در جستجوی آرامش؛ نگاهی به بازی های دنج

به گزارش مجله بیزبینگ، گیمینگ آرامش بخش یا دنج برای هرکس معنای متفاوتی دارد. برای عده ای به معنای خلق فایل های ذخیره ماندگار است که چند نسل از بازی های سیمز را در برمی گیرد، برای عده ای دیگر نظارت و مراقبت از یک مزرعه یا شهر پر رونق در بازی هایی مثل Stardew Valley و Animal Crossing و برای گروهی دیگر به معنای قراردادن آیتم ها در جای درستشان با یک کلیک مثل A Little to the Left است. هرطور که بخواهید وقت گیمینگ آرامش بخش خود را سپری کنید یک چیز همواره واقعیت دارد: بازی های دنج در جهانی که روزبه روز سرسام آورتر از قبل می گردد واحه ای امن را در اختیارمان می گذارند و به ما فرصت فرار به محیط های سرسبز را می دهند تا در آنجا به موسیقی آرامش بخش گوش فرادهیم و از گیم پلی فاقد استرس لذت ببریم. اما بازی های دنج از کجا سروکله شان پیدا شد؟ چرا فقط این بازی ها برای اذهان پرمشغلهٔ ما مثل مسکن هستند و چطور می گردد وارد این جهان شد؟

در جستجوی آرامش؛ نگاهی به بازی های دنج

نشستن و فکرکردن به این سؤال ها خیلی آرامش بخش نیست پس برای راحت کردن خیالمان، جس راتلند از Auroch Digital میخواهد به تاریخ و سرگذشت بازی های دنج، آیندهٔ این بازی ها و چطور جویندگان آرامش می توانند به آنچه می خواهند برسند بپردازد. بازی های دنج معمولاً ویژگی های به خصوصی دارند که شامل گیم پلی رضایت بخش، طیف رنگ های مکمل و موسیقی هشیار دارند. در Brewmaster: Beer Brewing Simulator بازیکنان می توانند نوشیدنی های خود را در یک محیط دنج، دلپذیر و آرام خلق نمایند.

بازی های دنج چه هستند؟

از اواخر دهه نود میلادی، بازی های دنج در میان مردم به محبوبیت بیشتری دست پیدا نموده اند. از طرف دیگر این ژانر هیچ قانونی مبنی بر اینکه چه بازی را می گردد دنج قلمداد کرد مشخص نشده است به همین خاطر تاریخ دقیق رسمی برای آغاز بازی های دنج وجود ندارد هرچند باور بیشتریت بر این است که بازی هایی مثل Harvest Moon در سال 1996 و The Sims در سال 2000 راه را برای این عرصه باز کردند که بعداً به وسیله بازی های محبوبی مثل Animal Crossing در سال 2001 تقویت شد و با آغاز همه گیری باری دیگر موردتوجه مردم نهاده شد که سعی داشتند به هر طریقی خودشان را از چرخه اخبار ناگوار رهایی بخشند.

گیمینگ آرامش بخش برای هرکس فرق دارد اما معمولاً ویژگی های رایجی برای در یک بازی باید وجود داشته باشد تا بتوان آن را دنج قلمداد کرد. این ویژگی ها شامل:

گیم پلی رضایت بخش اما نه خیلی چالش برانگیز: پیداکردن فسیل، درست کردن نوشیدنی، مرتب کردن، تمیزکردن، پخت وپز، شستشو، مراقبت از حیوانات و… بازی های دنج می توانند شامل طیف وسیعی از فعالیت ها شوند و بی شک برای افراد مختلف فعالیت های گوناگونی وجود دارد تا از انجامشان لذت ببرند. معمولاً این فعالیت ها نیازمند اعمال ساده از جانب بازیکن هستند که به سرعت پاداش کار خود را دریافت می نمایند. این پاداش اغلب با پیغام های تشویق نماینده، صداهای گوش نواز یا سیستم امتیاز همراه است.

رنگ های مکمل: بازی های دنج یا مملو از رنگ های روشن و صدفی هستند که القانماینده حس شادی و انرژی مثبت در بازیکن می شوند مثل رنگ های صورتی صدفی، زرد روشن و فیروزه ای و یا از رنگ های گرم تشکیل شده اند که یادآور گرمای رنگ های پاییزی مثل نارنجی تیره، سبز زمردی و طیف رنگ های قهوه ای است.

موسیقی هشیار: به طورکلی بازی های دنج از موسیقی استفاده می نمایند که دارای یک ریتم وزن تکراری و ریتمی که می گردد آن را به سادگی دنبال کرد هستند. این نوع موسیقی می تواند باعث بهبود تمرکز، احساسات و تقویت دیگر فعالیت های فکری گردد. اگر تابه حال برای اینکه بتوانید بر روی کارتان توجه و تمرکز کنید به موسیقی lo-fi گوش نموده اید دقیقاً به همین خاطر است.

بازی های دنج به ما این فرصت را می دهند که به سرعت به خاطر کاری که انجام می دهیم مورد تشویق قرار بگیریم و پاداش بگیریم که بیشتر اوقات این پاداش در قالب یک صدای کوتاه یا مدالی بصری به ما داده می گردد. در بازی In A Little to the Left بازیکنان می توانند آیتم ها را به صورت جعبه ای مرتب نمایند و یا آنها را بر اساس سایز و شکل کنار هم قرار دهند و برای کوشش هایشان جایزه بگیرند.

چرا بازی های دنج برای فکرمان خوب است؟

به عبارت ساده تر، بازی های دنج ماشین های دوپامین هستند. درجه سختی بیشتر اوقات پایین است و آنچه از بازیکنان خواسته می گردد زیاد چالش برانگیز نیز نیست ولی جایزه و پاداش همیشه فراوان است. یک ماهی جالب را بگیر و با صدایی مثل هورا به خاطر کاری که انجام دادی تشویق بشو. یک کتاب را برای یادگرفتن مهارتی تازه مطالعه کن و صدای هیاهوی شادی را خواهی شنید. بازی های دنج با ماشین های جایزه دهندهٔ فوری پر شده اند تا فکر ما را ارضا نمایند. وقتی دچار استرس هستیم سطح کلسترول در بدنمان بالاتر است که می تواند اثرات مخرب بر روی سلامت فکری و جسمی بگذارد و باعث ایجاد حس خستگی، اضطراب و حتی بی خوابی گردد. بازی های دنج به گونه ای طراحی شده اند تا کاهش دهنده استرس باشند و هر قابلیت در درون آنها طوری طراحی شده تا ضربان قلب را کاهش داده و در سیستم عصبی را متعادل کند از جلوه های بصری و موسیقی گرفته تا شکل و گیم پلی همگی با این هدف ساخته و تعبیه شده اند. در ادامه به روان شناسی بازی های دنج می پردازیم:

طراحی هنری بازی دنج: روان شناسی رنگ ها شگفت انگیز است و هر رنگ می تواند بر روی حسی که به ما دست می دهد تأثیر بگذارد. در بازی های دنج رنگ های مورداستفاده نهاده شده بیشتر رنگ های ملایم هستند. در Brewmaster رنگ های پاییزی مورداستفاده نهاده شده اند که بازیکن با مشاهده آنها احساس امنیت و راحتی می نماید و رنگ ها کنتراست بالایی دارند تا عناصر بازی به وضوح دیده شوند و بازیکنان با هر اندازه دید بتوانند از بازی لذت ببرند. از طرف دیگر در ماجراجویی آبی Loddlenaut همه چیز پیرامون آب جریان دارد و بازی از رنگ های شفاف اقیانوسی مثل آبی روشن، نارنجی درخشان و صورتی استفاده می نماید تا محیطی شاد و دلپذیر برای بازیکنان خلق کند. علاوه بر این در بازی های دنج از تئوری اشکال به کرات استفاده می گردد و شما می توانید اشکال مدور فراوانی را در این دست بازی های ببینید که به فکر نشان می دهد در محیطی امن و محبت آمیز عاری از هر گونه خطر واقع شده است. در Loddlenaut بازیکنان می توانند اقیانوس را تمییز نمایند و موجودات بیگانه سمندر مانندی جمع نمایند. این موجودات با رنگ های شادشان در تضاد با محیط های زیرآبی بازیکنان را به گشت وگذار ترغیب می نمایند. البته بامزه بودن این موجودات به ترغیب شما در گردآوری شان یاری شایانی می نماید.

طراحی صدای بازی دنج: شواهد و مدارک زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه موسیقی تکراری اثر آرامش بخش بر روی فکر دارد زیرا این ریتم ها با طیف فرکانس های نوسانی که فکر در آن فعالیت می نمایند تطابق دارد. بازی های دنج از این موضوع مطلع اند و به همین خاطر است که طراحان صدا لوپ موسیقی برای بازی هایشان فراوری می نمایند تا در زمینه بازی تکرار گردد. این موسیقی همیشه به صورت نامحسوس و آرام در پیش زمینه بازی شنیده می گردد. موسیقی قدرت آن را دارد که تجربیات فرد را تحت تأثیر خود قرار دهد پس در بازی های دنج شما همیشه موسیقی های با نت های ملایم و تنظیم آرام خواهید داشت که با گام های ماژور پر شده اند تا تجربه ای روحیه بخش را ایجاد نمایند. آنچه که دربارهٔ این ژانر از موسیقی خوب است این است که می گردد آن را تغییر داد تا با سبک بازی مطابقت پیدا کند و درعین حال به بازیکن آرامش بدهد. البته این فقط محدود به موسیقی بازی نیست هر ساند افکت در یک بازی دنج بادقت طراحی شده تا با شفافیت هرچه تمام تر پخش گردد اما نه به شکلی که حواس شما را از گیم پلی پرت کند.

خلاقیت در بازی های دنج: وقتی صحبت از بازی های دنج است بازیکن همیشه در کنترل کامل واقع شده است. معمولاً بازی های دنج یک راه برای انجام در مقابل بازیکن قرار نمی دهند همین رویکرد آنها را برای سبک های بازی، سطوح مهارت و قابلیت فراوانی انعطاف پذیر می نماید. به عنوان مثال Animal Crossing را در نظر بگیرید. اگر بخواهید کافی شاپ Brewster را باز کنید باید مأموریتی را کامل کنید اما اگر بخواهید ماهیگیری کنید یا به شکار حشرات بروید هیچ عواقبی برای شما در پی نخواهد داشت. به طور مشابه در A Little to the Left بازیکنان تشویق می شوند تا شیوهٔ مرتب کردن خود را انتخاب نمایند و طبیعی است که یک راه چاره سه ستاره ای برای هر پازل وجود دارد اما اگر با این روش موافق نیستید می توانید به شیوه خودتان همه چیز را مرتب کنید و مسئله ای پیش نمی آید. هدف در این بازی ها ایجاد گزینه هایی است که با سبک های متفاوت گیم پلی همخوانی پیدا نمایند. من دوست دارم هرازچندگاهی به سراغ بخش Build Mode در بازی سیمز بروم و خانه هایی با دقیق ترین جزئیات بسازم اما گاهی اوقات فقط می خواهم وقتم را در Live Mode سپری کنم و بگذارم شخصیت هایم همه کارها را انجام دهند و نیازی نباشد خلاقیتی به خرج دهم.

راه یافتن بازی های دنج به زندگی روزمره

در سال های اخیر بازی های دنج فضای قابل توجهی از رسانه ها را اشغال نموده و به بخشی از جو فکری و فرهنگی مردم تبدیل شده است. از دکوراسیون تا موسیقی و روتین های روزانه این ژانر از بازی ها به تدریج در حال تبدیل شدن به یک سبک زندگی است. در حقیقت به نظر می رسد مردم سعی دارند ماجراجویی دنج و آرامش بخش خودشان را در دنیای واقعی و در خانه های خود تکرار نمایند. با آنالیز هشتگ #CozyDeskSetup در برنامه های اجتماعی مثل تیک تاک می بینیم که این اندازه از مارس 2023 دو برابر شده است و محتویات بیشتری در این رابطه فراوری شده و به وسیله طیف مخاطب وسیع تری مشاهده می گردد. در ژانویه 2024 آمار بازدید از این ویدیوها حدود 190 میلیون است. این اندازه در سه ماههٔ اول سال گذشته 87 میلیون بود. آیتم های دکوراسیون دنج محبوب شامل نورپرداژی آرامش بخش، مبلمان با رنگ های ملایم و خنثی و البته محصولات مختلف از فرنچایزهای برتر فروشندهٔ محصولات دنج.

در سال 2023 فرنچایز سیمز برای اولین بار خط رسمی کالا و محصولاتش را به راه انداخت که با بازخورد فوق العاده مثبتی رو به رو شد و تمامی آیتم های موجود در کمتر از یک روز به فروش رفت. Animal Crossing که دیگر مجبور به فروش محصولاتش به وسیله یک وبسایت نبود تا به امروز با تعدادی از برندهای معروف از جمله Puma، Build-a-Bear و LEGO همکاری نموده است.

آینده بازی های دنج

با هر نسل تازه کنسول های بازی فرصت های تازه ای برای بازی های دنج به وجود می آید. در Auroch ما ترکیبی از ژانرهای مختلف را در آثار خود دارید و هر یک بر اساس ژانرشان عملکرد متفاوتی بر روی پلتفرم های مختلف دارند. ما می دانیم بازی هایی که دنج تلقی می شوند مثل Brewmaster بیشتر بر روی کنسول های دستی مثل نینتندو سوئیچ طرف دار دارند درحالی که دیگر عناوینی که حاوی عناصر مبارزه ای هستند بر روی رایانه شخصی محبوبیت دارند. در سال گذشته پلی استیشن PlayStation Portal را معرفی کرد یک کنسول دستی که می تواند آرشیو بازی های پلی استیشن را قابل حمل کند. این کنسول به همراه انتظارها برای عرضهٔ کنسول جایگزین نینتندو سوئیچ بی شک باعث رشد و شکوفایی هرچه بیشتر بازی های دنج خواهد شد. علاوه بر این ما می دانیم که گیمینگ آرامش بخش و دنج با اختلاف زیاد دسترسی پذیرترین ژانر برای افرادی است که خودشان را گیمر نمی دانند و این بازی ها نیز دسترسی پذیرترین عناوین برای سازندگان مستقل با تیم های کوچک هستند به این معنی که هم جامعه بازیکنان تازه و هم نسل بعدی سازندگان بازی ها در جایی قرار دارند که می توانند این ژانر را مورد تفحص قرار داده و در کنار هم دیگر علاقه شان به این بازی ها را پرورش دهند.

برترین بازی های دنج

آیا در پی بازی دنج دیگری هستید تا بتوانید خودتان را دنیای پاستلی و آرامش بخش آن غرق کنید؟ در ادامه می توانید برترین بازی های دنج از نظر من را مطالعه کنید.

  • I Was a Teenage Exocolonist: اثری دیگر از سازنده Northway Game این بازی یک نقش آفرینی داستانی است که شما سال های نوجوانی خود را بر روی یک سیاره بیگانه سپری می کنید.
  • Coffee Talk: ساختهٔ Toge Productions، بازی Coffee Talk به شما اجازه می دهد خودتان را در داستان زندگی ساکنین سیاتل غرق کنید و به مشکلاتشان گوش داده و به آنها با دادن یک فنجان قهوه یاری کنید.
  • Citizen Sleeper: عنوان ساخته شده به وسیله Jump Over the Age، بازی Citizen Sleepe به شما اجازه می دهد کنترل زندگی یک کارگر فراری را در اختیار بگیرید. شما می توانید در ایستگاه بگردید، دوستانتان را انتخاب کنید، از گذشته تان فرار کنید و آینده تان را تغییر دهید.
  • Brewmaster: ساختهٔ Auroch Digital، بازی Brewmaster یک شبیه ساز ساخت نوشیدنی خانگی است که در آن می توانید نوشیدنی های موردعلاقه خود را خلق کنید، محیط کارتان را شخصی سازی کنید و مهارتتان را بالا ببرید.
  • A Little to the Left: اثر سازنده Max Inferno این پازل مرتب کردن آیتم ها به شما اجازه می دهد وسایل خانه را مرتب کنید و به اشکال رضایت بخشی سازمان دهید فقط مواظب گربهٔ دردسرساز باشید.
  • Stardew Valley: عنوانی کلاسیک در ژانر بازی های دنج، این بازی ساختهٔ ConcernedApe هرچه که بخواهید در خود دارد از مزرعه، و معدن گرفته تا مراقبت از حیوانات دوست داشتنی و گشت وگذار در روستاها. در هشت سالی که از عرضهٔ بازی می گذرد Stardew Valley به محبوبیت هرچه بیشتر میان بازیکنان رسیده و اخیراً اعلام شد که به فروش خیره نماینده سی میلیونی دست یافته است.

منبع: gamedeveloper

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1403 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2333

به "در جستجوی آرامش؛ نگاهی به بازی های دنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در جستجوی آرامش؛ نگاهی به بازی های دنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید