دلقک خردمند نوبلی ایتالیا درگذشت

به گزارش مجله بیزبینگ، داریو فو، نویسنده و نمایشنامه نویس ایتالیایی برنده جایزه نوبل ادبیات، با زندگی وداع گفت.

دلقک خردمند نوبلی ایتالیا درگذشت

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه مجله بیزبینگ مجله بیزبینگ پویا، او پس از مدتها تحمل بیماری ای ریوی خاتمه با زندگی وداع گفت. به گزارش رسانه های ایتالیایی، داریو فو روز گذشته چهارشنبه (12 اکتبر ، 21 مهر) در سن 90 سالگی در یک بیمارستان در میلان درگذشت.

رسانه های آلمان از او به عنوان انسانی مسحورکننده، دلقکی خردمند و سیاست پیشه ای یکدنده نام می برند. او در طول زندگی هنریش هم پاپ، رهبر کاتولیک های دنیا و هم کمونیستها را علیه خود برانگیخت. فو چند بار پس از اجرای برنامه بر صحنه تئاتر بازداشت شده بود.

داریو فو در سال 1926 در دهکده سن جانو از توابع وارزه ایتالیا در خانواده ای با گرایش ضدفاشیستی به دنیا آمد. پدرش کارمند راه آهن بود و به همین سبب بیشتر دوران کودکیش در سفر گذشت. او داستانگویی را از پدربزرگ خود آموخت که برای جلب نظر مردم شهر به نقل داستان می پرداخت.

فو در 1940 در آموزشگاه هنرهای زیبای بررا (Brera) مشغول تحصیل شد. پس از جنگ، در دانشکده معماری پلی تکنیک میلان ثبت نام کرد؛ اما دانشگاه را نیمه تمام گذاشت. داریوی جوان توانست با برشت، مایاکوفسکی و لورکا آشنا گردد. وی در سال 1952 و با نوشتن مونولوگهایی برای رادیو، همکاریش را با رادیو و تلویزیون دولتی ایتالیا RAI شروع کرد.

این نویسنده و کارگردان شهیر ایتالیایی در سال 1954 با فرانکا رامه - بازیگر اصلی آثارش- ازدواج کرد و پنج سال بعد کمپانی فو - رامه را تأسیس کرد. فو در این دوره با نمایشنامه های سیاسی نقد اجتماعی، قهرمانان نادرست، بوروکراسی دولتی و امپریالیسم آمریکایی را هدف قرار داد.

در سال1962 به دعوت مدیر تلویزیون ایتالیا نویسندگی و کارگردانی یک شو تلویزیونی را بر عهده گرفت اما تعدادی از نوشته ها به دلیل داشتن محتوای سیاسی، دچار سانسور شدید شدند. داریو فو و همسرش به عنوان اعتراض، برنامه را ترک کردند و کناره گیری آنها از رادیو و تلویزیون تا 15سال بعد ادامه پیدا کرد. در فاصله این سال ها داریو فو بیشتر به کارگردانی آثار نمایشی پرداخت.

داریو فو در 1997 جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد. در ستایش نامه ای که هیئت اعطاکننده نوبل در این رابطه منتشر کرد، آمده بود: داریو فو نمایشنامه نویسی است که در ادامه راه دلقکهای دوران قرون وسطی، به قدرت انتقاد می نماید و به شأن انسانی رنج دیدگان و ضعیفان احترام می گذارد.

فو همیشه یکی از محبوب ترین نویسندگان تئاتر ایران بوده است که همیشه آثارش در تالارهای مختلف ایران روی صحنه رفته است. مرگ تصادفی یک آنارشیست را باید یکی از محبوب ترین متون این نویسنده نوبلی ایتالیایی در ایران دانست که اجرای عمومی آن توسط گروههای مختلف تئاتر روی صحنه رفته است.

منبع: تسنیم
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 630

به "دلقک خردمند نوبلی ایتالیا درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلقک خردمند نوبلی ایتالیا درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید