آیا اپل پس از آیفون 12 شیوه نام گذاری آیفون را تغییر می دهد؟

به گزارش مجله بیزبینگ، با وجود اینکه تنها چند هفته با شروع سال 2020 فاصله داریم و آیفون 12 تیتر اصلی بسیاری از خبرهاست، اما از هم اکنون شایعات و خبرهایی از آیفون های سال 2021 به گوش می رسند. یکی از داغ ترین بحث های این روزهای دنیای گوشی های هوشمند، این است که اپل سیاست فعلی خود برای نام گذاری آیفون را تا چه زمان ادامه خواهد داد؟

آیا اپل پس از آیفون 12 شیوه نام گذاری آیفون را تغییر می دهد؟

در حال حاضر تمامی شایعات و اخبار مربوط به آیفون های 2020 از آن ها با عنوان آیفون 12 و 12 پرو (به همراه نسخه مکس) یاد می نمایند، اما دنبال کردن این شماره ها تا چه زمان ادامه خواهد یافت؟ در ادامه با پیش بینی های موجود برای شرایط خانواده آیفون های پس از آیفون 12 آشنا می شویم. اما پیش از آغاز باید اعلام کنیم که تمامی این موارد در حد حدس و گمان است و ممکن است نتیجه نهایی با این پیش بینی ها تفاوت هایی داشته باشد.

خداحافظی با سری S

نخستین پیش بینی این است که پس از معرفی آیفون 12، دیگر خانواده ای با نام آیفون 12S وجود نخواهد داشت. پس از آیفون های 7، 8 و 11؛ آیفون 12 چهارمین نسل از خانواده آیفون خواهد بود که مدل S نخواهد داشت که این مورد در تاریخ خانواده آیفون بی سابقه است. اما اگر آیفون هایی با نام 11S و 12S وجود داشته باشند، انتظار می رود پس از سال 2023 شاهد تغییر شیوه نام گذاری گوشی های اپل باشیم؛ یعنی زمانی که قرار است نام آیفون 13 به یک نام جدید تغییر کند و این دنباله از اعداد به خاتمه برسد.

نحسی عدد 13

یک دلیل دیگر که تغییر نام آیفون 13 را محتمل تر می سازد، همان افسانه قدیمی مربوط به نحس بودن عدد 13 است که حتی در قرن 21 نیز هنوز عده زیادی به این نوع خرافات اعتقاد دارند. در بسیاری از کشورها هنوز ساختمان ها طبقه 13 ندارند یا شرکت های هواپیمایی و اتوبوس رانی و امثال آن از شماره 13 برای ردیف ها و جایگاه های خود استفاده نمی نمایند، به این دلیل که مردم از قرار دریافت در محیطی که این عدد را به خود اختصاص داده است می ترسند.

بنابراین، چندان عجیب نیست که همین مسئله باعث گردد کاربران نسبت به آیفون 13 نیز بدبین شوند و از استفاده از آن اجتناب نمایند. یا حتی خود کوپرتینویی ها برای جلوگیری از شکست محصولی به این نام، پیش از معرفی به فکر انتخاب نام دیگری باشند. در این صورت، ممکن است این اولین باری نباشد که اپل به دلیل دید منفی جامعه نسبت به یک عدد، از استفاده از آن خودداری می نماید.

پس از معرفی آیفون 8 و 8 پلاس، اپل از آیفون X رونمایی کرد و آن را محصول ویژه دهمین سالگرد تولد برند آیفون معرفی کرد (در عدد نویسی رومی X با عدد 10 برابر است). اما عده ای معتقد بودند که در واقع اپل با انتخاب نام آیفون X سعی کرد از استفاده از عدد 9 خودداری کند؛ زیرا این عدد در زبان ژاپنی با کلمات رنج یا عذاب به یک شکل تلفط می گردد. از طرفی، آیفون به قدری در ژاپن محبوب است که 50 درصد از سهم بازار موبایل ژاپن را در اختیار گرفته است. بنابراین، اپل نمی خواست با استفاده از عدد 9، شانس موفقیت محصول خود در این بازار پر سود را از دست بدهد. به علاوه، آیفون در سایر نقاط دنیا نیز آن قدر محبوب است که کاربران بیشتر مشتاق مشخصات و قابلیت های جدید آن هستند و کسی به دنبال این نخواهد بود که چرا به جای عدد 9 از عدد 10 استفاده شده است.

اما اگر از جهت دیگر به این ماجرا بنگریم، اپل در امسال سیستم عامل iOS 13 را معرفی کرد که عدد 13 را در نام خود داشت. البته، هیچ گاه نام یک نسخه از سیستم عامل ها به اندازه نام دستگاه ها، آن هم نام دستگاهی به شهرت و محبوبیت آیفون، برای کاربران مهم نبوده است. همچنین، iOS 13 چیزی نبود که مردم بخواهند برای دسترسی به آن پولی بپردازند، اما اوضاع برای آیفون 13 این گونه نخواهد بود.

اعداد teen در زبان انگلیسی بسیار طولانی هستند

حتما آگاه هستید که در زبان انگلیسی پس اعداد 11 و 12 با محموعه ای از اعداد با پسوند teen روبرو می شویم که از 13 تا 19 را شامل می گردد. این اعداد نسبت به اعداد یک تا 10 و حتی نسبت به 11 و 12 تلفظ طولانی تری دارند و اگر به آن ها پسوندهایی مانند پرو و پرو مکس یا اس پرو مکس نیز اضافه شوند، تلفظ آن ها حتی طولانی تر و خسته نماینده تر هم می گردد. تصور کنید با محصولی به نام آیفون 17S پرو مکس (iPhone seventeen s pro max) روبرو هستید. شاید به همین دلیل است که شرکت هایی مانند هواوی ترجیح داده اند پس از رسیدن به عدد 10، برای نسل های بعدی محصولات خود از اعداد 20 و 30 استفاده نمایند که البته این اعداد هم در مواقعی با مشکل مشابه روبرو می شوند و پس از چند نسل به خاتمه می رسند و باید برند جدیدی جایگزین آن ها گردد.

زمان یک آغاز تازه فرا رسیده است

شاید بهترین راه برای جلوگیری از مسائل عنوان شده و همچنین، القا حس آغازی تازه و فراوری محصولی متفاوت این است که اپل شیوه نام گذاری عددی را تغییر دهد. با فرا رسیدن به سال 2021 و ورود به دهه جدید، اپل می تواند محصول جدیدی به نام آیفون 1 یا حتی ساده تر از آن آیفون را معرفی کند که برای همه قابل درک است و در عین حال، خاطره بیش از یک دهه موفقیت این برند را هم زنده نگه می دارد. همچنین، بین معرفی اولین آیفون و نسخه سال 2021 حدود 14 سال فاصله وجود خواهد داشت؛ در نتیجه ممکن نیست کاربران در تشخیص آیفون اولیه با آیفون 1 یا آیفون (محصول 2021) دچار سردرگمی شوند. برای تمایز بیشتر این محصول با نسل های قبلی و القای حس تغییر در کاربران، حذف بریدگی بالای نمایشگر (ناچ) نیز می تواند تا حد زیادی یاری نماینده باشد.

پیش از این اپل در معرفی بعضی محصولاتش، مانند آیپد یا لپ تاپ های سری مک بوک، استفاده از اعداد را کنار گذاشت و به افزودن نام سال در پرانتز بسنده کرد. اما اگر چنین اقدامی را در قابل آیفون هم انجام دهد، مشکل حتی از استفاده از اعداد teen هم پیچیده تر خواهد شد. شاید راه کار بهتر این باشد که این شرکت از پیشوند یا پسوند های جدیدی استفاده کند که در حال حاضر شزکت هایی مانند نوکیا یا شیائومی نیز از آن استفاده می نمایند. مانند پسوند های 1A یا A1 و استفاده از همان حرف X که در خانواده آیفون شناخته شده تر نیز هست؛ مانند آیفون 1X یا آیفون X1. این نوع نام گذاری هم برای اپل ساده تر است و هم تلفظ آن برای کاربران راحت تر خواهد بود.

در نهایت، تصمیم گیرنده اصلی کوپرتینویی ها هستند و ما فقط پیش بینی ها و گمان هایی را که مطرح بود در قالب یک مطلب برای شما ارائه کردیم. بنابراین، باید منتظر ماند و دید که پس از نسل بعدی گوشی های هوشمندش یا همان خانواده آیفون 12 احتمالی، اپل چه نامی را برای محصولاتش انتخاب خواهد نمود. آیا این شرکت به دنباله اعداد خود ادامه می دهد؟ و در این صورت، در یک دهه آینده باید از آیفون 22 برای شما خبر تهیه کنیم؟

دیدگاه شما درباره شیوه نام گذاری آیفون چیست و چه شیوه ای را ترجیح می دهید؟ نظرات خود را با مجله بیزبینگ مگ در میان بگذارید.

منبع: Phone Arena

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 617

به "آیا اپل پس از آیفون 12 شیوه نام گذاری آیفون را تغییر می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا اپل پس از آیفون 12 شیوه نام گذاری آیفون را تغییر می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید