ملاقات ماه و چشم گاو در آسمان صبحگاهی فردا

به گزارش مجله بیزبینگ، در آسمان صبحگاهی فردا 23 آبان ماه جاری، ستاره دبران به نزدیکترین فاصله خود با ماه خواهد رسید.

ملاقات ماه و چشم گاو در آسمان صبحگاهی فردا

به گزارش گروه رسانه های مجله بیزبینگ، مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: در ساعت 7 و 22 دقیقه فردا پنج شنبه 23 آبان ستاره مشهور دبران (Aldebaran) یا چشم گاو در 3 درجه جنوب ماه قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه این پدیده نجومی در شرایط نور روز رخ خواهد داد، اظهار کرد: همچنین در ساعت 9 و 30 دقیقه روز شنبه 25 آبان سیاره تیز پای تیر به کمترین فاصله با خورشید می رسد و در این روز، ماه به گره صعودی رسیده و بالاتر از مدار زمین قرار می گیرد.

به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران رسیدن ماه به گره صعودی در ساعت 12 و 18 دقیقه روز شنبه رخ می دهد.

دبران درخشان ترین ستاره صورت فلکی گاو است. این ستاره یک غول سرخ است و به دنبال خوشه پروین می گردد و مانند ستاره های خوشه پروین در حال دور شدن از زمین است. این ستاره سیزدهمین ستاره درخشان آسمان است. این ستاره 25 مرتبه بزرگ تر از خورشید و 150 برابر درخشنده تر از آن است. ستارگان تشکیل دهنده صورت فلکی گاو یک خوشه ستاره ای باز به نام خوشه قلائص هستند، ولی دبران جزو این مجموعه نیست.

این ستاره از کلمه عربی الدبران به معنی دنباله رو است، زیرا خوشه های ستاره ای پروین و قلائص را در آسمان دنبال می کند. دبران در طول تاریخ مدال درخشان ترین ستاره را داشته؛ اما به دلیل دور شدن از ما، دچار افت قدر (درخشندگی) شده است و در حال حاضر قدر ظاهری آن 0.84 است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bizbing.ir شناسه مطلب: 550

به "ملاقات ماه و چشم گاو در آسمان صبحگاهی فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاقات ماه و چشم گاو در آسمان صبحگاهی فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید