شرایط ارسال پیامک های انبوه اضطراری

به گزارش مجله بیزبینگ، بنا بر مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، پیامک های انبوه اضطراری تنها در شرایط بحران یا شرایط اضطرار قابل ارسال هستند و اطلاع رسانی و محتوای پیامکی موارد مرتبط با اضطرار نیز با تایید مراجع ذی صلاح معین شده توسط شورای عالی امنیت ملی انجام می گردد.

شرایط ارسال پیامک های انبوه اضطراری

به گزارش مجله بیزبینگ، پس از اعتراض نسبت به ارسال پیامک های تبلیغاتی انبوه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شش شرکت را که اجازه دارند در این حوزه فعالیت نمایند، توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، به اپراتورها معرفی کرد و محتوای پیامک های ارسال شده هم حائز صلاحیت شناخته شد و پس از آن، اپراتورها اجازه یافتند زیرساخت های خود برای انتشار پیامک های انبوه را صرفاً در اختیار این شرکت ها قرار دهند.

اما با محدود شدن ارسال پیامک توسط سرشماره های تبلیغاتی و مسدود شدن بسیاری از آن ها توسط کاربرانی که مایل به دریافت نبودند، بعضی از کسب وکارها به سرشماره های شخصی روی آوردند و این موضوع موجب شد ارسال پیامک های مزاحم از سرشماره های محدود به شماره های شخصی نامحدودی برسد که رگولاتوری راه جلوگیری از آن ها را ارسال این شماره ها به سامانه 195 برای مسدود کردن این شماره ها دانست.

از طرفی، پس از بروز سیل همزمان با شروع سال 1397 و پیامک هایی که از طرف ستاد بحران ارسال شد، این خواسته مطرح شد که به جای ارسال پیامک، از سیستم ارسال پیامک اضطراری برای اطلاع رسانی و جلوگیری از آسیب های بیش تر هنگام وقوع بلایای طبیعی استفاده گردد. اما این روش بعضی از سودجویان را بر آن داشت که از این سیستم برای ارسال پیامک های انبوه تبلیغاتی استفاده نمایند.

دستورالعمل خدمات پیامک انبوه اضطراری

در این راستا، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه شماره 2 جلسه 292 خود، دستورالعمل خدمات پیامک انبوه اضطراری را آنالیز کرد. با توجه به این مصوبه، پیامک های انبوه اضطراری تنها در شرایط بحران و یا شرایط اضطرار قابل ارسال هستند.

با توجه به این که اطلاع رسانی وقوع بحران در سطح ملی بر عهده وزیر کشور و در استان ها و شهرستان ها به ترتیب استاندار و فرماندار است، محتوای پیامکی تاییدشده توسط مراجع مذکور، در سطح ملی توسط کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات بحران کشور مستقر در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و در سطح استان و شهرستان توسط کارگروه استانی ارتباطات و فناوری اطلاعات مدیریت بحران مستقر در ادارات کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ها به ارایه نماینده خدمات ارتباطی ابلاغ می گردد.

اطلاع رسانی و محتوای پیامکی موارد مرتبط با اضطرار، با تایید مراجع ذی صلاح معین شده توسط شورای عالی امنیت ملی انجام خواهد شد. موارد مذکور توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به ارایه نماینده خدمات ارتباطی ابلاغ می گردد. همچنین ارایه نماینده خدمات ارتباطی موظف است در چارچوب ابلاغ کارگروه های ارتباطات و فناوری اطلاعات مدیریت بحران، مراجع ذی صلاح کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نسبت به ارسال به موقع پیامک های انبوه اضطراری اقدام کند.

بر این اساس، پیامک اضطراری باید جنبه فوری داشته باشد و متن پیامک تا حد ممکن مختصر و صرفا دربرگیرنده اطلاعات ضروری باشد. همچنین این مقررات برای ارسال پیامک های سریع (Flash SMS) نیز لازم الاجراست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 347

به "شرایط ارسال پیامک های انبوه اضطراری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط ارسال پیامک های انبوه اضطراری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید