جین گودال؛ زنی که در کنار شامپانزه ها زندگی کرد

به گزارش مجله بیزبینگ، وب سایت زنجفیل: احتمال اینکه کمتر کسی جین گودال را بشناسد زیاد است البته به جز کسانی که در حیطه فعالیت او کار می نمایند. اما این زن از تاثیرگذاران تاریخ علم رفتار شناسی و مردم شناسی است. حیوانات و به ویژه شامپانزه ها بسیار مدیون این زن هستند او 45 سال از عمرش را وقف فعالیت در زمینه حقوق حیوانات نموده است.

جین گودال؛ زنی که در کنار شامپانزه ها زندگی کرد

او با 45 سال زندگی در آفریقا و مشاهده رفتارهای حیوانات به کشفیاتی رسید که تا قبل از او کسی نمی دانست. کسی نمی دانست شامپازه ها گوشت می خورند و مانند انسان های اولیه از ابزار استفاده می نمایند. اگر این مطلب را از او و زندگیش آماده نموده ام تنها به این دلیل است که پشتکارش و سرسختی اش را تحسین می کنم اینکه از ابتدای کودکی بدانی چه می خواهی و تا آخرین لحظه برای رویای کودکیت کوشش کنی الحق که الگوی بزرگی است برای خیلی از ماها که مثل حزب باد مدام از این شاخه به آن شاخه زندگی می پریم.

دانستن این نکات از زندگی او برای حدلاقل زنهایی که آرزوهایشان را فراموش می نمایند درس بزرگی است این 10 مورد از او و زندگیش را بخوانید.

عروسک جوبیلی (شادی)

جیل گودال در 1934 در لندن متولد شد. از همان کودکی عاشق حیوانات بودو ساعت ها گربه ها و پرندگان را تماشا می کرد. او یک روز هدیه ای از پدرش گرفت که یک عروسک پارچه ای شامپانزه بود. او آن را جوبیلی(یعنی شادی) نامید و آن بهترین دوستش بود و تا به امروز همواره در کنارش است.

الهام

از زمان کودکی آرزو می کرد در آفریقا زندگی کند. او می خواست در جنگل های آفریقا حیوانات را از نزدیک ببیند و زندگی آنها را به چشمان خودش درک کند. او عاشق داستانهای تارزان و دکتر دولیتل بود چون به او یاری می کرد از زندگی حیوانات آفریقا در ذهنش تصوری داشته باشد.

اولین سفر به آفریقا

بعد از تمام کردن دبیرستانش او به عنوان منشی و پیش خدمت در رستوران ها کار می کرد تا پولهایش را جمع کند و به آفریقا برود. در سال 1956 او از جانب یک دوست قدیمی اش دعوت شد تا به کنیا برود و از مزرعه و خانه آنها دیدن کند. او اولین بار در سال 1957 به آفریقا رفت. با جستجو و یاری دوستان دیگرش توانست با باستان شناس و طبیعت شناش معروف آن موقع لوییس لیکی دیدار کند و توانست به عنوان منشی او با او کار کند. لوییس لیکی برای آنالیز نظریه تکامل شامپانزه ها را از نزدیک مطالعه می کرد و سه زن را استخدام کرد که رفتارهای 3 شامپانزه را مشاهده و ثبت نمایند یکی از این سه زن جین گودال بود.

آنالیز تئوری تکامل

جین در سال 1960 به تانزانیا رفت و به مطالعه شامپانزه ها پرداخت. او دو سال تمام کوشش کرد با شامپانزه هاارتباط برقرار کند و بالاخره بعد از دو سال شامپانزه ها به اجازه دادن که به 9 متری محل زندگی شان برود و غذاخوردن و رفتارهای آنها را از نزدیک ببیند بدون اینکه آنها از او بترسند و یا فرار نمایند. جین با نزدیک شدن و کسب اعتماد از جانب شامپانزه ها توانست به کشفیات مهمی از زندگی آنها برسد. اینکه شامپانزه ها گوشت می خورند و از ابزارهای اولیه استفاده می نمایند که تا به آن موقع فکر می کردند استفاده از ابزار تنها مختص به انسان است. شامپانزه های نر به طور دسته جمعی پستانداران دیگر مثل خوک وبز کوهی و پرندگان را شکار می نمایند. او همچنین کشف کرد که شامپانزه ها کاملا اجتماعی زندگی می نمایند و مناسک و مراسم اجتماعی دارند و با 20 نوع صدای مختلف که هر یک معنای خاصی می دهد با هم ارتباط برقرار می نمایند.

دانشگاه

هنگامی که جین در دانشگاه کمبریج در سال 1962ثبت نام کرد. او جزء اولین کسانی بود که در تاریخ دانشگاه کمبریج بدون مدرک لیسانس و فوق لیسانس دکترا می گرفت. در سال 1965 مدرک دکتری خود را در رشته رفتار شناسی گرفت.

نامگذاری حیوانات

جین گودال اولین دانشمندی به حساب می آمد که در تحقیقاتش روی حیوانات به جای شماره و عدد اسم می گذاشت. در مطالعات و آنالیز های متداول برای جلوگیری از ایجاد روابط احساسی با حیوانات روی آنها اسم نمی گذارند. اما جین به علت رابطه عمیقی که با شامپانزه ها برقرار نموده بود تنها کسی بود که آنها به جامعه خود راه دادند.

تاسیس موسسه مطالعات حیوانات

در سال 1977 جین موسسه جین گودال را بدون هیچ منفعت شخصی تاسیس کرد. او در این موسسه 19 گرایش مختلف ورشته جانورشناسی به مطالعه و تحقیق درباره حیات وحش آفریقا می پردازند.

کتابهای جین گودال

جین کتابهای زیادی هم برای بزرگسالان و همینطور بچه ها نوشت. شامپانزه های او که همه اشان نام داشتند به وسیله کتاب هایش معروف و بین المللی شدند.

میراث جین گودال

کارهای علمی او نقش بسیار بزرگی در مطالعات رفتار شناسی و حیات وحش داشت. فعالیت های بی دریغ او در حمایت از حیوانات در جوامع بین المللی همچنان زبان زد است. او جوایز زیادی برای 45 سال کوششش در آفریق گرفت و در سال 2002 از جانب کوفی عنان رئیس سازمان ملل آن موقع نشان صلح بین الملل را گرفت و از جانب ملکه انگلیس در سال 2003 لقب بانوی کشور انگلیس را دریافت کرد.

این زن هم مانند زنان دیگری که در تاریخ ثبت شده اند زندگی اش پر از انگیزه و امید است. او از کودکی می دانست چه می خواهد و برای آرزویش 45 سال در جنگل های آفریقا سپری کرد و با عشقش به طبیعت و حیوانات خودش را در دنیا ماندگار کرد.

منبع: برترین ها
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 223

به "جین گودال؛ زنی که در کنار شامپانزه ها زندگی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جین گودال؛ زنی که در کنار شامپانزه ها زندگی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید