تخته سنگ اسرارآمیزی که یک نقشۀ گنج است!، عکس

به گزارش مجله بیزبینگ، فرادید نوشت: تخته سنگ معروف به سن بلک که احتمالا حدود 4 هزار سال قدمت دارد، نخستین بار سال 1900 در منطقۀ بریتانی فرانسه کشف شد. حالا باستان شناسان تصور می نمایند این حکاکی می تواند مکان بعضی آثار باستانی شگفت انگیز را فاش کند.

تخته سنگ اسرارآمیزی که یک نقشۀ گنج است!، عکس

استان شناسانی که در حال شکار مکان های باستانی اطراف شمال غربی فرانسه بودند، از سنگی با نشانه های اسرارآمیز با قدمت 4000 سال، به عنوان یک جور نقشۀ گنج استفاده نموده اند.

این تخته سنگ معروف به سن بلک عصر برنز نخستین بار سال 1900 در بریتانی کشف شد و سپس بعد از مدت ها مفقودی، سال 2014 دوباره در سرداب یک قلعه فرانسوی پیدا شد.

سال 2021 محققان گفتند این تخته سنگ با ابعاد 5 در 6.5 فوت، قدیمی ترین نقشه منطقه ای شناخته شده در اروپا است. حالا آن ها از آن برای یافتن مکان های باستانی بیشتر استفاده می نمایند.

مکانی که سنگ سن بلک صدسال قبل در آنجا یافت شد

ایوان پیلر، استاد دانشگاه بریتانی غربی که این تخته سنگ را نقشه گنج توصیف نموده می گوید: استفاده از نقشه برای یافتن مکان های باستانی یک رویکرد عالی است. ما تا کنون هرگز اینطور کار نکردیم.

این نقشه، منطقه ای تقریباً 30 در 21 کیلومتری را معین نموده و کلمنت نیکولاس از مؤسسه تحقیقاتی CNRS معتقد است محققان باید کل این قلمرو را طبق علائم روی تخته سنگ آنالیز نمایند، کاری که به گفته او شاید 15 سال طول بکشد. این محقق، عضوی از تیمی بود که سال 2014 تخته سنگ را پیدا کردند.

این تخته سنگ نخستین بار حین حفاری در یک گورستان ماقبل تاریخ در فینیستر، در غرب بریتانی، به وسیله یک باستان شناس محلی به نام پل دو شاتلیه کشف شد.

به گفته موزه ملی باستان شناسی فرانسه، برای بیرون آوردن تخته سنگ سنگین از تپه، جایی که از آن برای تشکیل دیواره یک صندوق تدفینی بزرگ استفاده شده بود، بیش از ده کارگر احتیاج بود. این تخته سنگ از سال 1924 در مجموعه های موزه نگهداری شده است.

این باور وجود دارد که این قطعه سنگ مربوط به اوایل عصر برنز، یعنی بین سال های 1900 تا 1650 قبل از میلاد است و نقوش مکرر روی آن که با خطوطی به هم متصل شده اند، طرح یک نقشه هستند.

در مطالعه قبلی در خبرنامه انجمن ماقبل تاریخ فرانسه گفته شده بود که نشانه های روی نقشه نشان دهنده دره رودخانه اودت است و به نظر می رسد چندین خط، شبکه رودخانه های منطقه را به تصویر کشیده اند.

کارشناسان فرانسوی به همراه همکارانی از سایر مؤسسات داخلی و خارجی در حال حاضر در کوشش برای فهمیدن نقشه هستند.

این طرح نشان می دهد که تخته سنگ سن بلک نقشۀ کدام منطقه از فرانسه است

پیلر گفت: چند نماد حکاکی شده وجود داشت که بلافاصله معنایشان را فهمیدیم. به گفته پیلر، بعضی از برجستگی ها و خطوط درشت روی تخته سنگ، شبیه کوه ها و رودخانه های رودوالک، بخشی از منطقه بریتانی در حدود 500 کیلومتری غرب پاریس هستند.

محققان این تخته سنگ را اسکن کردند و آن را با نقشه های کنونی مقایسه کردند و تقریباً 80 درصد تطابق یافتند. این تخته سنگ دارای حفره های کوچکی هم هست که احتمالاً به گورتپه ها، خانه ها یا رسوبات زمین شناسی اشاره دارد.

اگر واقعاً بتوان حکاکی های روی این تخته سنگ را رمزگشایی کرد، می تواند منجر به اکتشافات بیشتری گردد، فراتر از آنچه قبلاً کشف شده است.

کلمنت نیکولاس گفته است که ما هنوز باید تمام نمادهای هندسی و افسانه های توام با آن ها را شناسایی کنیم.

باستان شناسان در حال اجرا کاوش در مکانی هستند که بیش از یک قرن پیش، این تخته سنگ آنجا کشف شد تا بتوانند زمینه سازی این کشف را بهتر انجام دهند و راهی برای تاریخ گذاری آن پیدا نمایند.

کوشش های آن ها منجر به پیدا شدن بعضی از قطعات کشف نشده قبلی از تخته سنگ شده که بعد از شکسته شدن از آن به عنوان دیوار مقبره استفاده شده است.

نیکولاس گفته است که این کشف به یک پادشاهی باستانی مربوط است که زمانی پر رونق بوده، اما هزاران سال پیش در سلسله ای از شورش ها از میان رفت و شکسته شدن این سنگ هم احتمالا در جریان همین شورش ها اتفاق افتاده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 آبان 1402 بروزرسانی: 2 آبان 1402 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2322

به "تخته سنگ اسرارآمیزی که یک نقشۀ گنج است!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخته سنگ اسرارآمیزی که یک نقشۀ گنج است!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید