خلیل ثقفی؛ اولین دانش آموخته پزشکی در ایران

به گزارش مجله بیزبینگ، 34 ساله بود که سرانجام پس از دریافت لقب اعلم الدوله شاه به او اجازه داد. پس از چهار سال تحصیل در پاریس، از حکومت فرانسه نشان علمی و شوالیه دریافت کرد و در شورای بین المللی بهداشت نماینده شد.

خلیل ثقفی؛ اولین دانش آموخته پزشکی در ایران

10 آذر 1241: 158 سال پیش در چنین روزی خلیل ثقفی در تهران زاده شد. او در امضای فرمان مشروطیت توسط مظفرالدین شاه نقش موثری داشت. پدر خلیل ثقفی پزشک دربار بود.

نخست نزد پدر و آموزگاران سرخانه ادبیات، فرانسه و پزشکی آموخت و سپس این رشته ها را در دارالفنون تکمیل کرد و از آنجا نشان زرین علمی و خلیفه گری گرفت و در همان مدرسه به تدریس جغرافیا و فرانسه پرداخت.

25 ساله بود که به عنوان پزشک رسمی در وزارت امور خارجه کار کرد و 27 ساله بود که آموزگار پزشکی مدرسه نظامی ناصری شد و به دربار راه یافت.

او سال ها می کوشید برای تکمیل پزشکی به اروپا برود و برای این کار خواهر شاه را میانجی کرد، چون باید شاه شخصا اجازه این کار را میداد: برای کسب اجازه عریضه ای نوشتم و تقدیم کردم. در حاشیه عریضه دست خط صادر شد که لازم نیست، اسباب فساد اخلاق است.

34 ساله بود که سرانجام پس از دریافت لقب اعلم الدوله شاه به او اجازه داد. پس از چهار سال تحصیل در پاریس، از حکومت فرانسه نشان علمی و شوالیه دریافت کرد و در شورای بین المللی بهداشت نماینده شد.

40 ساله بود که به ایران بازگشت و پزشک ویژه مظفرالدین شاه شد.

شاه به او و کارش بسیار باور و علاقه داشت، فقط می پرسید چرا او دخترش را به مدرسه آمریکایی سپرده است: قبله عالم، هنوز برای دختر های ما مدرسه درست نکرده اند. هر وقت ساخته شد، من دخترم را از مدرسه آمریکایی بیرون می آورم و به مدرسه دولتی می گذارم.

او شاه را به مشروطه و نه مشروعه که روحانیان می خواستند توجه داد: چون مظفرالدین شاه در مورد فرمان مشروطیت اندکی وسوسه و دغدغه خاطر داشت، با تشریح مزایای مجلس و خلاصی وی از زیر بار مسؤولیت و همچنین تأثیری که صدور فرمان در جلب ملت و متحصنین دارد، پیروز شدم شاه را راضی نمایم.

او مدتی سرپرستی کل معارف و تعلیمات عمومی وزارت معارف، و چندی ریاست مجلس حفظ الصحه و بلدیه تهران را بر عهده داشت.

افزون بر این واژه نامه های فارسی به فرانسوی، پزشکی، اخلاق و علوم تربیتی، فلسفه، شیمی و ریاضیات را نگاشته و چند ترجمه از فرانسه به فارسی و از فارسی به فرانسوی دارد. خلیل ثقفی در 82 سالگی در زادگاهش درگذشت. پیکر او هم اکنون در کاخ صاحبقرانیه در معرض دید همگان است.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1388

به "خلیل ثقفی؛ اولین دانش آموخته پزشکی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلیل ثقفی؛ اولین دانش آموخته پزشکی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید