استخر پرورش ماهی در ارتفاع 384 کیلومتری سطح زمین!

به گزارش مجله بیزبینگ، چهار گورخرماهی پس از نزدیک به یک ماه حضور در فضا در ایستگاه فضایی تیانگونگ چین زنده و سالم هستند؛ این چهار گورخرماهی به عنوان بخشی از آزمایش توسعه مهره داران در ریزگرانش مورد آزمایش قرار گرفته اند.

استخر پرورش ماهی در ارتفاع 384 کیلومتری سطح زمین!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، در حالی که گورخرماهی ها تا به امروز زنده مانده اند، اما نشانه هایی از گمراهی را بروز می دهند. مشاهده نمایندگان مواردی از شنا کردن وارونه، عقب و در حرکات دایره ای را گزارش نموده اند که نشان می دهد ریزگرانش بر آگاهی فضایی آنها تأثیر می گذارد.

گورخرماهی ها در 25 آوریل 2024 از عرشه Shenzhou-18 پرتاب شدند که آنها را به مدار بردند. هدف این پروژه ایجاد یک زیست بوم خودپایدار با مطالعه اثرات ریزگرانش و تابش بر رشد این گونه ها است.

به عنوان یک موضوع آزمایشی، گورخرماهی چندین مزیت دارد. چرخه کوتاه فراوری مثل و رشد و تخمک های شفاف آنها به دانشمندان اجازه می دهد تا رشد آنها را به سرعت و به طور موثر مطالعه نمایند و ترکیب ژنتیکی آنها شباهت هایی با انسان دارد و به طور بالقوه بینش های مرتبط با سلامت انسان را ارائه می دهد. ژنوم گورخرماهی به طور کامل توالی یابی شده است و به همین دلایل معمولاً در آزمایش های علمی روی زمین از گورخرماهی استفاده می گردد. تماشا این که چگونه این موجودات به خوبی مطالعه شده در چنین محیط شدیدی رفتار می نمایند، ممکن است چیزهای زیادی در خصوص زندگی و رشد مهره داران در سراسر گونه ها در حالی که در معرض گرانش میکرو قرار می گیرند، به ما بگوید.

این اولین باری نیست که ماهی ها به فضا می روند. از سال 2012، یک پروژه تحقیقاتی ژاپنی، مداکا و گورخرماهی را برای مطالعه در یک زیستگاه آبی مشابه به ایستگاه فضایی بین المللی آورد. نتایج آن مطالعات کاهش تراکم استخوان در ماهی را در عرض تنها ده روز نشان داد. فضانوردان انسانی اثرات مشابهی را در مدار تجربه می نمایند، البته نه در چنین مقیاس های زمانی سریع و می توان آن ها را تا حدودی به وسیله برنامه های ورزشی سخت کاهش داد.

ماهی های قبلی در فضا شامل یک مومیچاگ در اسکای لب 3 در سال 1973 و گورخرماهی در ایستگاه فضایی شوروی سالیوت 5 در سال 1976 بودند. انواع ماهی ها نیز در دهه 1990 به مدار شاتل های فضایی رسیدند.

سلامت و پایداری حیات حیوانات در فضا یک حوزه کلیدی تحقیقاتی برای کوشش های انسان برای پرواز فضایی است. اگر قرار است انسان ها در ماموریت های فضایی طولانی مدت، مانند مأموریت هایی که برای رسیدن به مریخ ضروری است، سفر نمایند، درک پیامدهای زیست شناختی سفر فضایی حیاتی است. این گورخرماهی ها آخرین آزمایش هایی هستند که در این حوزه تحقیقاتی اجرا شده است.

منبع: universetoday

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 خرداد 1403 بروزرسانی: 9 خرداد 1403 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2335

به "استخر پرورش ماهی در ارتفاع 384 کیلومتری سطح زمین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استخر پرورش ماهی در ارتفاع 384 کیلومتری سطح زمین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید