سروش صحت با فیلمنامه دنیا با من برقص گل کاشت

به گزارش مجله بیزبینگ، یک منتقد سینما گفت: فیلم دنیا با من برقص جزو معدود فیلم هایی بود که با دیدنش لذت بردم. معلوم است که روی فیلمنامه به صورت دقیق کار شده است.

سروش صحت با فیلمنامه دنیا با من برقص گل کاشت

فیلم جهان با من برقص به کارگردانی سروش صحت در سال 1397 ساخته شد. این فیلم در ژانر کمدی - درام ساخته شده و افرادی مانند علی مصفا، جواد عزتی، هانیه توسلی، پژمان جمشیدی، سیاوش چراغی پور، کاظم سیاحی، بهار کاتوزی، رامین صدیقی، پاوان افسر، شیوا بلوچی، مهیار پوربابایی و مهراب قاسم خانی به ایفای نقش پرداختند.

این فیلم اولین اثر سینمایی سروش صحت در مقام کارگردانی است که در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر حضور داشت و سیمرغ سیمین برترین کارگردانی را از آنِ خود کرد. داستان این فیلم از این قرار است که در آخرین تولد جهانگیر دوستانش دورهم جمع شده اند و این موقعیت باعث می گردد تا آن ها درباره زندگی و خودشان فکر نمایند.

کوروش حسینی، منتقد سینما در برنامه بوطیقا رادیو فرهنگ درباره نقد فیلمنامه جهان با من برقص گفت: این فیلم جزو معدود فیلم هایی بود که با دیدنش واقعاً لذت بردم. تعیین است که به صورت دقیق روی فیلمنامه کار شده است و دو نویسنده متبحر همکاری خوبی را داشتند. در بیشتر مواقع کار گروهی در سینمای ایران به خصوص در نویسندگی منجر به شکست است.

حسینی ادامه داد: اینکه چرا کار گروهی بلد نیستیم، به روان شناسی عمیق هنری احتیاج دارد که باید بیشتر پرداخته گردد. چیزی که در اینکار دیده می گردد این است که دو نویسنده فیلمنامه را به صورت دقیق نوشتند و همکاری خوبی را باهم داشتند. این یکی از نقاط مثبت این فیلمنامه است.

این منتقد سینما با بیان اینکه فیلمنامه جهان با من برقص به صورت دقیق نشانه گذاری شده و شخصیت ها پردازش خوبی دارند، اضافه کرد: هر شخصیت قبل از ورود و یا با ورود خود خوب معرفی می گردد. حتی شخصیت ها در ناسازگاری باهمدیگر خوب خود را نشان می دهند. ما در سینمای ایران شخصیت های منفی منفی یا مثبت مثبت زیاد داشتیم، ولی در چند سال اخیر به شخصیت های خاکستری رسیدیم. یعنی شخصیت در شرایط داستان شکل می گیرد، خود را نشان می دهد و دست به عمل می زند. عملی که پیش برنده داستان است.

وی شرح داد: عملی که از شخصیت سر می زند، عکس العملی را خواهد داشت که داستان را به سمت جلو حرکت می دهد. فیلم در پاسداشت و بزرگداشت یک زندگی فردی است که می تواند در یک زندگی جمعی تاثیر بگذارد. یعنی ما برای خودمان نیستیم. ما به جهان آمدیم تا با فردیت و تنهایی خود تاثیر بگذاریم. به عنوان مثال، شخصیت اصلی فیلم در جایی می گوید که من برای آیندگان چی گذاشته ام؟

حسینی معتقد است که فرم و محتوا فیلمنامه در چفت و بست سالم و دقیق واقع شده است. با شخصیت هایی روبرو ایم که قابل لمس اند. کسانی که در زندگی دیدیم و با آن ها تجربه داشتیم. شخصیت های ما فانتزی نیستند. شخصیت های به روز، اجتماعی و در حال حاضر به سر می برند. این تاریخ، تاریخ مصرف ندارد. قطعاً یک کار خوب تاریخ مصرف ندارد.

خبرنگاران فرهنگی هنری سینما و تئاتر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 آذر 1401 بروزرسانی: 3 آذر 1401 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 2192

به "سروش صحت با فیلمنامه دنیا با من برقص گل کاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سروش صحت با فیلمنامه دنیا با من برقص گل کاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید