با میوه های مانده چه کار کنیم؟

به گزارش مجله بیزبینگ، برخی ها عادت دارند موقع خرید، مثلا حجم زیادی میوه بخرند؛ برخی ها هم به خاطر ارزانی فصلی یا دور بودن از مراکز خرید، با یک بار رفتن به میادین میوه و تره بار یا مغازه ها حجم زیادی میوه خریداری نمایند. اما این کار ممکن است سبب ماندن بخش زیادی از این مواد درون یخچال گردد و بعد از مدتی تازگی و طراوت خود را از دست بدهد. برای نگهداری میوه و

با میوه های مانده چه کار کنیم؟

با میوه های مانده چه کار کنیم؟

نویسنده:سهیلا عابدین پور

بعضی ها عادت دارند موقع خرید، مثلا حجم زیادی میوه بخرند؛ بعضی ها هم به خاطر ارزانی فصلی یا دور بودن از مراکز خرید، با یک بار رفتن به میادین میوه و تره بار یا مغازه ها حجم زیادی میوه خریداری نمایند. اما این کار ممکن است سبب ماندن بخش زیادی از این مواد درون یخچال گردد و بعد از مدتی تازگی و طراوت خود را از دست بدهد. برای نگهداری میوه و سبزی روش های زیادی وجود دارد اما در آپارتمان های کوچک امروزی که نه تراس مناسبی دارند و نه انباری خنکی، تنها یخچال را برای نگهداری میوه ها در اختیار داریم. پس باید چه کار کنیم؟

حتما دیده اید که یک سبد میوه تازه می تواند تنها با وجود یک میوه خراب و فاسد، گندیده و خراب گردد. پس بعد از خرید میوه، آنها را به دقت نگاه کنید و در صورتی که دیدید میوه ای لک دارد یا خراب است آن را از بقیه جدا کنید. موقع خرید در انتخاب میوه ها و اینکه قصد دارید چه مدت آنها را نگهدارید دقت کنید. پرتقال و نارنگی و حتی سیب را می توانید حتی تا 2 هفته در یخچال نگهداری کنید اما توجه کنید که میوه هایی مثل انگور و خیار و کیوی و موز زودتر تازگی خود را از دست داده و خراب و له می شوند. حتی اگر برایتان امکان دارد می توانید تازه به تازه میوه تهیه کنید. هنگام خرید، ترجیحا میوه هایی را انتخاب کنید که وزنشان نسبت به میزان شان سنگین تر باشد. سنگینی میوه نشانه خوبی از آبدار بودن آن است و برای فهمیدن تازه و رسیده بودن میوه توصیه می گردد آن را بو بکشید. میوه های تازه و رسیده عطر و بوی خوبی دارند اما میوه های مانده این بو را ندارند. به بافت میوه هم توجه کنید؛ مثلا وقتی به یک کیوی دست می زنید و متوجه می شوید که شل و آبکی است، معنایش این است که بیش از حد رسیده است و بهتر است از خیر خریدش بگذرید. در صورتی که اندازه زیادی میوه خریداری نموده اید و مصرف آنها مدت زیادی طول می کشد بهتر است آنها را نشویید و نشسته نگه شان دارید؛ چرا که میوه های نشسته ماندگاری بیشتری دارند.

و اما میوه های مانده

همان طور که گفتیم برترین راه برای جلوگیری از خراب و فاسد شدن میوه ها آن است که به میزان مورد احتیاج میوه بخریم اما درصورتی که باز هم میوه ها اضافه آمده و تازگی خود را از دست داده اند قبل از اینکه پوسیده وخراب شوند می توانیم با پختن یا خشک کردن آنها هم تنوعی در تغذیه ایجاد کنیم و هم از اسراف جلوگیری کنیم؛ مثلا می توانیم سیب را بعد از پوست کردن بپزیم و پوره یا کمپوت یا مربا درست کنیم. از پوست بعضی میوه ها نظیر پرتقال و لیمو هم می توانیم برای معطر کردن مرباها یا حتی بعضی از غذاها استفاده کنیم و موزهای له شده را برای درست کردن پوره و شیرموز نگه داریم.

خشک کردن به جای مانده میوه ها هم روش دیگری برای استفاده از میوه های اضافی است اما این کار مهارت بالایی لازم دارد و باید لوازم مورد احتیاج برای خشک کردن داشته باشیم. از اضافه انگور هم می توانیم برای درست کردن سرکه استفاده کنیم. برای نگهداری خیار هم می توان آن را با آب ونمک شست وبعد از خشک کردن درون ظرف فلزی قرار داد و در یخچال گذاشت. انگور را هم درون کیسه نایلونی در جای خنک می توان تا چند روز نگهداری کرد. موز را هم نباید در محلی که آفتاب و نور مستقیما به آن می تابد، گذاشت. در نور زیاد و گرما بسیاری از میکروارگانیسم ها فعال شده و سبب خرابی این میوه می شوند پس بهتر است چنین میوه هایی را در ظرفی که درب آن محکم بسته می گردد، قرار داده و در یخچال بگذاریم.

منبع:http://www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1832

به "با میوه های مانده چه کار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با میوه های مانده چه کار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید