ساخت عابربانک ضدکرونا توسط مخترع ایرانی

به گزارش مجله بیزبینگ، یک مخترع و کارآفرین ایرانی در شهر زوریخ سوئیس، پیروز به اختراع دستگاه های ای. تی. ام ATM و پول شمار با قابلیت ضدعفونی و ویروس کشی کرونا در اسکانس ها و سکه با استفاده از اشعه UV شده است.

ساخت عابربانک ضدکرونا توسط مخترع ایرانی

به گزارش ایرنا، پیمان سرحدی اظهارکرد: سه نمونه اولیه از این دستگاه، طراحی و ساخته شده است و طراحی صنعتی این دستگاه ها با قابلیت این که افراد بتوانند اسکانس های خود را وارد دستگاه نموده و ضدعفونی نمایند؛ نیز صورت گرفته است.

وی می گوید: بعضی شرکت های اروپایی در حال مذاکره با او به منظور فراوری انبوه این دستگاه ها در کشور های سوئیس و آلمان هستند.

سرحدی که بیش از 50 اختراع را در کارنامه کاری خود دارد در این خصوص اظهارکرد: این دستگاه ها با استفاده از اشعه ماوراء بنفش جزء، که پرتو های غیریونساز است و به دلیل خاصیت قطع انتقال عفونت از هوا، در کنترل فیزیکی میکروارگانیسم ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ ساخته شده است.

وی اضافه کرد: اثر میکروب کشی اشعه ماوراء بنفش، به مدت زمان در معرض بودن، دوز اشعه و همچنین مسافت بستگی دارد؛ بعضی آندوسپور های باکتریایی در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش مقاوم هستند و علت آن موادی است که در پوشش اسپور آن ها وجود داشته و سبب جذب اشعه می شوند.

سرحدی که جز 10 مخترع برتر دنیا از نگاه نشریه تایمز آمریکا در سال 2011 می باشد، ادامه داد:، اما در این اختراع، با ایجاد شیوه جدید از تابش، فاصله و اندازه، دکتر پیمان سرحدی مخترع ایرانی پیروز شده است بدون کاهش سرعت دستگاه های پول شمار و خودپرداز، هم زمان با شمارش اسکناس آن ها را کاملا ضدعفونی کند و آسیبی نیز به الیاف اسکناس ها وارد نگردد.

به گفته وی، طی چندین سال گذشته پژوهشگران بار ها گفتند که یکی از شیوه های انتقال ویروس ها و میکروب ها لمس اسکناس ها، سکه ها و حتی کارت های بانکی آلوده است که این موضوع، با شیوع ویروس کرونا شکل جدی تری به خود گرفت و حتی سازمان بهداشت دنیای نیز بار ها گفت یکی از راه های سریع انتقال ویروس کرونا استفاده از اسکناس و سکه است، بیش از 340 میلیون نفر، فقط در سراسر قاره اروپا برای تبادل های اقتصادی از یورو استفاده می نمایند.

سرحدی با بیان اینکه، طبق اعلام بانک مرکزی اروپا استفاده از پول نقد، روش غالب در پرداخت ها در منطقه پولی یورو است به طوری که سه چهارم معاملات از این طریق انجام می گردد، گفت:استفاده از پول نقد همچنان در کشور های عظیمی مانند آلمان، ایتالیا و اسپانیا بسیار محبوب است. این آمار در سایر نقاط دنیا حتی بیشتر هم هست و هنوز خرید نقدی روشی محبوب برای بسیاری از پرداخت هاست.

وی اظهارکرد: یکی از نقاطی که در بازدید های میدانی باعث ایجاد موجی از نگرانی در کارشناسان بهداشتی و درمانی شده، حضور متراکم و تردد فراوان شهروندان در شعب بانک ها است. با توجه به این که امکان تنظیف پول نقد وجود ندارد، این اسکناس ها می توانند عامل مهمی برای انتقال آلودگی باشند و این که ویروس کرونا روی اسکناس ها مدت زیادی باقی می ماند.

سرحدی بیان نمود:برخلاف اغلب ضدعفونی نماینده ها، تشعشع اشعه ماورای بنفش، میکروارگانیسم ها را از طریق اثر متقابل شیمیایی غیرفعال نمی نماید بلکه آن ها را از طریق جذب نور توسط خودشان غیرفعال می نماید که باعث واکنش فتوشیمیایی می گردد. اشعه مذکور، مواد مولکولی ضروری برای عامل سلولی را تغییر می دهد.

وی اضافه کرد: چراکه اشعه UV در دیواره سلول میکروارگانیسم ها نفوذ می نماید، اسید های نوکلئیک و دیگر مواد سلولی حیاتی از طریق آن اثر، تحت تأثیر قرار می گیرند. در نتیجه، سلول هایی که در معرض این اشعه قرار گرفته اند ضدمه دیده و یا نابود می شوند.

به گفته وی، برای از بین بردن میکروارگانیسم های کوچک مانند باکتری ها و ویروس ها مقداری اشعه UV ضروری است، اما برای از بین بردن و غیرفعال کردن پروتوزآ مانند ژیاردیا و کریپتواسپوریدیوم انرژی UV مورد احتیاج، چندین برابر انرژی لازم برای غیرفعال کردن باکتری ها و ویروس ها خواهد بود.

این کارآفرین بخش صنعت و موسس چند شرکت دانش بنیان می گوید:در سیستم جدید طراحی شده از یک مدل عایق بندی بسیار پیشرفته استفاده می گردد تا خطرات اشعه را برای انسان به صفر برساند.

پیمان سرحدی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت تکنولوژی از دانشگاه علامه طباطبایی و دکتری اقتصاد از دانشگاه تهران است.

وی دارنده هفت مدال دنیای اختراعات، جزو ده مخترع برتر دنیا از نگاه نشریه تایمز آمریکا در سال 2011، رتبه اول کارآفرینی ایران در بخش صنعت، مؤسس چند شرکت دانش بنیان، بنیان گذار و دبیرکل جایزه عظیم اختراعات ایران و همچنین بیش از 50 اختراع را در کارنامه کاری خود دارد.

منبع: انتخاب
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 1111

به "ساخت عابربانک ضدکرونا توسط مخترع ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت عابربانک ضدکرونا توسط مخترع ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید