کتابی برای تشریح اندیشه های فروید با فلسفه

به گزارش مجله بیزبینگ، کتاب فروید نوشته جاناتان لیر با ترجمه مجتبی جعفری و علیرضا طهماسب توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.

کتابی برای تشریح اندیشه های فروید با فلسفه

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، کتاب فروید نوشته جاناتان لیر به تازگی با ترجمه مجتبی جعفری و علیرضا طهماسب توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این کتاب سال 2015 توسط انتشارات راتلج در نیویورک منتشر شده است.

نویسنده این کتاب، بخش بزرگی از زندگی خود را به آموختن و آموزش فلسفه در دانشگاه گذرانده است. او دانش آموخته روان شناسی هم بوده و به درمان بیمارانی هم پرداخته که از پس هزینه های روان کاوی برنمی آمدند. او در این کتاب خود کوشش نموده اندیشه های فلسفی اش را با تجارب بالینی اش تلفیق کند. جاناتان لیر همان طور که خود گفته، در این کتاب زندگی نامه فروید را ننوشته و دل مشغول فراز و فرودهای زندگی او نیست. در کتابش تاریخ اندیشه و تاریخ فرهنگ هم ننوشته است.

به گفته مولف اثر، کتاب پیش رو، کند و کاوی در مفاهیم کانونی روان کاوی فروید و اهمیت ماندگارشان است و او سعی نموده در تشریح مبانی روان کاوی فروید، ساده و روشن بنویسد. او 40 سال است که مشغول آنالیز اندیشه های فروید است.

کتاب پیش رو، 7 فصل دارد که به ترتیب عبارت اند از: تاویل ناهشیار، میل جنسی، اروس و زندگی، تاویل رویا، انتقال، اصول کارکرد ذهن، ساختار روان و زایش روابط موضوعی و اخلاق و مذهب. پیش از این فصول هم درآمدی با عنوان گفت وگوی غریب درج شده است.

در بخش درآمد: گفت وگوی غریب 7 عنوان قاعده بنیادین فروید، روایتی شایسته از روان شناسی اخلاق، اخلاق ستیزی روان کاوی، صداقت، انگیزه برابری خواهی، سفر زندگی و درآمدی فلسفی بر غیرفیلسوفان آمده اند.

ترجمه فارسی این کتاب از روی ویراست دوم آن اجرا شده است. فلسفه ذهن، اراده آزاد و تعیّن گرایی، عقلانیت، ماهیت خود، ذهنیت، اخلاق و دین از جمله موضوعاتی هستند که در این کتاب به آن ها پرداخته شده و حیطه هایی از فلسفه هستند که گفته شده فروید بر آن ها تاثیر داشته است. میل جنسی، ناهشیار، رویا و نظریه انتقال هم از دیگر مسائلی هستند که فرید با آن ها درگیر بوده و جاناتان لیر در کتاب خود به اهمیت فلسفی آن ها پرداخته است.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

این همان چیزی است که در داستان فرضی ما رخ می دهد: دورا از دوران کودکی به اضطرابش با فوران خشم واکنش نشان داده است. پیامد ناگوار این شرایط عبارت است از اختلال در رشد و تحول خشم به منزله هیجانی رشدیافته. از این رو، در هجده سالگی و در واکنش به اضطراب همچنان ظرفیت هیجانی اندکی دارد. به مجرد برانگیخته شدن اضطراب، او همچنان به فوران های خشم رشدنایافته روی می آورد و بدین ترتیب، هرچند می توان گفت او به صورت آقای ک سیلی زد، چون از او خشمگین بود و او از آقای ک خشمگین بود، چون پیشنهادی بی شرمانه به او داده بود، نمی توان نتیجه گرفت که پیشنهاد آقای ک دلیل خشم دورا بوده است. بلکه پیشنهاد او سبب بروز اضطرابی تحمل ناپذیر شده که واکنشی سخت خشمگینانه را در پی داشته است. این واکنشی حیاتی است زیرا موقعیت اضطراب برانگیز را بر هم می زند و از این رو، می توان آن را نوعی دفاع به شمار آورد. اما چنین خشمی آنقدر رشدیافته نیست که به واقع ادعای موجه بودن کند. دورا ظرفیت فکری لازم را برای داشتنِ تجربه عاطفی موجه ندارد. از نظر زیستی، او هجده ساله است، پس سخت بتوان درک کرد که واکنش های خشمگینانه کودکی سه ساله را از خود بروز دهد. اما خیلی سرراست باید گفت این خانم جوان هیجانات کودکی سه ساله را دارد.

این کتاب با 414 صفحه، شمارگان هزار و 100 نسخه و قیمت 78 هزار تومان منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1229

به "کتابی برای تشریح اندیشه های فروید با فلسفه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابی برای تشریح اندیشه های فروید با فلسفه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید