باورش سخت است اما این وسایل عجیب کاربرد رادار دارند!

به گزارش مجله بیزبینگ، بعضی از این دستگاه های موقعیت یاب آکوستیک کوچک و قابل حمل بودند. هر فردی حتی در حال حرکت می توانست از این دستگاه ها برای آنالیز نزدیک شدن هواپیماها استفاده کند.

باورش سخت است اما این وسایل عجیب کاربرد رادار دارند!

خبرنگاران ؛ مجله تصویری سلاح - پیش از اختراع رادار، ارتش های دنیا برای شناسایی دشمن و نظارت بر نیروهای خود به روش های ابتدایی تر دیگری متکی بودند.

در جنگ دنیای اول، هر دو طرف درگیر استفاده از هواپیما را شروع نموده بودند، اما آلمانی ها از زپلین - نوعی کشتی هوایی - نیز برای بمباران اهداف دشمن استفاده می کردند، اما در جنگ دنیای دوم بود که جنگ در آسمان ها به واقع شکل گرفت. بمباران با استفاده از هواپیما از ویژگی های کلیدی راهبردهای نظامی هم نیروهای متفقین و هم نیروهای متحدین بود.

اگر هواپیماهای دشمن شناسایی می شدند، هواپیماهای جنگنده برای مقابله با آنها به پرواز در می آمدند.

موقعیتیاب آکوستیک؛ دستگاهی برای شناسایی هواپیماها پیش از معرفی رادار

بدون رادار، دستگاه های موقعیت یاب آکوستیک از اهمیت ویژه ای برای شناسایی هواپیماهای دشمن برخوردار بودند. صدای پیشرانه هواپیما از کیلومترها دورتر قابل شنیدن بود، و بر همین اساس ساخت این دستگاه آشکارساز در دستور کار بخش پژوهش و توسعه نظامی کشورها قرار گرفته بود.

بعضی از این دستگاه های موقعیت یاب آکوستیک کوچک و قابل حمل بودند. هر فردی حتی در حال حرکت می توانست از این دستگاه ها برای آنالیز نزدیک شدن هواپیماها استفاده کند.

موقعیت یاب آکوستیک قابل حمل که به وسیله دو سرباز آلمانی پوشیده شده است. سال 1917

با این وجود، امکان تشخیص هواپیماها از فواصل دورتر، امکان واکنش و پاسخ بهتر را نیز فراهم می کرد، از این رو، دستگاه های بزرگ تر و پیچیده تر موقعیت یاب آکوستیک برای شناسایی هواپیماهای دشمن فراوری شدند.

موقعیت یاب های آکوستیک از اواسط جنگ دنیای اول تا سال های اولیه جنگ دنیای دوم برای تشخیص هواپیماها به وسیله دریافت صدای پیشرانه آنها بکار گرفته شدند.

این دستگاه به طور معمول از یک بخش شیپور مانند بزرگ که به وسیله لوله هایی به هدفون روی گوش های اپراتور متصل بود، تشکیل می شد.

موقعیت یاب آکوستیک ژاپنی در حال استفاده

استفاده از دستگاه های موقعیتیاب آکوستیک در جنگ های دنیای اول و دوم

بریتانیایی ها توجه ویژه ای به دستگاه های موقعیت یاب آکوستیک داشتند و شبکه ای گسترده از آینه های صوتی که از جنگ دنیای اول تا جنگ دنیای دوم بکار گرفته شدند را توسعه دادند.

در دهه 1930، ژاپنی ها موقعیت یاب های آکوستیک به نام توبای جنگی (War Tuba) را توسعه دادند. از این دستگاه ها طی جنگ دنیای دوم استفاده شد. اما با توسعه فناوری های هواپیما، معرفی محصولات سریع تر و استفاده گسترده تر از رادار، توباهای جنگی ژاپنی نیز منسوخ شدند.

همچون دستگاه های موقعیت یاب آکوستیک، بریتانیایی ها توجه ویژه ای به توسعه فناوری رادار داشتند. رادار ابتدا در اواسط دهه 1930 در انگلیس توسعه یافت. توسعه فناوری رادار طی این دهه در چند کشور دیگر نیز شروع شد.

سامانه موقعیت یاب آکوستیک در جنوب انگلیس. دهه 1930

در زمان شروع جنگ دنیای دوم، هم انگلیس و هم آلمان دارای سامانه های راداری ساده و اولیه بودند. با افزایش شدت جنگ و بمباران مداوم بریتانیا به وسیله آلمانی ها، نیروی هوایی پادشاهی بریتانیا استفاده از سامانه رادار به عنوان بخش مرکزی راهبرد دفاعی خود را با جدیت بیشتری دنبال کرد.

این در شرایطی بود که آلمانی ها توجه چندانی به توسعه فناوری رادار خود نداشتند، زیرا آدولف هیتلر بیشتر بر حملات تهاجمی تا اقدامات دفاعی متمرکز بود.

با توجه به افزایش سرعت هواپیماها در آن موقع، موقعیت یابی آکوستیک می توانست برای ارائه هشدار فقط چند دقیقه پیش از حمله هواپیماها کارایی داشته باشد. ایستگاه های موقعیت یاب آکوستیک بریتانیایی ها اگرچه طی جنگ دنیای دوم عملیاتی باقی ماندند، اما بیشتر به عنوان پشتیبان برای فناوری رادار عمل می کردند.

پس از سرانجام جنگ دنیای دوم و توسعه هرچه بیشتر فناوری رادار، استفاده از دستگاه های موقعیت یاب آکوستیک نیز کنار گذاشته شد.

یک جفت آمپلی فایر غول پیکر که به وسیله سرویس نیروی دریایی آمریکا برای موقعیت یابی و ارتباط با هواپیماها استفاده می شد. سال 1925

موقعیت یاب آکوستیک ساخته شده در چکسلواکی. دهه 1920

موقعیت یاب آکوستیک شخصی که به وسیله سرباز هلندی پوشیده شده است. دهه 1930

آزمایش موقعیت یاب آکوستیک شخصی در هلند که به واسطه گوشی های بزرگ تر عملکرد بهتری ارائه می کرد. دهه 1930

موقعیت یاب آکوستیک پرین ساخت فرانسه. دهه 1930

موقعیت یاب آکوستیک آلمانی در حال استفاده

بازدید امپراتور هیروهیتو از موقعیت یاب آکوستیک که به نام توبای جنگی شناخته می شد.

سامانه موقعیت یاب آکوستیک در انگلیس. دهه 1930

سامانه موقعیت یاب آکوستیک در آلمان. سال 1939

سربازان سوئدی هنگام استفاده از سامانه موقعیت یاب آکوستیک. سال 1940

منبع: عصر ایران
انتشار: 18 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1402 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2266

به "باورش سخت است اما این وسایل عجیب کاربرد رادار دارند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باورش سخت است اما این وسایل عجیب کاربرد رادار دارند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید