهید:

برای انجام این تست باید مطمئن باشید تا دمای یخچال روی 3 تنظیم شده باشد که آموزش تنظیم درجه انواع یخچال ها را در طول این مقاله به شما آموزش دادیم. بعدازآن کافی است یک لیوان آب درون یخچال قرار دهید و آن را تنها در ردیف میانی یخچال قرار دهید.

بعد از گذشت یک شبانه روز می توانید لیوان را از یخچال خارج کنید و با یاری یک دماسنج، دمای لیوان را اندازه گیری کنید. اگر که میزان دمای لیوان بین 1 الی 5 درجه قرارگرفته بود، معنی آن را می دهد که یخچال عملکرد درستی دارد و نیازی به تغییرات و تعمیرات یخچال نیست؛ اما اگر دمای لیوان آب در این بازه قرار نداشت ضروری است که اقدام به تغییر دمای دستگاه و درنهایت تعمیر ترموستات دستگاه خود کنید.

نکات زیر به شما یاری می نماید تا دمای یخچال را کنترل کنید و از فشار واردشده به موتور کم کنید.

  • اجازه دهید هوا در یخچال جریان داشته باشد به همین منظور مواد غذایی را بافاصله از یکدیگر در یخچال قرار دهید.
  • از قرار دادن غذای گرم در یخچال اجتناب کنید زیرا این کار باعث می گردد تا دمای داخل یخچال افزایش پیدا کند و به کمپرسور و موتور دستگاه فشار زیادی وارد گردد. این افزایش فشار باعث می گردد تا علاوه برافزایش میزان برق مصرف آب نیز مصرف بالاتری داشته باشد.
  • درب یخچال را بسته نگه دارید و مانع از بازماندن بی دلیل درب یخچال شوید.
  • در حفظ بهداشت یخچال کوشا باشید تا کارایی آن افزایش چشمگیری پیدا کند.
منبع: فرادید
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1518

به "چگونه درجه دمای یخچال را تنظیم کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه درجه دمای یخچال را تنظیم کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید