زنگ هشدار قطعی آب بیخ گوش تهرانی ها، مرکز به شرایط قرمز نزدیک شد

به گزارش مجله بیزبینگ، خبرنگاران : مدیرعامل آبفای تهران با تاکید بر اینکه هنوز به شرایط قرمز نرسیده ایم اما زنگ هشدار برای تهران به صدا درآمده است، گفت: مصرف آب شرب تهران 3 میلیون و 680 هزار متر مکعب مصرف بالاتر رفته است.

زنگ هشدار قطعی آب بیخ گوش تهرانی ها، مرکز به شرایط قرمز نزدیک شد

به گزارش خبرنگاران ، محمدرضا بختیاری در گفت وگو با ایلنا، با بیان اینکه اکنون تهران از شرایط سبز خارج و به شرایط نارنجی رسیده است، گفت: سال جاری بارندگی در تهران و کل کشور نامناسب بود، بر خلاف اینکه سال قبل برترین شرایط بارندگی را در 50 سال اخیر داشتیم، سال جاری بدترین شرایط را طی نیم قرن اخیر داریم، بنابراین در دو سال متوالی تنوع آب و هوایی بسیار شدیدی را تجربه کردیم.

35 درصد کاهش بارندگی

وی با بیان اینکه سال جاری بدون استثناء در کل کشور حتی در استان های شمالی بارندگی کاهش یافته است، اضافه کرد: مقدار بارندگی در تهران تابحال حدود 290 میلی متر بوده در حالی که این رقم در سال گذشته 440 میلی متر بوده است، یعنی نسبت به سال قبل 35 درصد کاهش بارندگی داشته ایم.

350 میلیون متر مکعب کسری مخزن داریم

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران توضیح داد: در حال حاضر مقدار موجودی مخازن سدها حدود 790 میلیون متر مکعب است در حالی که سال قبل در همین زمان یک میلیارد و 140 میلیون متر مکعب بوده است یعنی 350 میلیون متر مکعب کسری مخازن داریم.

مصرف آب شرب تهران 3،680،000 متر مکعب افزایش یافت

وی با تاکید بر اینکه هنوز به شرایط قرمز نرسیده ایم اما زنگ هشدار برای تهران به صدا درآمده است، اعلام نمود: طبیعتا مصرف بالا است یکی از علل هم بحث کرونا و شدت گرما نسبت به سال قبل است. البته سال جاری مقدار مصرف نسبت به سال قبل افزایش چشمگیری نداشته ولی واقعیت این است که مصرف بالا است، مصرف آب شرب تهران 3 میلیون و 680 هزار متر مکعب مصرف بالاتر رفته است.

آب پرمصرف ها قطع می گردد

بختیاری گفت: فعلا برنامه این است که به مشترکین پرمصرف خانگی و غیرخانگی هشدار می دهیم، رفتار مصرف در یک دوره 2 تا 3 هفته ای رصد می گردد چنانچه بیش از دو برابر میانگین مصرف داشته باشند اخطار دریافت می نمایند و اگر در مقدار مصرف تغییری اعمال ننمایند اخطار دریافت می نمایند و آب مشترکین به طور موقت قطع می گردد.

یک ساعت هم قطعی نداشتیم

وی با بیان اینکه 84 درصد مصرف آب شرب تهران در بخش خانگی است، اضافه کرد: تهران سال جاری نسبت به بقیه منطقه ها کشور شرایط خوبی دارد، عمدتا در استان تهران یک ساعت قطعی آب نداشتیم، پارسال هم زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد ما با 12 درصد افزایش مصرف روبرو شدیم اما یک ساعت هم قطع اعمال نشد. اما باید در نظر داشته باشیم منابع آب تهران محدود است و لایزال نیست، فقط 5 سد برای تامین آب شرب تهران داریم، از هر جایی که توانستیم آب وارد نموده ایم و منبع تازهی هم نداریم، بنابراین باید با مدیریت، مصرف را کنترل کنیم.

تهران بیمه شد

مدیر عامل آبفای تهران در ادامه گفت: البته دو اتفاق تهران را بیمه کرد یکی مدول دوم تصفیه خانه هفتم تهران که اواخر سال 98 وارد مدار شد؛ دیگری تصفیه خانه ششم بود که پارسال به یاری تهران آمد. ما هم اکنون 1000 لیتر بر ثانیه از تصفیه خانه ششم آب وارد می کنیم همین باعث شد که کسری تهران را جبران کنیم و دنبال این هستیم که ظرفیت تصفیه خانه را به 2500 لیتر بر ثانیه برسانیم.

وی با بیان اینکه برنامه های سازه ای داریم اما امکان احداث سد و یا تامین آب تازه را نداریم، تاکید نمود: باید پروژه های افزایش ظرفیت تصفیه خانه ها باضافه مدیریت مصرف را اعمال کنیم، در این صورت سال ها در تهران مسئله ای نخواهیم داشت.

شرایط آب های زیرزمینی چگونه است؟

بختیاری درباره استفاده از منابع آب زیرزمینی توضیح داد: در تهران حدود 1500حلقه آب شرب داریم که 600 حلقه در شهر تهران و مابقی در سایر شهرستان های استان قرار دارند، به مقداری که از آب سطحی برداشت می کنیم برداشت از آب زیرزمینی کاهش پیدا می نماید، سال گذشته شرایط بارندگی خوب بود بنابراین 82 درصد از منابع آب سطحی استفاده کردیم که باعث شد برداشت از آب های زیرزمینی به 18 درصد برسد و بسیاری از چاه ها خاموش و کیفیت هم بالاتر رفت. در هر حال هر قدر از آب سطحی استفاده کنیم به نفع سفره های زیرزمینی کار نموده ایم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1734

به "زنگ هشدار قطعی آب بیخ گوش تهرانی ها، مرکز به شرایط قرمز نزدیک شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ هشدار قطعی آب بیخ گوش تهرانی ها، مرکز به شرایط قرمز نزدیک شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید